معاون حقوقی قوه قضاییه: انجام پژوهش یکی از عوامل مؤثر در کاهش اطاله دادرسی و صدور آراء متقن است

۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵:۰۰
کد خبر: ۴۲۵۶۴۱۱
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: اجرای عدالت مهمتر از سخن گفتن از عدالت است و اگر بتوانیم با تصمیمات قانونی و در عمل به تحقق عدالت کمک کنیم گام مهمی در افزایش سرمایه اجتماعی برداشته ایم.

خبرگزاری میزان- حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی در جلسه شورای قضایی استان فارس با تأکید بر اینکه خدمت به مردم فرصت مغتنمی است که باید از این فرصت به بهترین نحو استفاده کنیم، بیان کرد: اجرای عدالت نیازمند سه اصل اساسی  قانون کارآمد، مدیران صالح و ناظران امین و شجاع است و انگیزه الهی مسئولان در خدمت به مردم  و مطالبه گری عمومی شرط اساسی در کارآمدی این سه اصل است.

وی مردم را ناظران اصلی اجرای قوانین و مقررات خواند و افزود: جدّیت مردم در نظارت بر قوانین و مقررات به تحقق بهتر، دقیق تر و سریع ترعدالت  کمک خواهد کرد.

عضو شورای عالی قضایی کشور کمک به تحقق عدالت را از وظایف همه سازمان ها، نهاد ها و در نتیجه شکل گیری تعاملات سازمانی ارزیابی و تصریح کرد: در عین حال در قانون اساسی این مسئولیت سترگ بر عهده دستگاه قضایی گذاشته شده است و قوه قضاییه وظیفه دارد با همکاری و همدلی با سایر قوا زمینه تحقق عدالت را فراهم کند.

معاون حقوقی قوه قضاییه با بیان اینکه قوه قضاییه نقش کم نظیری در جهت احقاق حق و تحقق عدالت دارد با تأکید بر اینکه بسیاری از افراد اجرای عدالت را بر نمی تابند  و این امر یکی از آسیب‌های اجتماعی ماست گفت: در سال‌های گذشته نیز مقام معظم رهبری از قانون گریزی ها انتقاد کردند و تأکید داشتند که باید در همه حال تسلیم قانون باشیم و اگر نقصی در قانون وجود داشته باشد؛ باید از مسیر قانونی و اصولی برای اصلاح آن اقدام کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین قدرتی در ادامه با اشاره به وظایف اجرایی، نظارتی و تنقیحی معاونت حقوقی قوه قضاییه گفت: این معاونت تلاش کرده است تکالیف قانونی وسیع خود را همسو با سند تحول دستگاه قضایی انجام دهند که از جمله آن کارهای کارشناسی وِیژه  جهت اصلاح قوانین است که بخشی از آن در خصوص اصلاح قانون تعزیرات در روزهای گذشته به میزبانی استان فارس انجام شد.

معاون حقوقی قوه قضاییه ضمن تمجید از فعالیت های پژوهشی در مجموعه قضایی فارس حضور قضات دادگستری فارس در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون تعزیرات را موثر خواند و نظرات کارشناسی قضات فارس را مطابق با رویکرد‌های کاربردی ارزیابی کرد و با تشکر از مدیریت رئیس کل دادگستری فارس مسیر حرکت  و برنامه های تدوین شده در دادگستری فارس در راستای  اجرای اولویت های پانزده گانه رئیس  قوه قضاییه را ستود و عنوان کرد: در ملاحظات انجام شده در روزهای اخیر مجموعه قضایی استان فارس در این زمینه از استان های پیشتاز کشور است.

حجت الاسلام و المسمین قدرتی توجه رئیس کل و قضات دادگستری فارس به امور پژوهشی را یکی از عوامل مؤثر در در جهت اجرای وظایف و کاهش اطاله دادرسی و صدور آراء متقن خواند و خاطر نشان کرد: همکاران قضایی فارس از این حیث جایگاه ویژه ای دارند که معاونت حقوقی قوه قضاییه از این ظرفیت علمی و پژوهشی استان استفاده بیشتری خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه علاوه بر قضات نقش وکلا و کارشناسان در فرآیند تحقق عدالت بسیار مهم و حیاتی است تأکید کرد: لازم است فرهنگ استفاده از وکیل و مشاوره حقوقی در جامعه تقویت شود و به مردم این اطمینان داده شود که با وجود وکیل راحت تر و مطمئن تر و سریع تر به حق خود خواهند رسید. تحقق این فرآنید باعث خواهد شد احساس عدالت در جامعه بیش از پیش ایجاد شود.

 در ابتدای این نشست رئیس کل دادگستری استان فارس نیز طی گزارشی از عملکرد دادگستری فارس در یک سال اخیر و اقدامات انجام شده در راستای اجرای سند تحول قضایی و اولویت‌های پانزدهگانه رئیس قوه قضاییه گفت: استان فارس با 47 حوزه قضایی،  بزرگترین حوزه قضایی کشور است  که با تلاش شبانه روزی قضات و کارکنان مجموعه موفق شده است تا حدود زیادی بر چالش اطاله دادرسی فائق شود که وجود تنها 600 فقره پرونده در محاکم تجدید نظر، 190  فقره پرونده در محاکم کیفری و 4 هزار پرونده در محاکم حقوقی نشان دهنده کاهش اطاله دادرسی در استان فارس است.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی همچنین به حذف تشریفات ملاقات با عموم مردم اشاره کرد و بیان داشت: تکریم ارباب رجوع در مجموعه قضایی فارس یکی از اولویت‌هاست و در همین راستا مسئولان قضایی استان با همکاری وکلا و با اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان تشریفات ملاقات با مردم را حذف کرده و به صورت مستمر با مراجعان ملاقات می کنند و این موضوع به حضور مسئولین در اماکن عمومی، مساجد و زیارتگاه ها به منظور ملاقات بی واسطه به مردم نیز تسری یافته است.

وی همکاری مجموعه قضایی با وکلا و کارشناسان در استان را  بی‌نظیر خواند و افزود: این موضوع باعث شده است برنامه‌های مشترک مناسبی را  با هدف ارائه خدمات بهتر قضایی  به مردم در دستور کار قرار دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی در خصوص حمایت قضایی از واحد های تولیدی و توجه ویژه به این موضوع مهم تحقق شعار سال گفت: یکی از اولویت های ما در مجموعه قضایی شناسایی و رفع مشکل واحد های تولیدی است که در همین راستا در سال گذشته از تعطیلی 185 واحد تولیدی با حمایت دادگستری فارس جلوگیری شد.

رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به دغدغه شبانه روزی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان  به صیانت از حقوق عامه نیز گفت: در چارچوب وظایف دستگاه قضایی در جهت پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی اقدامات قاطعی به صورت مستمر در حال اجرا می باشد که تنها در سال گذشته منجر به رفع تصرف از 2 هزار و 500 هکتار از اراضی شد و این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

وی همچنین از تحقق 92 درصدی دادرسی الکترونیک محاکم کیفری با زندان های استان خبر داد و افزود: روند برگزاری رسیدگی‌های الکترونیکی با اصحاب پرونده در دعاوی حقوقی را نیز در سال جدید تقویت خواهیم کرد.

گفتنی است در جلسه شورای قضایی استان فارس ، معاونین رئیس کل دادگستری استان و روسای هیئت مدیره کانون های وکلا و کارشناسان رسمی و مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده استان فارس به طرح دیدگاه‌های حقوقی در راستای تعامل بیشتر با دادگستری استان فارس پرداختند.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha