پاندمی کرونا در ایران ادامه دارد

۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵:۰۸
کد خبر: ۴۲۵۱۷۳۹
دسته بندی‌: جامعه ، عمومی
طبق اعلام دبیر کمیته علمی کشوری کرونا حداقل در ۱۴ کشور جهان، مبتلایان به کرونا در هفته گذشته، دو برابر شده و این یک هشدار است اما در ایران، مبتلایان کرونا نسبت به هفته های گذشته، کاهش یافته است.

خبرگزاری میزان - بنابر اعلام پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حمیدرضا جماعتیاظهار داشت: کاهش موارد کرونا در هفته گذشته در کشور، باعث خوشحالی است اما در برخی کشورها مانند هند، موارد ابتلا صعودی بوده که این برای ما هشدار دهنده است. پاندمی کرونا در ایران هنوز پایان نیافته چراکه متاثر از سایر کشورهای دنیا هستیم و هنوز در خیلی از کشورها، موارد ابتلا، بستری و فوت بیماران کرونایی وجود دارد بنابراین نمی توان گفت که پاندمی کرونا در یک کشور تمام شده و در کشورهای دیگر در حال افزایش است.    

وی افزود: باتوجه به شرایط موجود، هنوز هم تاکید ما بر رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و تکمیل واکسیناسیون است. در کشور ما باید به صورت فعال و غیر فعال واکسیناسیون تکمیل شود. متاسفانه تا کنون فقط ۲۷ میلیون نفر نوبت سوم را تزریق کرده اند و روند واکسیناسیون در کودکان به ویژه ۵ تا ۱۱ ساله ها نیز مطلوب نیست.    

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: در نشست اخیر کمیته علمی تاکید شد که با توجه به شرایط موجود در هر شهرستان، یک مرکز سرپایی و یک بیمارستان به عنوان دیده بان برای ویزیت و بستری بیماران کووید۱۹ در نظر گرفته شود.   

جماعتی یادآور شد: حتما باید بررسی ژنتیکی و توالی یابی ویروس های در چرخش در جامعه به طور مستمر انجام شود تا اگر سویه جدیدی شناسایی شد، اقدامات لازم را در کشور انجام دهیم. در حال حاضر در چین و هند، موارد ابتلا و بستری افزایش یافته و باعث ایجاد لاک داون در شانگهای شده و احتمال لاک داون پکن نیز وجود دارد بنابراین باید رعایت احتیاطات بهداشتی و بررسی های توالی یابی ویروس در چرخش در جامعه را داشته باشیم.   

وی اظهار داشت: اعضای کمیته علمی کشوری کرونا تاکید دارند که عملکرد کشور در طول بیش از دوسال گذشته در مدیریت این بیماری و نقاط ضعف و قوت نظام سلامت در موج های مختلف را بررسی و ارزیابی شده تا نقاط ضعف و پروتکل ها با برنامه ریزی و اقدامات لازم به نقاط قوت تبدیل شود.   

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: پیش بینی می شود که شاید در فصول سرد سال ممکن است با یک یا دو موج بیماری کرونا روبرو باشیم بنابراین حتما نیاز است که علاوه بر تکمیل واکسیناسیون، برای انجام واکسیناسیون مجدد گوش به زنگ باشیم. شرکت های واکسن ساز داخلی نیز باید بر اساس سویه های جدید واکسن های چند ظرفیتی تولید کنند تا اگر سویه های جدیدی، غالب شد به افزایش ایمنی کمک کند.   

جماعتی گفت: نیاز است برای تقویت واکسیناسیون، واکسن به صورت غیرفعال با کمک سازمان های مردم نهاد و جامعه پزشکی و هم به صورت فعال و در قالب طرح هایی مانند طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به صورت خانه به خانه، تزریق شود. از طرفی پروتکل های جدید برای انجام تست تشخیصی کرونا توسط کمیته علمی کرونا تهیه می شود.   

وی اظهار داشت: برخی سویه های جدید که تا کنون غالب نشده اند مانند لامبوردی در ایتالیا شناسایی شده که از زیرسویه های اُمیکرون است و تعداد کمی به این سویه مبتلا شده اند و نسبت به سویه های غالب، اهمیت چندانی ندارد.   

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تاکید کرد: از ماه های پیش در مورد داروی پکسلووید در کمیته علمی کرونا بررسی هایی انجام شد و در حال حاضر یکی دو شرکت داخلی، ماده اولیه این دارو را تهیه کرده و در حال ساخت این دارو هستند که به صورت کارآزمایی بالینی، مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورت مشاهده نتایج آن شاید به میزان زیاد در کشور تولید شود و در شرایط بحرانی در کشور مورد استفاده قرار گیرد.   

جماعتی گفت: کمیته علمی کشوری کرونا متشکل از ۵۰ نفر از برترین و اساتید برجسته کشور است و بر اساس یافته ها و مطالعات خودشان و سایر کشورها، بحث های کارشناسی و علمی را مطرح می کنند و مصوبات این کمیته در خیلی از موارد، همزمان و گاهی پیش از سازمان ها و مجامع بین المللی است و در تصمیمات علمی، پیشرو هستیم.

انتهای پیام/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *