توسعه ارائه خدمات مشاوره حقوقی- قضایی رایگان در سراسر کشور

۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸:۲۷
کد خبر: ۴۱۹۹۷۰
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
مدیرکل فرهنگ حقوقی قضایی جامعه معاونت فرهنگی قوه قضاییه، از اجرای طرح مشاوره حقوقی رایگان در مناسبت‌های مختلف خبر داد.

توسعه ارائه خدمات مشاوره حقوقی- قضایی رایگان در سراسر کشوربه گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از روابط عمومی معاونت فرهنگی قوه قضاییه، مدیرکل فرهنگ حقوقی قضایی جامعه معاونت فرهنگی قوه قضاییه، از اجرای طرح مشاوره حقوقی رایگان در مناسبت‌های مختلف خبر داد.

سیدمحمدرضا خوشرو با اشاره به اینکه ارائه مشاوره و افزایش سواد حقوقی مردم، نقش موثری در کاهش جرائم خواهد داشت، گفت: در اجرای این طرح، قضات مجرب و حقوقدانان گزینش شده در سراسر کشور با اشراف به مباحث قضایی، به ارائه مشاوره خواهند پرداخت.

وی گفت: برای احیای حقوق عامه به جز صدور حکم باید از راهکار‌های دیگری نظیر ارتقای فرهنگی جامعه استفاده کرد و از آنجا که جایگاه روحانیت برای اثرگذاری در جامعه بسیار مناسب است درصدد هستیم تا با هماهنگی نهادی ذیربط از ظرفیت مبلغان دینی در مناسبت‌های مختلف تبلیغ، نظیر ماه مبارک رمضان و ماه محرم و صفر برای ترویج فرهنگ صلح و سازش و ارائه مشاوره‌های حقوقی استفاده نماییم.

خوشرو با بیان اینکه علاوه بر اجرای طرح مشاوره در دفاتر مستقر در دادگستری‌های سراسر کشور، به همت معاونت‌های فرهنگی دادگستری‌های استان‌های مختلف، طرح مشاوره حقوقی قضایی در ایام نوروز و نمایشگاه بین المللی کتاب نیز اجرا شد، بیان کرد: همکاران معاونت فرهنگی دادگستری استان تهران درصدد برپایی غرفه این معاونت در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم و ارائه خدمات مشاوره برای مراجعه کنندگان نیز هستند.

اکبر تهرانی، معاون اداره کل فرهنگ حقوقی-قضایی جامعه و سرپرست روابط عمومی و امور بین الملل معاونت فرهنگی قوه قضاییه نیز با اشاره به استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب از خدمات مشاوره گفت: ارائه و توزیع رایگان ۱۸۰ عنوان بروشور حقوقی گام به گام با تیراژ ۵۰ هزار نسخه در خصوص مشکلات و آسیب‌های مبتلابه جامعه، پخش کلیپ‌های دو دقیقه‌ای حقوقی و تیزر‌های روایت زندگی در محل غرفه و ارائه اینفوگرافی در حوزه‌های مختلف و توزیع بیش از ۲ هزار حلقه سی دی رایگان حاوی موارد فوق به مراجعان از دیگر اقدامات این معاونت بود که خوشبختانه با استقبال چشمگیر بازدیدکنندگان نیز روبرو شد.

وی گفت: دریافت نظرات قضات باتجربه در مورد مشکلات حقوقی، امکان مهمی است که در شرایط عادی این دسترسی برای افراد امکان پذیر نیست؛ از این رو این معاونت، فضایی را فراهم کرده است که فرهنگ استفاده از مشاوره در مردم نهادینه شده و با افزایش اطلاعات حقوقی، زمینه وقوع جرایم از بین برود.

مهدی کریمی، مجری طرح مشاوره رایگان حقوقی در ایام نوروز نیز اعلام کرد: این طرح در حرم مطهر حضرت معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران، آستان مقدس امامزاده صالح (ع) تهران و میدان امام اصفهان و با همکاری معاونت‌های فرهنگی دادگستری‌های استان‌ها و کانون بسیج حقوقدانان کشور به خوبی اجرا شده است.

وی توسعه و ترویج فرهنگ صلح و سازش و ارتقای مهارت‌های حل اختلاف و میانجی گری را از فواید این طرح برشمرد و گفت: با فرهنگ سازی در زمینه صلح و سازش و چگونگی مراجعه به دستگاه قضایی و استیفای حقوق فردی و اجتماعی افراد می‌توان بار دستگاه قضا را کاهش داد.

وی گفت: در این طرح که معاونت فرهنگی آستانه مقدسه حضرت معصومه (س)، معاونت فرهنگی مسجد مقدس جمکران، تولیت امامزاده صالح (ع)، کانون بسیج حقوقدانان سراسر کشور و شهرداری اصفهان در آن مشارکت کردند، بیش از ۲۵۰ مورد مشاوره در مناطق یاد شده به مراجعان ارائه شد.

کریمی با بیان اینکه مستندات این طرح از طریق پژوهشگران ثبت شده است، گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد اختلافات مالی و خانوادگی بیشترین آمار مشاوره را به خود اختصاص داده اند.

وی، ایجاد امنیت و آرامش بیشتر در جامعه، تحکیم بنیان خانواده و کاهش طلاق را از دیگر فواید مشاوره‌های حقوقی برشمرد و گفت: چنانچه مردم از ظرفیت‌های قانونی و نحوه احقاق حقوق خود برای پیگیری مطالبات مطلع باشند، برخی از زمینه‌های قانون‌گریزی در جامعه از بین می‌رود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *