حمايت اثربخش از معيشت مردم در گرو اصلاح نظام پرداخت يارانه است

۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۱:۴۲
کد خبر: ۴۲۶۳۳۱۲
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری استمرار نوع فعلي تخصيص ارز ترجیحی را نوعي نقض غرض عنوان کرد که سود آن بيشتر نصيب سوداگران مي‌شود اما دودش به چشم مردم محروم و مستضعف مي‌رود و تاکید کرد که دولت چاره‌اي جز اصلاح اين روند ندارد.

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، در یادداشت محمدصادق خیاطیان آمده است: مقابله با اتلاف منابع كشور در قالب یارانه‌هایی كه بخش عمده آن عملا به دهك‌های هدفِ حمایت نمی‌رسد، نه صرفا الزامی مرتبط با قانون بودجه سالیانه، كه یك تكلیف ملی و شرعی است. البته نگرانی‌ها در این زمینه قابل درك و حائز اهمیت است، اما راه رفع نگرانی‌ها طبعا از ادامه مسیر خسارت‌بار و فسادآفرین فعلی نمی‌گذرد.

 
در ادامه این یادداشت آمده است: رونق اقتصاد ملی، افزایش بهره‌وری و مهم‌تر از همه حمایت اثربخش از اقشار آسیب‌پذیر ایجاب می‌كند كه تدبیری عالمانه برای اصلاح تخصیص ارز ترجیحی اتخاذ شود. استمرار نوع فعلی تخصیص این ارز، عملاً نوعی نقض غرض است؛ سود آن بیشتر نصیب سوداگران می‌شود اما دودش به چشم مردم محروم و مستضعف می‌رود. دولت چاره‌ای جز اصلاح این روند ندارد.


خیاطیان در ادامه یادداشت خود می‌افزاید: هر اصلاح مهم اقتصادی به طور طبیعی، نیازمند اجماع همه اركان حكمرانی و فراتر از آن، همراهی و مشاركت مردم است. اجماع قوای سه‌گانه و سایر اركان حاكمیت در جلسات كارشناسی و مشورتی متعدد ماه‌های گذشته حاصل شده است. امروز اصلاح نحوه تخصیص یارانه به كالاهای اساسی، نه صرفا تصمیم دولت، كه الزام قانونی مصوب مجلس در قانون بودجه و مورد وفاق قوه قضائیه است.  هر كسی دلسوز كشور و انقلاب است، قاعدتا باید دولت را در اجرای این تصمیم مهم یاری كند. این البته به معنای انسداد مسیر نقد و نظر نیست، دولت مثل همیشه گوش شنوایی برای انتقادات و نظرات مردم و نخبگان دارد.


رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با اشاره به اینکه «مردم دغدغه‌های درست و مهمی درباره نتایج احتمالی و پیامدهای ناخواسته‌ طرح اصلاح یارانه‌ها دارند»، نوشت: صدر تا ذیل دولت این دغدغه‌ها را به رسمیت می‌شناسد و به رفع نگرانی‌های مردم – چه در فاز اجرا و چه در فاز اطلاع‌رسانی- اهتمام دارد. صداقت و شفافیت اكسیر اقناع و ارتباطات اثربخش است. بنای دولت مردمی، از همان ابتدای كار در تمام تصمیم‌گیری‌ها بر همین دو اصل استوار بوده است. اطلاع‌رسانی مستمر همه دستگاه‌های ذیربط ذیل دولت در خصوص ابعاد طرح و رفع ابهامات و شبهه‌ها و مهم‌تر از آن همراهی رسانه‌ها و اصحاب قلم حتما در توفیق نهایی موثر خواهد بود.


خیاطیان در پایان یادداشت خود آورده است: به عنوان كسی كه سال‌هاست آیت‌الله رئیسی را می‌شناسم و در جایگاه‌های مختلفی توفیق همكاری با ایشان را داشته‌ام، به مردم، منتقدان و همه دلسوزانی كه نگران نتایج و پیامدهای طرح اصلاح تخصیص یارانه‌ها هستند، اطمینان می‌دهم كه رئیس‌جمهور همواره دغدغه مردم را دارند و صیانت از جان و سفره و معیشت ایرانیان را با تمام وجود وظیفه خود می‌دانند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha