داروی صرع به کاهش زوال عقل کمک می‌کند

۰۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰:۳۱
کد خبر: ۳۹۰۶۳۳
طبق گزارش محققان، داروی متداول در درمان بیماری صرع به کاهش علائم نوعی دمانس (زوال عقل) موسوم به «دمانس لویی بادی» کمک می کند.

داروی صرع به کاهش علائم زوال عقل کمک می کندبه گزارش گروه فضای مجازی ، داروی موسوم به zonisamide (Zonegran) برای درمان صرع استفاده می شود. حال محققان دانشگاه دریافته اند افزودن این دارو به روند درمان «دمانس لویی بادی» با داروی levodopa به کنترل علائم بیماری کمک می کند.

بیماری دمانس لویی بادی نوعی از زوال عقل است که ارتباط نزدیکی با بیماری پارکینسون دارد. علائم آن شامل لرزش، سفتی اندام، کُندی و مشکل در راه رفتن است.

درحالیکه مصرف دوز بالا levodopa می تواند به کنترل علائم حرکتی کمک کند، اما دارای عوارض جانبی جدی از جمله توهم در افراد مبتلا به دمانس لویی بادی هم می شود.

حال یافته ها نشان داده است که zonisamide موجب افزایش مشکلات روانی یا تشدید مشکلات حافظه در طول مدت ۱۲ هفته مطالعه نشد.

به گفته محققان، درمان علائم حرکتی در دمانس لویی بادی با داروهای استاندارد بیماری پارکینسون مشکل ساز است، چراکه می توانند موجب ایجاد توهمات روانی در بیمار شوند. اما مصرف داروی zonisamide بدون ایجاد عوارض جانبی موجب بهبود عملکرد حرکتی می شود. این دارو هیچ تاثیری بر مشکلات حافظه مرتبط با این نوع دمانس یا زوال عقل ندارد.

دمانس لویی بادی دومین نوع زوال عقل شایع بعد از آلزایمر است. علائم آن متفاوت بوده اما ممکن است شامل مشکلات فکری و حافظه، مشکل در فهم اطلاعات بصری، مشکل در توجه و تمرکز، علائم حرکتی شبه پارکینسون، توهم و تغییر در خواب یا رفتار باشد.

این مطالعه شامل ۱۵۸ بیمار مبتلا به دمانس لویی بادی بود که توسط مرکز ملی نورولوژی در توکیو انجام شد. در شروع مطالعه به شرکت کنندگان به مدت چهار هفته دارونما داده شد. سپس آنها به سه گروه تقسیم شدند: گروه دریافت کننده دارونما؛ گروه دریافت کننده ۲۵ میلیگرم zonisamide؛ و گروه دریافت کننده ۵۰ میلیگرم zonisamide به شکل روزی یک بار.

محققان دریافتند شرکت کنندگانی که بالاترین دوز zonisamide را دریافت کرده بودند شاهد بیشترین میزان بهبود در علائم حرکتی شان در مقایسه با گروه دارونما بودند.

منبع: مهرارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *