دهشیری: تولیدکنندگان استان یزد در صورت اشتغال زندانیان از پرداخت مالیات معاف می شوند

۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۹:۰۸
کد خبر: ۴۲۶۴۶۲۵
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری یزد، گفت: سرمایه گذاران و تولیدکنندگان خیرخواه یزدی در صورت ایجاد اشتغال برای زندانیان از پرداخت مالیات معاف می شوند.

خبرگزاری میزان - غلامعلی دهشیری در دیدار با رضا مقبلی قرائی، مدیرکل جدید اداره زندان های استان یزد، اظهار کرد: در راستای توسعه اشتغال زندانیان سرمایه گذاران و تولیدکنندگانی که در زندان‌ها برای زندانیان ایجاد اشتغال و درآمدزایی و تولید داشته باشند از پرداخت مالیات معاف می شوند.

وی با اشاره به کاهش جمعیت کیفری در زندان های استان، اظهار کرد: ضروری است؛ قضات از تسهیلات ارفاقی قانونی در جهت کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها بهره ببرند.

رئیس کل دادگستری یزد با بیان این که زندان باید محلی برای اصلاح و تربیت افراد باشد، افزود: بنا به فرموده امام راحل (ره) زندان باید مدرسه آموزش و تربیت اخلاق اسلامی باشد و زندانیان می‌توانند با اصلاح در محیط زندان به زندگی شرافتمندانه بازگشته و افرادی مفیدی در جامعه باشند.

دهشیری با تاکید بر نقش عوامل اقتصادی در بازگشت مجدد مددجویان به زندان تصریح کرد: بهترین بستر برای اصلاح و تربیت زندانیان بحث مربوط به حرفه آموزی و اشتغال زندانیان است چرا که ایجاد اشتغال پایدار برای زندانیان از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار در اصلاح و اجتماع پذیری و سازگاری اجتماعی زندانیان و عدم بازگشت مجدد آنها به زندان است.

وی با دعوت از صنعتگران جهت ایجاد اشتغال برای زندانیان، اظهار کرد: بر طبق قانون بودجه ۱۴۰۱ نمایندگان مجلس برای اولین بار مصوب کردند در راستای ایجاد و توسعه اشتغال زندانیان، سرمایه گذاران و تولیدکنندگانی که در زندان‌ها حضور یافته و برای زندانیان ایجاد اشتغال و درآمدزایی و تولید داشته باشند از پرداخت مالیات معاف هستند.

رئیس کل دادگستری یزد اذعان کرد: با توجه به سیاست های تشویقی موجود در جهت افزایش اشتغال زندانیان باید از ظرفیت روحیه خیری و وجود صنعتگران متعدد در استان بهره برد.

مدیرکل زندان های استان یزد نیز در این دیدار نیز ضمن ارائه برنامه های خود بر لزوم همکاری و همراهی بیشتر این 2 دستگاه تاکید کرد و افزود: زندانیان در دوره محکومیت خود دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شوند، فرد مجرمی که امنیت و آرامش جامعه را برهم می‌زند باید متنبه شود و با شرکت در برنامه‌های اصلاحی و تربیتی، زمینه بازگشت سالم به جامعه را فراهم کند.

مقبلی در ادامه ضمن تشریح برخی از اقدامات انجام شده در جهت بازپروری و آموزش مددجویان زندانی اصلاح مجرمان در محیط خارج از زندان را یکی از دغدغه‌های مهم برشمرد و اضافه کرد: استفاده از پابند الکترونیک، انجام خدمات عمومی رایگان و پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس از جمله راهکار‌های موثر برای کاهش جمعیت کیفری زندان ها و کاستن از تبعات منفی مجازات زندان است.

بیشتر بخوانید:

مهمترین اهداف دادگستری یزد از زبان رئیس کل این نهاد قضایی

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *