حباب عمر لامپ‌های رشته‌ای نشکست

۰۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶:۲۶
کد خبر: ۳۵۳۶۵۳
دسته بندی‌: اقتصاد ، اقتصاد ایران
حذف لامپ های رشته ای از تجهیزات روشنایی صنعت برق کشور یکی از آرزوهای دیرینه مسئولان این حوزه است که با این وجود کما فی السابق خط تولید آنها فعال است و این وسیله روشنایی با کمترین بهره وری اقدام به تولید می کند.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، حذف لامپ‌های رشته‌ای از صنعت برق داستان دنباله داری است که رشته آن قصد کوتاه شدن ندارد.

مصوبه‌ای که در تاریخ 26 فروردین‌ماه سال گذشته هیئت وزیران به تصویب رساند که بر اساس آن پروانه بهره‌برداری تمامی تولیدکنندگان لامپ‌های رشته‌ای با توان بالای 40 وات تا تاریخ 26 آذرماه 95 لغو خواهد شد و تولیدکنندگان باید نسبت به جمع‌آوری خطوط تولید خود اقدام کنند، ضمن آن‌که ثبت سفارش و واردات تمامی لامپ‌های رشته‌ای از این پس ممنوع است.

که با عبور از زمان تعیین شده برای چندین سری مدت زمان اجرا آن تمدید شد تا جایی که اجرا آن به دست فراموشی سپرده شد.

فراموشی که نتیجه آن پیک مصرف بیش از 55 هزار مگاواتی در تابستان امسال شده بود و فشار مضاعف آن به صنعتگران برق وارد شد.60 هزار لامپ رشته‌ای 40 واتی مورد استفاده که در حدود 2 هزار و 400 مگاوات مصرف دارد که این میزان برابر با فعالیت چندین نیروگاه با مقیاس کوچک است.

آسیب شناسی دلایل این عقب افتادگی از برنامه نشان می‌دهد تولید لامپ‌های رشته‌ای به دلیل مدت کوتاه طول عمر و در نتیجه افزایش تعداد فروش مطلوبیت بیشتری برای تولیدکنندگان دارد و از سوی دیگر پرداختن نشدن تسهیلات از طرف بانک صنعت و معدن باعث اجرایی نشدن این برنامه شده است.

با پیگیری های صورت گرفته از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) به عنوان یکی از سازمان‌های مسئول در این زمینه، در نهایت ساتبا نیز وظیفه خود را تنها آموزش و فرهنگ‌سازی معرفی کرد و توپ را به زمین وزارت صنعت، معدن و تجارت انداخت. داستان دنباله داری که شواهد حاکی از آن است قرار نیست صنعت برق کشور را به سر منزل مقصود رساند.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *