شکاف در روابط "اسلام‌آباد-واشنگتن" عمیق‌تر شده است

۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰:۰۲
کد خبر: ۴۰۰۰۲۱
دسته بندی‌: بین‌الملل- جهان ، عمومی
سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت: با وجود همکاری طولانی مدت، شکاف در روابط اسلام‌آباد- واشنگتن عمیق‌تر شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل ، محمد فیصل سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در کنفرانس خبری هفتگی خود اعلام کرد: با وجود همکاری طولانی مدت، شکاف در روابط اسلام‌آباد- واشنگتن عمیق تر شده است.

وی با ابراز تعجب از گزارش اخیر 17 سرویس امنیتی آمریکا درباره پاکستان گفت: واشنگتن در حال دور شدن از اسلام‌آباد است.

به گزارش رادیو پاکستان، فیصل تأکید کرد: آمریکا اقداماتی انجام داده است که بر روابط این کشور با پاکستان تأثیر منفی دارد.

وی افزود: به وضوح اعلام کرده‌ایم که روابط پاکستان با آمریکا بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک خواهد بود اما گویا واشنگتن نمی‌خواهد دست از تصمیمات یکجانبه خود بردارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت: تلاش کردیم با در نظر گرفتن منافع مشترک همکاری با آمریکا را ادامه دهیم اما بی‌فایده بود.

وی افزود: تلاش برای قرار دادن نام پاکستان در لیست کشورهای حامی تروریسم نشانه اوج بی‌اعتمادی واشنگتن به اسلام‌آباد است.

فیصل اظهار داشت: تنها راه حل مشکلات افغانستان مذاکره با طالبان و سایر گروه‌های افغانستانی است بنابراین آمریکا هرگز نمی‌تواند با توسل به قدرت نظامی امنیت را در این کشور برقرار کند.

وی افزود: ارتش پاکستان برای پیوستن به ائتلاف نظامی عربستان به این کشور اعزام نشده است و فقط کارد آموزشی به ریاض اعزام می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت: بندر گوادر و چابهار با همکاری یکدیگر در اقتصاد منطقه نقش آفرینی خواهند کرد و هرگز رقیب نخواهند بود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که احسن اقبال وزیر کشور پاکستان گفت: اقدام یک‌جانبه آمریکا علیه پاکستان موثر نخواهد بود و علاوه بر اینکه چنین اقدامی خط قرمز اسلام‌آباد است به روابط دو کشور آسیب غیر قابل جبران وارد می‌کند.

بیش از 17 سرویس امنیتی آمریکا در گزارش خود به کنگره این کشور هشدار دادند پاکستان در سال 2019 غیر قابل کنترل خواهد بود بنابراین تأسیسات هسته‌ای این کشور و نزدیکی اسلام‌آباد به پکن تهدیدی جدی برای واشنگتن است.

بالا گرفتن تنش بین پاکستان و آمریکا در مدت اخیر در حالی است که ترامپ در نخستین پیام توئیتری خود در سال 2018 میلادی از قطع کمک های واشنگتن به اسلام آباد خبر داد و اعلام کرد که واشنگتن در اقدامی احمقانه در طی 15 سال گذشته 33 میلیارد دلار به این کشور کمک کرده است که این روند ادامه نخواهد یافت.

وی ادامه داد: پاکستان جز دروغ و فریب کاری چیزی تحویل آمریکا نداده و رهبران این کشور ما را احمق فرض کرده‌اند.

/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *