سال آینده زمان روشن شدن موضع بانک مرکزی در خصوص پول های رمزی

۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴:۰۱
کد خبر: ۳۸۹۵۳۰
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد: اوایل سال آینده موضع این بانک درخصوص ارز‌های دیجیتال روشن می شود.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، ناصر حکیمی در هفتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت اظهار کرد: در جهان امروز انواع مختلفی از فناوری ایجاد شده که به شدت با یکدیگر در ارتباط است.

وی افزود: اگر بخواهیم سرمایه گذار با روش‌های سنتی به کار خود ادامه دهد، زمان را تلف کردیم و اگر مسیر تعالی فناوری‌های نوین را پیگیری نکنیم هرج و مرج رخ وی دهد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: در خصوص فناوری‌های جدید اکوسیستم ایجاد شده و ما در پدیده‌های فین تک توقف نخواهیم کرد، بلکه ادامه مسیر میان بخشی می‌شود.

حکیمی با اشاره به چالش‌های پیش روی بانکداری نوین اظهار کرد: تمرکز عمده روی سامانه‌ها و خدمات پرداخت، تمرکز روی دسترسی پذیری به جای محصولات جدید و عدم معرفی محصولات ترکیبی از مهمترین چالش‌های این حوزه است.

وی در رابطه با راهکار‌های رفع چالش‌های پیش روی بانکداری نوین خاطرنشان کرد: رسمی شدن فرایند بانکداری باز و همچنین امکان برون سپاری فعالیت‌های بازار پول اعم از پرداخت و انتقالات، اطلاعات به داده‌های بانکی و تطبیق گزارش دهی باید در راستای کار قرار بگیرد.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در ادامه به ویژگی‌های رویکرد بانک مرکزی به فناوران مالی اشاره کرد و گفت: باز بودن و شفاف بودن، به شدت متکی بر نوآوری، اختلاط محتمل مسوولیت ها، پراکندگی و وسعت بازیگران جدید، سرعت پذیرش و ویروسی بودن را می‌توان از این ویژگی‌ها برشمرد.

حکیمی در خصوص سیاست‌های اقتصادی اظهار کرد: نکاتی نظیر عدم تعریف قالب‌های مورد نظر مانند مجوز، مشارکت همگانی در تعریف چارچوب، پویایی ساختاری رصد، پایش و نظارت و شفاف سازی در حوزه مسئولیت، انعطاف در حوزه پاسخگویی، توزیع نظارت و پایش در ساختار سلسله مراتبی از ویژگی‌های سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص فناوران به شمار می‌رود؛ ضمن اینکه برای فین تک، دیگر مجوز نمی‌دهیم.

وی در ادامه به ویژگی‌های سیاست نامه اشاره کرد و گفت: تعریف چارچوب به جای مجوز، ساختار نظارت سلسله مراتبی و پاسخگو بودن کسی که مجوز دارد از جمله ویژگی‌های این سیاست نامه برشمرد ضمن اینکه تاکید کرد کسی که مجوز دارد باید پاسخگو باشد، اما می‌تواند بخشی از اختیارات خود را تفویض کند.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی به خطوط قرمز سیاست‌های فناوری خاطرنشان کرد و افزود: فعالیت زیر چتر موسسات مجوز دارد و باید گزارش دهی استاندارد و شفافیت سازی همچنین کنترل ارتباط بین بانکی توسط بانک مرکزی صورت گیرد.

حکیمی امکان حذف پول را همچنان در انحصار بانک مرکزی و بانک‌ها بیان کرد و افزود: امکان خلق پول به فناوران مالی نمی‌دهیم و این مسئله در انحصار بانک مرکزی قرار دارد. حکیمی در ادامه سخنان خود به ویژگی‌های رویکرد بانک مرکزی به فناوران و فناوران مالی اشاره کرد و گفت: باز بودن و شفاف بودن، به شدت متکی بر نوآوری، اختلاط محتمل مسئولیت ها، پراکندگی و وسعت بازیگران جدید، سرعت پذیرش و ویروسی بودن را می‌توان از این ویژگی‌ها برشمرد.

وی افزود: در خصوص سیاست‌های اقتصادی به نکاتی نظیر عدم تعریف قالب‌های مورد نظر نظیر مجوز، مشارکت همگانی در تعریف چارچوب، پویایی ساختاری رصد، پایش و نظارت و شفاف سازی در حوزه مسئولیت، انعطاف در حوزه پاسخگویی، توزیع نظارت و پایش در ساختار سلسله مراتبی از ویژگی‌های سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص فناوران به شمار می‌رود. ضمن اینکه برای فین تک، دیگر مجوز نمی‌دهیم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *