رئیس کل دادگستری استان قزوین: کوتاهی دستگاه‌های متولی در ساخت و سازهای غیرمجاز مشهود است

۱۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۳:۵۴
کد خبر: ۴۲۹۶۰۲۶
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: کوتاهی دستگاه‌های متولی در بحث احداث ساخت و ساز و تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کاملاً مشهود است. ترک فعل دستگاه‌ها قطعاً مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری میزان- علی شعبانی به همراه معاونین قضایی، رئیس دادگستری و دادستان شهرستان آبیک و مسئولان دستگاه های اجرایی شهرستان از روند ساخت و سازهای گسترده در روستاهای شهرستان آبیک بازدید کردند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین در حاشیه این بازدید و در جمع خبرنگاران گفت: افرادی که به دلیل منافع شخصی اقدام به تغییر کاربری غیرمجاز اراضی ملی و کشاورزی می کنند، به واقع به حقوق سایر افراد جامعه تعرض و دست اندازی کرده و نباید نسبت به آنها بی تفاوت بود.

وی افزود: دستگاه های متعددی بر اساس قانون در حوزه حفاظت و صیانت از زمین وظایفی برعهده دارند و این دستگاه ها باید در این حوزه همکاری لازم را داشته باشند، تا دست فرصت طلبان و منفعت طلبان از تعرض به اراضی کوتاه شود، زیرا بسیاری از این ساخت و سازهای غیرمجاز با هدف منفعت مالی صورت می گیرد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین در ادامه بیان کرد: قانونگذار بحث برخورد با تغییر کاربری غیرمجاز اراضی را در تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی و باغات پیش بینی کرده و این ظرفیت قانونی برای برخورد با متخلفان باید در اولویت سازمان جهاد کشاورزی قرار گیرد و مهم ترین راهکار پیشگیرانه در این حوزه، تخریب و قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز در مراحل ابتدایی است و باید قبل از تشکیل پرونده قضایی با آنها برخورد شود.

شعبانی از اقدامات دستگاه های متولی گلایه کرد و اظهار کرد: برخی روستاها بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده دارای چند ده خانوار هستند، اما با توجه به مشاهدات عینی صدها ساخت و ساز در این روستاها صورت گرفته و انشعابات نیز توسط دستگاه های خدمات رسان در اختیار آنها قرار گرفته و این در واقع هدررفت منابع کشور است و کوتاهی دستگاه های متولی در بحث احداث ساخت و سازها و تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کاملاً مشهود است و ترک فعل دستگاه ها قطعاً مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شعبانی در ادامه تاکید کرد: دهیاران و مسئولان محلی در واقع نماینده حاکمیت هستند و باید نسبت به تغییر کاربری ها حساسیت ویژه داشته باشند و در صورت مشاهده هرگونه ساخت و ساز باید سریعاً موارد را به دستگاه متولی اطلاع دهند، تا وضعیت آن از حیث مجاز و غیرمجاز بودن مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین خاطرنشان کرد: تصمیمات و رویکرد دستگاه قضایی در بحث تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کاملاً قاطعانه است و در اولویت های 15 گانه رئیس قوه قضاییه در سال جاری نیز به آن اشاره و تاکید شده و دستگاه قضایی استان در این خصوص با هیچکس تعارف نخواهد داشت.با متخلفان و متعرضان و همچنین ترک فعل دستگاه ها برخورد خواهد شد.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *