تایید خبر خبرگزاری میزان از سوی سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز

۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۹:۳۳
کد خبر: ۴۲۷۵۹۷۳
سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز توضیحاتی درخصوص اخبار منتشره در فضای مجازی مبنی بر محکومیت قضایی فردی که مدعی خبرنگاری و فعالیت حرفه ای در حوزه مطبوعات و خبرنگاری البرز است، ارائه کرد.

خبرگزاری میزان _ طبق اعلام روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، سعید جابری انصاری سرپرست این اداره کل با اشاره به اخبار منتشره در فضای مجازی مبنی بر محکومیت قضایی فردی ( مهیار تقی خانی) که مدعی خبرنگاری و فعالیت حرفه ای در حوزه مطبوعات و خبرنگاری البرز است، توضیحاتی را ارائه نمود.

سعید جابری انصاری در این خصوص گفت: پیرو خبر منتشره مبنی بر رسیدگی قضایی به تخلف فردی که در فضای مجازی، از وی بعنوان خبرنگار توصیف شده به اطلاع عموم می رساند؛ فرد مذکور بر اساس مستندات و ضوابط و شرایط قانونی، فاقد شرایط لازم و مدارک قانونی معتبر برای اطلاق عنوان خبرنگار جهت فعالیت رسانه ای می باشد و همانگونه که طی استعلام صورت گرفته از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز انجام شد و توسط خبرگزاری میزان منتشر گردید، نامبرده فاقد سابقه اطلاعات و ثبت نام در سامانه جامع رسانه ای کشور و یا خانه مطبوعات البرز بوده است.

جابری انصاری گفت: بر اساس مقررات ناظر بر فعالیت در مطبوعات، شرایط ثبت نام خبرنگاری و صدور کارت خبرنگاری بدین شرح است که متقاضیان باید ابتدا در سامانه جامع رسانه ای کشور ثبت نام انجام دهند و پس از آن در خانه مطبوعات استان بعنوان تنها تشکل صنفی رسانه ای نیز ثبت نام و عضویت داشته باشند و کارت خبرنگاری برای ایشان صادر گردد که بر همین اساس از خانه مطبوعات البرز نیز استعلام بعمل آمد و نتیجه آن بیانگر هرگونه سابقه مشارالیه در خانه مطبوعات البرز است.

وی افزود: علاوه بر موارد فوق، باید از سوی مرجع رسانه ای، برای فردی که عنوان خبرنگار به وی اطلاق می گردد، حق بیمه رسانه ای واریز شود که بازهم درخصوص نامبرده، هیچیک از موارد فوق، صورت نگرفته است.

جابری انصاری در مورد انتشار تصویر کارتی از نامبرده بعنوان خبرنگار روزنامه عصر توسعه در فضای مجازی گفت: مدیران روزنامه مذکور باید به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز توضیحات لازم را ارائ نمایند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز افزود: فعالان رسانه ای و خبرنگاران بر اساس قوانین نظام جامع رسانه ای در هر منطقه و استان محل فعالیت خود، می بایست از مجرای خانه مطبوعات به عنوان تشکیلات صنفی مورد وثوق، اقدام به احراز هویت و اعتبار سنجی نمایند.

وی ادامه داد: خبرنگاران در واقع نمایندگان رسانه های خود بوده و هرگونه اظهار نظر و فعالیت خبری آنها به لحاظ حقوقی متوجه مدیران رسانه نیز می شود و بر همین اساس مدیران مسوول بایستی در این زمینه مراقبت و پاسخگویی لازم را داشته باشند.

این مقام مسوول تاکید کرد: افرادی که به عنوان خبرنگار آزاد نیز میخواهند در فضای رسانه ای به انتشار خبر اقدام نمایند بایستی حتما در سامانه جامع رسانه ای و مراجع رسمی ثبت نام و مجوز فعالیت کسب کنند در غیر اینصورت اطلاق آنها بعنوان خبرنگار، می تواند موجب تبعات گردد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha