سینمای قرآنی باید دغدغه باشد/ سفارش نتیجه نمی‌دهد

9:17 - 17 تير 1393
کد خبر: ۴۱۲
دسته بندی: صفحه نخست ، عمومی
خبرگزاری میزان: یک منتقد سینما عنوان کرد: سینمای قرآنی باید براساس دغدغه هنرمند شکل گیرد و هر گونه سفارشی در این حوزه به نتیجه مطلوب منجر نمی‌شود.

: یک منتقد سینما عنوان کرد: سینمای قرآنی باید براساس دغدغه هنرمند شکل گیرد و هر گونه سفارشی در این حوزه به نتیجه مطلوب منجر نمی‌شود.

به گزارش ، نشست تخصصی «بررسی سینمای قرآنی» شب گذشته در دومین روز از جشنواره مفاهیم قرآن در فرهنگ ایرانی و اسلامی برگزار شد. میردولت موسوی؛ فیلمساز و از اعضای هیات انتخاب جشنواره، سیدمحمد صادق جعفری؛ کارشناسان فعال سینمای جوان در شهر قم و عضو دیگرهیئت انتخاب، به همراه حسین سلطان محمدی؛ نویسنده و منتقد سینما در این نشست تخصصی حضور داشتند.

میردولت موسوی در این نشست، گفت: فیلم‌هایی که تلاش می کنند تا محتوای خود را از قرآن کریم بگیرند، باید به دور از شعارزدگی و سطحی نگری، نشانه‌هایی از حرکت به سوی تعالی و کمال را نمایش دهند

وی خاطرنشان کرد: قرآن کریم منبع عظیمی برای نگارش داستان های سینمایی است. اما از سوی دیگر نباید سختی ها و حساسیت های کار در این حوزه را فراموش کرد، فیلمساز فعال در این حوزه، باید بتواند به کشف و شهود در مفاهیم کتاب آسمانی مسلمانان بپردازد.

همچنین سلطان محمدی گفت: اغلب مفاهیم و درس هایی که در قرآن آمده در متن زندگی انسان نیز جاری است. یعنی مفاهیم قرآنی به صورت عقلانی مورد تایید اخلاق است و قرآن را می توان کتاب زندگی و دایره المعارف انسانیت و اخلاقیات دانست، به همین دلیل، سینمای قرآنی باید این مفاهیم را به صورت بصری، اما خلاقانه و با بیانی متفاوت روایت کند تا تاثیرگذار باشد.

وی اضافه کرد: سینمای قرآنی باید براساس دغدغه هنرمند شکل گیرد و هر گونه سفارشی در این حوزه به نتیجه مطلوب منجر نمی‌شود.

سلطان محمدی درباره معیارهای انتخاب آثار نخستین جشنواره مفاهیم قرآن کریم در فرهنگ ایرانی و اسلامی از اعضای هیات انتخاب پرسشی مطرح کرد که جعفری، پاسخ داد: با توجه به جدید بودن این رویداد، معیارهای امتحان پس داده‌ای نیز وجود نداشت. جشنواره هایی در گذشته با رویکرد عام مانند جشنواره تسنیم، برگزار شده اما به صورت تخصصی وارد این موضوع نشده است.، به همین دلیل، بر آن هستیم معیارهای جدیدی طراحی کنیم. البته در این مسیر بیش از فرم و ساختار به مضمون و محتوا توجه کرده ایم و در عمل از بین حدود 400 فیلم رسیده به دبیرخانه جشنواره بیش از30 فیلم انتخاب و در این رویداد به نمایش درآمد.

میر دولت موسوی نیز افزود: در میان آثاری که بررسی کرده ایم عمدتا ضعف‌هایی مانند سطحی نگری، شعار زدگی و شخصیت پردازی نامطلوب دیده می شود که با توجه به نو پا بودن جشنواره، می توان از کنار آن ها گذشت اما برای دوره های بعدی باید زمینه تولید آثار شاخصی برای حضور در این رویداد و متناسب با شان مخاطبان و قرآن کریم تولید شود.

یادآوری می شودجشنواره مفاهیم قرآن کریم در فرهنگ ایرانی اسلامی در سه بخش فیلم، عکس و فیلمنامه به همت انجمن سینمای جوانان ایران و با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از 14 تیر ماه جاری در نمایشگاه قرآن کریم آغاز شده و تا 19 تیرماه ادامه دارد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *