افزایش خشونت‌های مرگبار در سوئد طی 20 سال گذشته

۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۰:۲۰
کد خبر: ۴۲۸۱۶۶۷
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
خشونت‌های مرگبار و تیراندازی در سوئد از سال 2000 تاکنون به شدت افزایش یافته است.

خبرگزاری میزان – در سوئد اگرچه سایر خشونت‌ها کاهش یافته اما تیراندازی‌های مرگبار همچنان روندی رو به افزایش داشته است.

به گزارش «لوکال»، جدیدترین ارقام نشان داد که در سال 2020، 48 نفر بر اثر خشونت با اسلحه در سوئد جان خود را از دست داده‌اند.

اگرچه این روند در کشورهایی مانند انگلیس نیز افزایش یافته و این کشور نیز شاهد افزایش تیراندازی‌های مرگبار و حملات با چاقو بوده اما افزایش مربوط به سوئد، شدیدترین و از سال 2005 همواره ادامه داشته است.

نتایج تحقیقات یک نهاد سوئدی نشان می‌دهد که در طول سال گذشته نیز این تیراندازی‌های مرگبار نیز روند رو به افزایش خود را حفظ کرده است.

موسسه «برا» این تحقیقات را انجام داده و سوئد را در کنار 22 کشور اروپایی دیگر قرار داده است.

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که سوئد از نزدیک به انتهای رده بندی اروپایی [از نظر سرانه خشونت مرگبار] به سطح بسیار بالایی رسیده است.

بین سال‌های 2000 تا 2003، سوئد در بین 22 کشور از نظر سرانه تیراندازی‌های مرگبار در رتبه هجدهم قرار داشته و این در حالی است که در سال 2018، به عنوان آخرین سالی که داده‌های مربوط به آن در دسترس بود، سوئد بالاترین سطح تیراندازی مرگبار را در بین کشورهای مورد بررسی داشت.

در سال 2021 رئیس پلیس جنوب سوئد در این باره گفته است «افزایش خشونت با اسلحه در سوئد در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی منحصر به فرد است و هیچ توضیح روشنی برای آن وجود ندارد.»

علاوه بر این بر اساس آخرین گزارش سالانه «شورای ملی پیشگیری از جرم سوئد» (Brå) در سال 2021، خشونت‎‌های مرگبار در سوئد به بالاترین سطح در نزدیک به 20 سال گذشته رسیده است.

این گزارش نشان می‌دهد که سوئد در سال 2020 متحمل بالاترین سطح قتل در دستکم 18 سال شد و 124 نفر در اثر حملات خشونت‌آمیز جان خود را از دست دادند.

سال 2020 بیشترین تعداد موارد خشونت‌های مرگبار در سوئد از زمان شروع ثبت آنها در سال 2002 بوده است.

48 مورد از 124 مورد خشونت مرگبار در سوئد مربوط به اسلحه بوده است که تعداد تیراندازی های مرگبار در منطقه «استکهلم» در دو سال گذشته بیش از دو برابر شده است، به طوری که 11 نفر در سال 2018، 18 نفر در سال 2019 و 23 نفر در سال 2020 کشته شده‌اند.

انتهای پیام/


برچسب ها: حقوق بشر سوئد

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *