یک محکوم با همت شورای حل اختلاف یزد پس از 7 سال از قصاص رهایی یافت

9:23 - 25 خرداد 1401
کد خبر: ۴۳۱۲۷۰۹
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان یزد، گفت:‌ با همت شورای حل اختلاف ویژه زندانیان مستقر در زندان مرکزی یزد، یک جوان پس از 7 سال از مجازات قصاص نفس رهایی پیدا کرد.

خبرگزاری میزان - غلامعلی دهشیری با اعلام خبر رهایی یک جوان محکوم از قصاص نفس در استان یزد، اظهارکرد: در ایجاد یک نزاع و درگیری در سال (1395) یک جوان 21 ساله مرتکب قتل عمد شد و پس از انجام تحقیقات مقدماتی و طی مراحل دادرسی سرانجام به مجازات قصاص نفس محکوم شد.

وی تصریح کرد: پس از ارجاع پرونده مذکور به شعبه شورای حل اختلاف ویژه زندانیان در زندان شهرستان اردکان، این موضوع در دستور کار این شعبه قرار گرفت و پس از برگزاری جلسات متعدد و انجام مذاکرات اصلاحی در نهایت با گذشت اولیای دم، این جوان که اکنون 27  ساله شده است پس از 7 سال از اجرای حکم قصاص نفس نجات یافت.

رئیس کل دادگستری استان یزد ، شعب شوراهای حل اختلاف ویژه زندانیان را تسهیل گر در امر صلح و سازش دانست و اظهارکرد: شعب شوراهای حل اختلاف ویژه زندانیان مستقر در زندان در 2 ماهه ابتدایی سال جاری با همت و مساعی اعضاء و کارکنان خود توانست با رهایی تعداد 77 نفر از محکومان از بند زندان این مددجویان را به آغوش گرم خانواده‌های خود بازگرداند.

در جهت اجرای دستور رئیس قوه قضاییه مبنی به تعیین تکلیف پرونده های اجرایی محکومان به قصاص نفس که از زمان قطعیت احکام آنها مدت زمان قابل توجهی گذشته است شیوه نامه 3 جانبه فی مابین دادستانی کل کشور، سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی و مرکز توسعه حل اختلاف کشور منعقد شده است.

 همچنین برای اجرای این شیوه نامه کارگروه های استانی و شهرستانی تشکیل شده  که خوشبختانه ظرف مدت یک ماه گذشته 4 فقره از پرونده محکومان به قصاص نفس با پیگیری این کارگروه استانی به سازش منجر شده است.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *