رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

مخبر: مدرک‌گرایی بدون توجه به نیازهای بازار قابل‌قبول نیست

17:15 - 18 خرداد 1401
کد خبر: ۴۳۰۳۸۶۵
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
معاون اول رئیس جمهور مدرک‌گرایی بدون توجه به نیازهای بازار را یکی از مهمترین مشکلات کشور در نظام آموزشی و تربیتی عنوان و تاکید کرد: باید در زمینه تربیت نیروی متخصص در بنگاه های کوچک اقتصادی و همچنین مشاغل خانگی سرمایه گذاری اساسی شود

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، نخستین جلسه شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی در دولت سیزدهم به ریاست محمد مخبر برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه که وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علوم، تحقیقات و  فناوری، آموزش و پرورش، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و جهاد کشاورزی و سایر اعضا حضور داشتند، توجه به مشاغل آینده و همچنین آینده مشاغل را دو نکته کلیدی در سرمایه گذاری و آموزش نیروی انسانی در کشور برشمرد و گفت: باید اشتغال زایی در راستای آموزش مهارت های فنی و حرفه ای و نیازهای واقعی بازار کار داخلی و جهانی جهت گیری شود. 

معاون اول رئیس جمهور گفت: آموزش مهارت های فنی و حرفه ای در زمینه های فناوری اطلاعات و همچنین نیروی کار متخصص سهم بسزایی در مشاغل آینده ایران و جهان دارد. 

وی مدرک گرایی بدون توجه به نیازهای بازار را یکی از مهمترین مشکلات کشور در نظام آموزشی و تربیتی عنوان و تاکید کرد: باید در زمینه تربیت نیروی متخصص در بنگاه های کوچک اقتصادی و همچنین مشاغل خانگی سرمایه گذاری اساسی شود چرا که طبق آمار در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه بیشترین توجه برای رشد و توسعه اقتصادی در این زمینه ها انجام شده است و ایران با توجه به ظرفیت و پتانسیل بالای نیروی انسانی می تواند از این فرصت به خوبی استفاده نماید. 

مخبر با اشاره به اهمیت دانشگاه های فنی و حرفه ای و جامع عملی و کاربردی برای کمک به تربیت نیروی ماهر گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا علاوه بر جذب دانشجویان در مشاغل مهارتی، فارغ التحصیلان دانشگاهی که مدرک تحصیلی آنها با نیازهای کنونی بازار مطابقت ندارد نیز بتوانند با گذراندن دوره های لازم برای ورود به مشاغل تخصصی و فنی و حرفه ای آمادگی و مهارت لازم را پیدا کنند. 

معاون اول رئیس جمهور از وزارتخانه های ذیربط خواست تا با ایجاد انگیزه های مادی و معنوی برای نخبگان مهارتی کشور زمینه های لازم برای ترغیب نیروی جوان کشور در خصوص گذراندن دوره های مهارت آموزی و همچنین مهارت افزایی را فراهم کنند. 

در این جلسه همچنین دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی گزارشی از اقدامات دبیرخانه این شورا در دولت سیزدهم و همچنین کارگروه های تخصصی ایجاد شده ارائه کرد و نیز در خصوص چالش ها و پیشنهادات دبیرخانه شورای عالی با توجه به وظایف اجرایی پیش بینی شده در قانون، پیشنهادات کارگروه تخصصی صلاحیت حرفه ای در راستای شیوه نامه های تدوین استانداردهای آموزشی، ارزشیابی و شایستگی حرفه ها، اعتبار بخشی سنجش صلاحیت حرفه ای کشور و همچنین آیین نامه آموزش کسب شایستگی های نوآوری و کارآفرینی بحث، بررسی و تصمیم گیری شد.

در ادامه گزارشی از روند آماده سازی تیم ملی مهارت جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در مسابقات جهانی مهارت در شانگهای چین ارائه شد. 

در این جلسه تأکید شد علاوه بر طرح های مهارت افزایی دانشجویان، با کمک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پارک های علم و فناوری، فارغ التحصیلان دانشگاهی که مدرک تحصیلی آنها با نیازهای کنونی بازار اشتغال کشور مطابقت ندارد، در قالب طرح نخلستان و با گذراندن دوره شش ماه آموزش فشرده و سه ماه کارورزی در پارک های علم و فناوری آماده ورود به بازار کار کشور شوند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *