راز و رمز ساخت شیر‌های سنگی برسر مزار متوفیان چیست؟ +عکس

۰۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۳:۴۹
کد خبر: ۳۴۲۶۱۹
شیر‌های سنگی که بر روی سنگ قبر افراد شجاع و دلاور به کار گرفته می‌شود و دارای نماد و نشانه‌های متعددی از فرد متوفی است که امروزه فقط در برخی قبرستان‌های کشور استفاده می‌شود. سنگ قبر‌هایی بسیار سنگین که هرگز برای زنان ساخته نمی‌شود.
سنگ قبر‌هایی که برای زنان ساخته نمی‌شود + تصاویربه گزارش گروه فضای مجازی ،شیر‌های سنگی که نماد شجاعت و دلاوری اهالی بختیاری چهارمحال و بختیاری است بر روی سنگ قبر بزرگان آن‌ها کار گذاشته می‌شود، شیر‌های سنگی از رشته‌های سنگ تراشی است که قدمت بسیار طولانی دارد.

در این رابطه یاسر یزدی هفشجانی - سنگ‌تراش و مجسمه ساز شیر‌های سنگی که در بیست‌وهشتمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی حضور یافته بود، در توضیح ساخت و کاربری این نماد‌ها عنوان می‌کند: شیر‌های سنگی برای هر کدام از متوفیان به صورت خاصی ساخته می‌شود، مثلا برای افراد بلند قامت، شیرسنگی آنان نیز کشیده‌تر ساخته می‌شود، و برای افراد چاق، شیر سنگی آنان کمی بزرگتر و فربه‌تر ساخته می‌شود و برای متوفی که سن پایینی داشته باشد متعاقباً شیر سنگ کوچک ساخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ساخت هر شیر سنگی چندین ماه طول می‌کشد، درباره قیمت این نماد‌های بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری توضیح می‌دهد: قیمت‌ها از ۱۰ میلیون تومان به بالا است، البته امروزه اسقبال بیشتر به سمت مجسمه‌های شیر‌های سنگی به شکل شیر‌های امروزی و آفریقایی کشیده شده است.

این سنگ تراش شیر‌های سنگی اوضاع کسب و کار در این رشته صنایع دستی را به هیچ عنوان مساعد عنوان نمی‌کند، می‌گوید: ما در این حوزه بیشتر دلی و برای علاقه خودمان کار می‌کنیم.

یزدی هفشجانی درباره برخی جزئیات شیر‌های سنگی نیز توضیح می‌دهد: مثلاً بر بدن شیرسنگی نقطه‌های را به صورت دایره مشاهده می‌کنید، که هر کدام از این نفطه‌ها برابر با ۱۰ سال از سن فرد متوفی است یعنی کسی در سن ۸۰ سالگی فوت کند بر بدن شیرسنگی هشت نقطه سوراخ می‌شود. البته شیر‌های سنگی برای زنان درست نمی‌شود.

وی همچنین درباره دیگر جزئیات شیر‌های سنگی ادامه می‌دهد: شیر نماد صلابت است و همیشه چهره عبوس و خشنی دارد، ولی در شیر‌های سنگی استان چهارمحال و بختیاری؛ ما شاهد لبخند بر روی این شیر‌های سنگی هستیم، و این نشان از این دارد که افراد باید در کنار زندگی روزگار که بسیار پرتلاطم و سخت است باید منش تعادل و اعتدال را پیش بگیرند.

یزدی هفشجانی با بیان اینکه مشخصات متوفی بر روی کمر شیر‌های سنگی نوشته می‌شود، خاطرنشان می‌کند: شیر‌های سنگی ثبت ملی شدند.

بیست‌وهشتمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی یک تا هفتم شهریور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌اللملی تهران میزبان علاقه‌مندان است.


 سنگ قبر‌هایی که برای زنان ساخته نمی‌شود + تصاویر
 
 

 

: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

 
منبع: تسنیم


ناشناس
|
-
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۵
0
0
سلام خسته نباشید الهه هستم سنگا ها خیلی عالی هستن
به روز
|
-
|
۱۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
0
0
سلام ."بردشیر" را به "شیرسنگی" ترجمه کردن کاملا اشتباه است . در "شیرسنگی" صفت شیر به سنگ داده میشود . اما در "بردشیر" صفت شیر به متوفی داده شده . یعنی شیری که در زیر این سنگ خفته (مزار) . اصولا چنانکه یونسکو نیز تاکید کرده است ، نام نمادها و شهرها و کوهها و امثالهم را هرگز نباید به هیچ زبانی ترجمه کرد . زیرا ترجمه نمیتواند مفهوم واقعی آن کلمات را برساند و فقط باید هنگام ترجمه ، آن نام را توضیح داد . نمادهای قوم لور نیز باید بزبان اصلی گفته شوند . ممنون از توجه
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha