گردهمایی نمایندگان ادیان مختلف در حرم مطهر رضوی

21:47 - 19 خرداد 1401
کد خبر: ۴۳۰۵۲۲۱
دسته بندی: صفحه نخست ، عمومی
به همت سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و در آستانه میلاد حضرت رضا(ع)، آئین اختتامیه نخستین پیش‌نشست‌ دومین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان با حضور تولیت آستان قدس رضوی در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

خبرگزاری میزان - طبق گزارش آستان نیوز، کشیش ادی دانیال، نماینده کلیسای شرق آشوری در ابتدای این مراسم که عصر امروز با حضور نمایندگان ادیان و مذاهب مختلف در محل تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، عنوان کرد: برگزاری همایش‌هایی از این دست اتحاد ادیان مختلف را در ایران به نمایش می‌گذارد.

وی ابراز کرد: این همایش در ادامه سلسله گفتگوهایی است که از صدر اسلام و از دوران پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) تاکنون تداوم داشته است و هدف از برگزاری این‌گونه همایش‌ها، رفع اختلافات و بهره‌مندی از فرصت گفتگو و تعامل با سایر ادیان است.

نماینده کلیسای شرق آشوری در ادامه با بیان اینکه جنگ و اختلاف ما با انسان نیست بلکه با شیطان است، گفت: خداوند متعال درهای گفتگو را به روی ما گشوده است و از همین رو ما باید با هم به گفت و شنود بپردازیم.

امام رضا(ع)، اسوه گفتگوی روشمند با ادیان

دکتر احد فرامرز قراملکی، رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نیز در ادامه این نشست یکی از برکات انقلاب اسلامی را توجه جدی به موضوع گفتگوی ادیان دانست و گفت: مسئله گفتگوی ادیان در 40 سال اخیر مورد توجه جدی بوده و کشور ایران به عنوان کانون گفتگوی ادیان بشمار می‌رود.

وی تصریح کرد: امام رضا(ع) اسوه و الگوی گفتگوی روشمند با ادیان و مذاهب مختلف است، از همین رو آستان قدس رضوی بر آن شد نخستین کنگره جهانی گفتگوی ادیان را در سال 97 برگزار کند و امروز نیز شاهد برگزاری نخستین پیش ‌نشست‌ دومین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان در حرم مطهر رضوی هستیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز چهار نشست علمی با موضوعات «بازخوانی تجربه چهل‌ساله انقلاب اسلامی در زمینه گفتگوی ادیان»، «گفتگوی ادیان در پرتو تحلیل اندیشه‌های امامین انقلاب»، «اخلاق و روش‌شناسی گفتگوی ادیان» و «گفتگوی ادیان در سیره رضوی» در این پیش نشست برگزار شد و ما برگزاری این همایش را مرهون همکاری‌های خالصانه علمی و بی‌دریغ بسیاری از دانشمندان در سرتاسر جهان هستیم.

 قراملکی با بیان اینکه تا سال 1402 که همایش اصلی برگزار خواهد شد، 30 پیش نشست علمی در ایران و سایر کشورها برگزار خواهیم کرد، ادامه داد: در مجموع 18 سخنرانی علمی با حضور اساتید و دانشمندانی از ادیان و مذاهب مختلف در 4 نشست تخصصی  برگزار شد که  خوشبختانه با استقبال بسیار بالای مخاطبان مواجه شد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *