سالمندی مانعی برای روزه داری نیست/افراد مبتلا به صرع چه کنند؟

۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۰:۰۱
کد خبر: ۴۲۴۳۹۵
دسته بندی‌: جامعه ، عمومی
حاجی فرجی با تاکید بر اینکه سالمندی مانعی برای روزه داری در ایام ماه مبارک رمضان نیست، گفت: سالمندانی که دچار مشکلات ذهنی یا هشیاری یا ناهشیاری هستند یا مصرف کننده دارو هستند و بیماری های همراه نظیر بیماری های قلبی-عروقی داشته و کسی از آنها مراقبت نمی‌کند؛ نمی توانند روزه بگیرند.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه ، مجید حاجی فرجی، عضو هیئت علمی علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و دکترای تغذیه با بیان این مطلب که سالمندی تعریف اش از ۶۵ سال به بالا است، اظهار کرد: ۶۵ سال سنی نیست که فرد را کهنسال بنامیم.

وی با تاکید بر اینکه سالمندی مانعی برای روزه داری در ایام ماه مبارک رمضان نیست، گفت: سالمندانی که دچار مشکلات ذهنی یا هشیاری یا ناهشیاری هستند یا مصرف کننده دارو هستند و بیماری های همراه نظیر بیماری های قلبی-عروقی داشته و کسی از آنها مراقبت نمی‌کند؛ نمی توانند روزه بگیرند.

سالمندی مانعی برای روزه داری نیست

عضو هیئت علمی علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی درباره افراد مبتلا به بیماری صرع نیز گفت: کسانی که حملات صرع دارند و دچار تشنج می شوند اگر در طول هفته کمتر از یک یا دوبار دچار صرع می شوند، می توانند روزه بگیرند؛ اما اگر بیش از دو برابر در هفته به صورت مکرر یا متناوب دچار صرع  شدند باید از روزه داری اجتناب ورزند.

حاجی فرجی درباره افراد روزه دار دچار فشار چشم بالا، ادامه داد:  کم آبی بیش از 12 ساعت در این افراد می‌تواند موجب انسداد عروق شبکیه شده و خطرناک باشد.

وی در پایان تاکید کرد: تنظیم زمان داروها بین افطار و سحر در هر بیماری جهت روزه داری افراد بر عهده پزشک معالج است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *