بیش از ۳ هزار نفر به دلیل جرایم غیرعمد در حبس به سر می‌برند

۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۲:۳۹
کد خبر: ۴۲۸۷۵۴۳
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس هیئت امناء ستاددیه کشور، گفت: بر اساس آخرین آمار ارایه شده در حال حاضر 3 هزار و 202 زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌های کشور در حبس هستند که 108 نفر از این زندانیان را زنان تشکیل می‌دهند.

خبرگزاری میزان - سید اسدالله جولایی در تشریح آخرین وضعیت محکومان جرایم غیرعمد در زندانهای سراسر کشور، اظهارکرد: در حال حاضر 3 هزار و 94 زندانی مرد و 108 زندانی زن در سراسر کشور به دلیل ناتوانی در تامین دیون خصوصی و محکومیت‌های ناشی از تادیه دیات حوادث کارگاهی یا سوانح رانندگی در بند زندان حضور دارند.

وی ادامه داد: زندانیان بدهکار دیه ناشی از حوادث کار با «7 محکوم دیه منجر به فوت و 10 محبوس دیه ناشی از ایراد جرح» کمترین طیف بدهکارانِ تک‌قرار تحت حمایت ستاد دیه را به خود اختصاص داده‌اند و در مقابل محکومان مالی ناشی از «صدور چک یا ضمانت با 2 هزار و 361 زندانی» از بیشترین دسته محکومان جرایم غیرعمد به شمار می‌روند.

فارس بیشترین زندانی غیرعمد را دارد

جولایی با مقایسه آمار استان‌های کشور در قبال میزبانی از زندانیان غیربزهکار نیز گفت: استان فارس با 385 زندانی جرایم غیرعمد در صدر فهرست بیشترین آمار زندانی غیرعمد، کرمانشاه با 285 محکوم واجد شرایط و استان‌های خراسان‌رضوی و خوزستان هر کدام با نگهداری از 261 زندانی غیرعمد به ترتیب در ردیف‌های بعدی این جدول عددی قرار دارند.

آمار زندانیان غیرعمد سمنان و خراسان‌شمالی تک‌رقمی است

رئیس هیئت امناء ستاد دیه کشور همچنین با تقدیر از همراهی برخی از قضات در خصوص قبول دادخواست‌های اعسار یا تعدیل اقساط، گفت: امروز در برخی از استان‌های کشور علاوه بر تاکید حداکثری بر مقولۀ پیشگیری و آموزش عمومی در راستای ممانعت از ورود ناخواسته افراد به زندان‌ها؛ برخی محاکم قضائی با درک کامل از آثار سوء مجازات حبس قدم بزرگی در راستای کاهش جمعیت زندانیان برداشته اند.

وی اضافه‌کرد: قابل تامل است که امروز به برکت همین اقدمات و نگاه حبس‌زدا در استان‌های سمنان، و خراسان‌شمالی کمتر از 10 زندانی جرایم غیرعمد در حبس حضور دارند.

بیشتربخوانید:

مدیر نمایندگی ستاد دیه سیستان و بلوچستان: ۴۰ زندانی غیرعمد در استان چشم انتظار کمک خیران هستند

انتهای پیام /


برچسب ها: ستاد دیه زندانی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *