ماجرای قیمت‌‌های جدید روغن، مرغ و لبنیات چیست؟

۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶:۰۸
کد خبر: ۴۲۶۳۵۵۱
دسته بندی‌: فضای مجازی ، عمومی
فهرست قیمت‌هایی از لبنیات، مرغ، تخم‌مرغ و روغن، از شب گذشته در فضای مجازی دست به دست می‌شود، این قیمت‌ها مردم را نگران و سوالاتی برایشان ایجاد کرده است، اما واقعیت این قیمت‌ها چیست؟

خبرگزاری میزان _ فارس نوشت: از روز گذشته و پس از واریز یارانه‌‌های کمک‌معیشتی نامه‌ای در فضای مجازی دست به دست می شود که حاکی از آن است حدود 23 قلم کالا و مشتقاتشان مربوط به چهار گروه کالای کشاورزی افزایش قیمت دارند.

این کالا، همان کالاهایی است که قرار است یارانه آنها اصلاح شود. 

انتشار این فهرست قیمت‌ها نگرانی‌هایی را بین مردم ایجاد کرده است، مردم می‌گویند هنوز یارانه‌ ما قابل برداشت نشده است اما قیمت‌‌های جدید اعمال شده و فکر می‌کنند از همین‌ امروز باید مرغ و تخم‌مرغ و روغن و لبنیات را به این قیمت ها بخرند.

مردم می‌گویند چرا قیمت های جدید قبل از اعلام رسمی اجرا توسط مسئولان دولتی منتشر شده است؟ مگر قرار نبود یارانه ماه اول پیش از اجرای طرح«اصلاح یارانه» قابل برداشت شود؟

علاوه بر این سوالات، برخی این قیمت‌ها را گران‌تر از برنامه دولت می‌دانند و معتقدند که این افزایش قیمت‌ها به حدی است که یارانه ها پوشش نخواهد داد.

ضرورت مهار تورم انتظاری از سوی دولت

در مقابل، برخی کارشناسان این قیمت‌ها را به نسبت یارانه‌ای که پرداخت می شود یعنی 400 هزار تومان برای دهک اول تا سوم و 300 هزار تومان برای دهک چهارم تا نهم، منصفانه می‌دانند اما می‌گویند تورم انتظاری باید کنترل شود. برای این کار در دو بخش اطلاع رسانی عمومی و سازمان بازرسی و تعزیرات باید کار ویژه انجام شود.

بنابراین گزارش پس از انتشار فهرست قیمت‌های اقلامی که ذکر شد، خبرنگار فارس تلاش کرد درباره صحت و سقم این خبر اطلاعاتی به دست آورد.‌

یک منبع آگاه در این‌باره گفت: قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی 19 اردیبهشت با انجمن‌ها و اتحادیه های تولید، درباره قیمت کالاها مذاکره کرده و درباره این قیمت ها به توافق رسیده است اما این قیمت‌ها نهایی نیست و باید در ستاد تنظیم بازار تصویب شود.

این منبع آگاه افزود: قیمت‌هایی که در فضای مجازی می‌چرخد درحقیقت پیشنهاد وزارت جهاد طی هماهنگی با انجمن‌ها خواهد بود و قیمت نهایی پس از تصویب در ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت، توسط ستاد هدفمندی یارانه‌ها اعلام می شود.

وی‌ تاکید کرد: احتمال اینکه در قیمت هایی که در فضای مجازی می چرخد، تغییراتی ایجاد شود بسیار است، ضمن اینکه دولت قرار است قبل از اعمال قیمت های جدید، امکان برداشت یارانه را برای مردم فراهم کند.

به گفته وی، مبلغ یارانه‌ای که برای مرد م واریز شده است، حدود 9 تا 10 برابر یارانه‌‌های قبلی است.

بر اساس این فهرست که هنوز تایید نشده است، قیمت هر شانه تخم مرغ 30 عددی 98 هزار تومان، مرغ کیلویی 64 هزار تومان، روغن سویا یک لیتر 52 هزار تومان و شیر پاستوریزه 1.5 درصد چربی 19 هزار تومان پیشنهاد شده است.

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *