مسیری که کره شمالی در پیش گرفته خطرناک و غیرقانونی است

۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۱:۲۲
کد خبر: ۳۴۵۸۹۲
دسته بندی‌: بین الملل- جهان ، عمومی
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: مسیری که کره شمالی در پیش گرفته خطرناک و غیرمسئولانه و غیرقانونی است ؛ آنان با آتش بازی می کنند و شعله های آن می تواند به سرعت به کل منطقه و کل جهان سرایت کند.

به گزارش گروه بین‌الملل ،موگرینی عصر دوشنبه در کنفرانس سالانه 'مجمع راهبردی بلِد' (Bled) در کشور اسلوونی با اشاره به آزمایشهای موشکی و تازه ترین آزمایش هسته ای کره شمالی ، اقدامات این کشور را تهدیدی علیه کل جامعه بین المللی دانست و گفت: ما - اتحادیه اروپا - در هدف تمام قدرت های جهان و کل جامعه بین المللی شریک هستیم ؛ ما خواستار یک شبه جزیره کره عاری از سلاح های هسته ای هستیم زیرا این در وهله اول به نفع تمام کره ای ها - در کره شمالی و جنوبی - و همچنین به نفع منطقه و کل جهان است.


وی افزود: ما خواستار عاری سازی هسته ای به شکل کامل ، قابل تایید و غیرقابل بازگشت هستیم و این هدف غایی است که برای آن تلاش می کنیم. اگر صلح برای ما اهمیت دارد ، اکنون زمان وارد کردن حداکثر فشار اقتصادی و دیپلماتیک بر کره شمالی با هماهنگی تمام دیگر طرفهای ذیربط است. این تنشها هیچ راه حل نظامی ندارد ؛ هر گونه حمله ای می تواند بسادگی تشدید شود و به یک مناقشه گسترده تبدیل شود.


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: مسیری که کره شمالی در پیش گرفته خطرناک و غیرمسئولانه و غیرقانونی است ؛ آنان با آتش بازی می کنند و شعله های آن می تواند به سرعت به کل منطقه و کل جهان سرایت کند.


موگرینی ادامه داد: سوال این است که ما چگونه می توانیم به تنش زدایی کمک کنیم و به هدف خود مبنی بر عاری سازی (شبه جزیره کره ) از سلاح هسته ای دست یابیم. این سوال پاسخ آسانی ندارد اما اعتقاد دارم که اتحادیه اروپا و قدرتهای منطقه ای و کل جامعه بین المللی با عزم، دیپلماسی و اتحاد عمل کند. اتحادیه اروپا از تحریم های جدید و شدیدتر شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی و اجرای فوری و کامل آنها حمایت می کند.


کره شمالی روز یکشنبه ششمین آزمایش هسته ای خود را بعد از نمایش بمبی هیدروژنی انجام داد. وزارت دفاع کره جنوبی روز دوشنبه هشدار داد که پیونگ یانگ ممکن است برای یک آزمایش موشکی دیگر آماده شود. اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه به پیشنهاد آمریکا و چند کشور دیگر نشستی اضطراری در واکنش به آزمایش هسته ای کره شمالی برگزار کردند که در آن فقط بیانیه هایی در محکومیت این اقدام خوانده شد.


مجمع راهبردی Bled در کشور اسلوونی که موگرینی امروز در آنجا سخنرانی کرد ، از کنفرانس های مهم در منطقه اروپای مرکزی و جنوب شرقی است که هر سال با حضور صدها تن از مقامات سیاسی برای بحث درباره مسائل منطقه ای و جهانی برگزار می شود.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *