افزایش 2.7 برابری موارد اسهال ویروسی نسبت به سال گذشته

۰۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸:۴۸
کد خبر: ۴۲۹۰۸۸۰
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش 2.7 برابری موارد اسهال ویروسی نسبت به سال گذشته خبر داد.

خبرگزاری میزان- به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد مهدی گویا گفت: موارد اسهال ویروسی که به صورت طغیانی در بعضی از مناطق کشور مشاهده می شود، نسبت به سال گذشته افزایش 2.7 برابری داشته است.  

وی افزود: ظرف دو ماه گذشته حدود 30 هزار مورد اسهال در سیستم ثبت اطلاعات نظام سلامت کشور به ثبت رسیده که به نظر می رسد حدود 65 درصد از کل اسهال های کشور را شامل می شود.  

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر با بیان این که تمام مواردی که ثبت شده ار نظر بیماری وبا کنترل شده و همگی منفی بوده اند، بیان کرد: هرچند تا پایان مهرماه سیستم سلامت کشور برای تشخیص فوری و مراقبت از بیماری وبا و سایر بیماری های اسهالی در آماده باش قرار دارد و شاید هنوز زود باشد که در مورد سال جاری قضاوت شود، اما آنچه اکنون مشاهده می شود افزایش موارد بیماری اسهالی ویروسی است. 

گویا ادامه داد: عمده موارد بیماران بررسی شده مربوط به اسهال ویروسی بودند و اکنون نیز این بیماری شایع است و لازم است هموطنان عزیز نکات بهداشتی در رابطه با پیشگیری از این بیماری را به دقت رعایت کنند.  

وی با اشاره به این که انتهای فصل بهار، تابستان و حتی ماه مهر فصولی هستند که موارد مبتلا به بیماری های اسهال افزایش می یابد، گفت: عمده این موارد ناشی از مصرف آب غیربهداشتی و لوله کشی نشده و همچنین میوه و سبزیجاتی که خوب ضدعفونی نشده اند، هستند.  

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر اظهار کرد: این موارد تقریبا در همه استان های کشور دیده می شود ولی در استان های گرمسیری به نسبت استان های دیگر شایع تر است.  

گویا افزود: مهم ترین بیماری که در بین بیماری های اسهالی برای نظام سلامت کشور اهمیت دارد اول بیماری وبا و بعد اسهال های خونی است که معمولا منشاء باکتریایی دارند.  

وی با اشاره به این که در بعضی از سال ها موارد بیماری های اسهالی بیشتر از سال های قبل است، گفت: یکی از عوامل تاثیرگذاری در افزایش موارد بیماری های اسهالی بارندگی های کم سال قبل و استفاده از آب های غیرمطمئن به دلیل کمبود منابع آب آشامیدنی تصفیه شده در آن سال خاص، است.  

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر بیان کرد: سال جاری هم شاهدیم که موارد بیماری های اسهالی افزایش یافته است. بنابراین مردم عزیز در هنگام مسافرت و صرف غذا در بیرون از منزل از یکسو و از سوی دیگر رعایت بهداشت فردی به ویژه شستشوی دست و رعایت نکات ضدعفونی در هنگام مصرف میوه جات و سبزیجات دقت لازم را به عمل آورند.  

آماده باش دانشگاه های علوم پزشکی کشور  

گویا افزود: تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور که وظیفه کنترل این بیماری ها را به عهده دارند از ابتدای سال جاری در وضعیت آماده باش به سر می برند. اقدامات لازم صورت گرفته، نمونه های مدفوع بیماران بررسی شده و نکات لازم به دانشگاه ها اعلام شده است.  

وی ادامه داد: به نظر می رسد بر اساس آنچه اکنون شاهد هستیم در رابطه با بیماری های اسهالی  تابستان سختی در پیش رو داشته باشیم. بنابراین انتظار داریم هموطنان عزیز نهایت همکاری را با نظام سلامت کشور به عمل آورند.

ثبت 1692 مورد مسمویت غذایی  

وی یادآرو شد: تاکنون 1692 مورد بیماری در کشور از ابتدای سال جاری در رابطه با مسمویت غذایی به ثبت رسیده که همه موارد ناشی از مواد غذایی خوب نگهداری نشده بوده است.   

گویا در پایان گفت: اقدامات کنترلی توسط دانشگاه های علوم پزشکی صورت گرفته و 88 درصد موارد ظرف 24 تا 48 ساعت تشخیص داده شده و منابع آلوده کننده نیز تحت کنترل قرار گرفته است.

انتهای پیام/


برچسب ها: وزارت بهداشت

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *