فرآیند حذف قرعه کشی خودرو آغاز شده است

۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۴:۳۳
کد خبر: ۴۲۵۲۴۳۱
دسته بندی‌: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
مدیر کل صنایع خودرویی وزارت صمت با بیان اینکه حذف قرعه کشی خودرو به تعویق نیفتاده است، گفت: عملا فرآیند قرعه کشی در خصوص خودرو شاهین حذف شده و در خصوص دو، سه خودرو دیگر نیز این فرآیند با افزایش تولید، حذف خواهد شد.

خبرگزاری میزان - عبداله توکلی مدیر کل صنایع خودرویی وزارت صمت در گفت و گو با بخش خبر ۲۱ شبکه اول سیما درباره متمرکز شدن قرعه کشی فروش خودرو در سامانه فروش یکپارچه و تاثیر آن بر فروش عادلانه خودرو گفت: آنچه که هدف و مدنظر در این طرح است این است که بتوان میزان شفافیت فرآیند عرضه را بیشتر کرد و علاوه بر آن تمهیداتی اندیشید که خودرو به دست مصرف کنندگان واقعی برسد.

وی با تاکید بر اینکه هدف این طرح ایجاد شفافیت بیشتر و رفع دغدغه های مصرف کنندگان و مردم در خصوص بحث عرضه خودرو است، ادامه داد: آنچه که در سامانه یکپارچه، دنبال می شود که این است که تمام عرضه خودروسازان کشور به صورت متمرکز انجام شود و قابلیت پایش مناسب توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان نیز در آن وجود داشته باشد.

 مدیر کل صنایع خودریی وزارت صمت خاطر نشان کرد: بنابراین دغدغه و نگرانی هایی که در خصوص نحوه عرضه خودروسازان وجود دارد در این مسیر قابل رفع خواهد بود.

توکلی در پاسخ به این پرسش که در برخی خبرها عنوان شده که با این تصمیم، برنامه حذف قرعه کشی خودرو منتفی خواهد شد و آیا این خبر را تائید می کنید، نیز بیان داشت: اصلا به این صورت نیست؛ صنعت خودرو صنعت پیچیده ای محسوب می شود و ذینفعان فراوانی هم دارد، برای حل مسائلی که در حوزه صنعت خودرو وجود دارد معمولا راهکارها در سطوح مختلف دیده می شود.

وی افزود: راهکار اصلی که دیده شده تا بتواند مساله را به صورت ریشه ای حل کند، افزایش تولید با تکیه بر توان زنجیره ارزشی که در صنعت خودرو کشور در این سال ها شکل گرفته، شرکت های دانش بنیان و پایدار نمودن جریان تولید و عرضه خودرو است.

مدیر کل صنایع خودرویی وزارت صمت تصریح کرد: این  فرآیندی است که آغاز شده و همان طور که مشاهده می کنید امسال در برنامه خودروسازان افزایش تولید به میزان  ۶۵۰ هزار دستگاه برای سایپا و  ۷۵۰ هزار دستگاه برای ایران خودرو در نظر گرفته شده و خودروسازان دیگر هم هرکدام برنامه تولیدی خود را دارند که توسط وزارتخانه پایش خواهد شد و قاعدتا با آن فرآیند مساله به صورت بلند مدت و ریشه ای حل خواهد شد.

توکلی تصریح کرد: منتها مساله ای که الان در بازار خودرو داریم را باید در سطوح مختلف با آن مواجه شد؛‌ مهار این مساله با راهکار های کوتاه مدت از طریق شفافیت در عرضه صورت می گیرد و بنابراین اینکه حذف قرعه کشی به تعویق افتاده شده خیر و همین الان این فرآیند شروع شده و همان طور که مستحضرید  یک زمانی برنامه تولید خودرو شاهین ۲۰ هزار دستگاه بود که الان به ۶۰ هزار دستگاه رسیده و عملا فرآیند قرعه کشی در خصوص این خودرو حذف شده و دو، سه خودرو دیگر هم وجود دارند که فرآیند قرعه کشی آن ها با افزایش تولید حذف خواهد شد.

وی تاکید کرد: سامانه عرضه یکپارچه و شافیت در عرضه به ما اجازه خواهد داد که بتوانیم روند حذف قرعه کشی را با آن راهکار اصلی تسریع کنیم.

مدیر کل صنایع خودرویی وزارت صمت درباره اینکه آیا سامانه فروش یکپارچه خودرو شامل خودروسازان خصوصی هم خواهد شد، گفت: یکی از دغدغه هایی که در سطح جامعه وجود داشت میزان عرضه خودروسازان و شفافیت مرتبط با این میزان عرضه بود؛ آنچه که در سامانه یکپارچه دنبال می شود این است که همه خودروسازان همه عرضه های خود را در سامانه داشته باشند.

 توکلی یادآور شد: در یک بند فرمان های ۸ بندی ریاست محترم جمهور بر این نکته تاکید فراوان شده بود که ما هم بر اساس آن فرمان در وزارت صمت وضعیت فعلی را آسیب شناسی کردیم و قاعدتا عرضه تمام خودروسازان خصوصی هم از طریق سامانه متمرکز اتفاق خواهد افتاد و هرگونه عرضه خودرو به صورت رانتی به اشخاص، شرکت ها و ...کاملا به صورت شفاف مورد پایش قرار خواهد گرفت تا دغدغه هایی که در سطح جامعه در حوزه خودرو وجود دارد مرتفع شود.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *