امضای تفاهم نامه تامین 100 مگاوات برق برای صنایع سیمانی کشور

۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۳:۲۶
کد خبر: ۴۲۷۲۹۸۰
دسته بندی‌: صفحه نخست ، عمومی
تفاهم نامه بین شرکت مدیریت توسعه انرژی تامین با شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین روز سه شنبه 27 اردیبهشت ماه با هدف پیشگیری از قطعی برق صنایع سیمان کشور امضا شد.

خبرگزاری میزان - طبق اعلام روابط عمومی هلدینگ انرژی تامین، تفاهم نامه بین شرکت مدیریت توسعه انرژی تامین با شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین روز سه شنبه 27 اردیبهشت ماه با هدف پیشگیری از قطعی برق صنایع سیمان کشور امضا شد.

ابراهیم بازیان مدیرعامل شستا در این جلسه گفت: مجموعه‌های اقتصادی گروه شستا در جهت برنامه‌های کلان راهبردی خود در جهت افزایش بهره‌وری و بهبود ظرفیت‌های داخلی تلاش می‌کند تا چالش‌های پیش رو را در مجموعه صنایع خود به حداقل برساند.

وی اظهار کرد: با توجه به نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری مبنی بر سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی، چندین مجموعه اقتصادی زیر مجموعه شستا موظف هستند با تاکید بر هم‌افزایی، موضوعات دانش بنیان را اولویت قرار دهند.

مدیرعامل شستا بیان کرد: با امضای تفاهمنامه احداث نیروگاه بین شرکت سرمایه‌گذاری انرژی تامین و شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین مجموعه‌های تولید کننده سیمان با چالش قطعی برق که اثر مستقیم بر میزان تولید آنها دار، برطرف خواهد شد.

بازیان با تاکید بر اینکه با نقش فعال و موثر شرکت‌های دانش بنیان بهینه سازی و افزایش بهره وری در صنعت سیمان و سایر صنایع به طور جد دنبال خواهد شد، افزود: همچنین تلاش می‌شود با استفاده از توان این شرکت‌ها، چالش‌های موجود در صنایع وابسته به شستا را به حداقل رساند و بهره وری را نیز افزایش داد.

وی با اشاره به اینکه مجموع سیمان تامین ۳۰ درصد کل سیمان کشور را تامین می‌کند که بروز هرگونه مشکل در این صنعت تبعات زیادی به همراه دارد، تاکید کرد: با احداث نیروگاه توسط هلدینگ تامین انرژی و بهینه سازی مصرف این چالش‌ها به حداقل برسد.

یکصد مگاوات نیروگاه برای صنایع سیمان احداث می‌شود

رضا افتخاری مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه انرژی تامین در این جلسه با اشاره به احداث نیروگاه یکصد مگاواتی برای صنایع سیمان به‌ویژه سیمان آبیک که بزرگترین تولید کننده سیمان در غرب آسیا است، گفت: قطعی برق در تابستان گذشته خسارات زیادی به صنعت سیمان وارد کرد و بر همین اساس این تفاهمنامه منعقد شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت توسعه انرژی تامین با بیان اینکه از طریق احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک و هم نیروگاه‌های حرارتی و سیکل ترکیبی به دنبال برطرف کردن این نیاز هستیم، گفت: عدم النفع حاصل از قطع برق به صنعت سیمان در سال گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر یکی دیگر از روش‌های تامین انرژی مورد نیاز است، اظهار کرد: طبق مصوبه دولت هر یک از شرکت‌های تولیدی که از این نوع انرژی استفاده کنند، وزارت نیرو به میزان برق تولیدی، خاموشی برای آنها اعمال نمی‌کند.

افتخاری با بیان اینکه به زودی با حدود 10 شرکت سیمانی قرارداد دوجانبه برای تامین برق منعقد خواهیم کرد، ادامه داد: ظرف ۲ تا ۳ سال آینده برقی برای صنایع تامین تولید نخواهد شد و همه صنایع و شرکت‌های تولیدی باید برق خود را به صورت مستقیم تامین کنند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری انرژی تامین با توجه به افزایش قیمت برق برای صنایع بهتر است صنایع نسبت به تامین برق خود اقدام کنند، گفت: ممکن است تابستان امسال، صنایع به مدت ۳ ماه برق نداشته باشند.

وی تاکید کرد: میزان سرمایه گذاری برای تامین هر مگاوات نیروگاه حدود ۸۰۰ هزار یورو است و یکصد مگاوات نیروگاه، حدود۴۰ میلیون یورو نیاز دارد، البته با کمک فناوری های خارجی و داخلی نیروگاه مورد نظر احداث خواهد شد.

حذف یارانه‌های پنهان، طرح‌های بهینه‌سازی انرژی را توجیه‌پذیر کرد

حمیدرضا هوشیاری مدیر عامل سیمان تامین با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های مهم صنعت به‌ویژه صنعت سیمان تامین انرژی برق است، اظهار کرد: تامین برق پایدار در این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی تاکید کرد: صنایع سیمانی باید به صورت خود تامین، انرژی مورد نیازشان را تولید کنند تا فشاری در این زمینه بر دیماند کشور و صنعت برق وارد نشود. البته سیاست‌های دولت سیزدهم و انجام جراحی اقتصادی برای حذف یارانه‌های پنهان، باعث شد بهینه‌سازی انرژی در تولید برق صنایع سیمان که به آن یارانه پنهان تعلق می‌گرفت، توجیه پیدا کند.

هوشیاری با اشاره به اینکه حذف یارانه پنهان موجب شد به سمت تامین برق و اصلاحات مصرف انرژی حرکت شود، گفت: در سال گذشته برای اولین بار بیش ازدو ماه در برخی واحدها با قطعی برق مواجه شدیم که عدم النفع آن برای ما ۴۰۰ میلیون تومان بود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha