سفر امیرعبداللهیان به دهلی نو/ وزیر خارجه خواهان توجه جدی به حساسیت‌های مسلمانان در ارتباط با مقدسات دینی شد

9:03 - 18 خرداد 1401
کد خبر: ۴۳۰۲۴۱۲
دسته بندی: سیاست
وزیر خارجه با تمجید از احترام مردم و مقامات دولت هند نسبت به ساحت مقدس ادیان الهی به ویژه پیامبر اکرم (ص) و بردباری دینی، همزیستی و دوستی تاریخی موجود میان پیروان ادیان در این کشور، خواهان توجه جدی به حساسیت‌های مسلمانان در ارتباط با مقدسات دینی شد و رضایتمندی مسلمانان از مواضع مقامات هندی در برخورد به خاطیان را اعلام کرد.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور دیدار و رایزنی های راهبردی با مقامات بلند پایه هند، بامداد چهارشنبه با استقبال مسئولین وزارت امور خارجه این کشور وارد دهلی نو شد.

در این سفر که بنا به دعوت رسمی سوبرامانیام جایشانکار وزیر امور خارجه هند صورت می پذیرد، وزیر امور خارجه کشورمان علاوه بر مذاکرات سطح عالی با مقامات هند در دهلی نو، از شهرهای بمبئی و حیدرآباد نیز بازدید به عمل خواهد آورد.

دیدار وزیر امور خارمه جمهوری اسلامی ایران با مشاور امنیت ملی هند

در ادامه این سفر آجیت دووال مشاور امنیت ملی هند در دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان بر لزوم گسترش همه جانبه روابط میان جمهوری اسلامی ایران و هند تاکید کرد.

مشاور امنیت ملی هند ضمن استقبال از پیشرفت‌های حاصله در روابط به کشور پیشنهاد تشکیل یک کمیته راهبردی برای گسترش روابط در همه زمینه ها را مورد تاکید قرار داد و آمادگی دولت هند را برای توسعه مناسبات در همه سطوح در ابعاد دو جانبه، چند جانبه، منطقه ای و بین المللی اعلام کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در این ملاقات زمینه های گسترده‌ موجود برای توسعه همکاری های دو کشور و ارتقاء هر چه بیشتر مناسبات در ابعاد مختلف، بدون توجه به عوامل ثالث و مخالف روابط را برشمرد.

مقام هندی در پاسخ به تاکیدات و پیشنهادات طرف ایرانی، با اشاره به فضای منفی به وجود آمده توسط بعضی افراد در بی احترامی به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص), ضمن تجدید احترام دولت و مقامات هند نسبت به پیامبر اکرم (ص) اظهار داشت که با اشخاص خاطی در سطح دولت و دستگاه‌های مرتبط به نحوی برخورد خواهد شد که درسی برای دیگران باشد.

امیرعبداللهیان با تمجید از احترام مردم و مقامات دولت هند نسبت به ساحت مقدس ادیان الهی به ویژه پیامبر اکرم (ص) و بردباری دینی، همزیستی و دوستی تاریخی موجود میان پیروان ادیان در این کشور، خواهان توجه جدی به حساسیت های مسلمانان در ارتباط با مقدسات دینی شد و رضایتمندی مسلمانان از مواضع مقامات هندی در برخورد به خاطیان را اعلام کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با استقبال از پیشنهادهای مقام هندی برای گسترش هر چه بیشتر روابط به ویژه در زمینه های مواصلاتی از طریق کریدورهای جنوب و شمال به ویژه بهره گیری از بندر چابهار، سرمایه گذاری، تجارت، آموزش و تحقیقات و توسعه اعلام نمود که جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای گسترش روابط با هند ندارد.

امیرعبداللهیان ضمن مناسب توصیف نمودن روابط امنیتی و نظامی میان دو کشور، خواهان گسترش بیشتر این همکاری ها و استفاده از ظرفیت ها برای مقابله با تروریسم در سطح دوجانبه و منطقه‌ای و کمک به مردم افغانستان شد.


امیرعبداللهیان در طول اقامت در هند در کنار گفت‌وگو با مقامات رسمی، نشست ها و دیدارهایی را نیز با علمای مذهبی، مقامات و شخصیت‌های محلی و همچنین تجار و ایرانیان مقیم هند برگزار خواهد کرد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *