برخی مخالفان داخلی نمی خواهند تن به گفت و گو بدهند

12:00 - 16 تير 1393
کد خبر: ۳۳۶
دسته بندی: صفحه نخست ، عمومی
زبان تند و صریح نه تنها در مغایرت با مسئولیت‌پذیری نیست بلکه در همان راستا قرار دارد و بسیار خوب است که آقای روحانی نمی‌گذارد نظر عمومی توسط عده‌ای از مخالفان سیاسی او مصادره شود.

 غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران طی گفت‌وگویی با روزنامه «اعتماد» به تحلیل سخنان رئیس‌جمهور در افطاری هیأت دولت پرداخت و اظهار داشت: بخشی از این صحبت‌ها برای ما جای خوشحالی دارد از این جهت که به هر حال یک مدیریت ارشدی در قامت رئیس‌جمهوری زمام کار را به عهده گرفته است که بعد از فاجعه مدیریت 8 سال قبل از خود، به جای مطرح کردن حرف‌های دروغ آمارهای خلاف واقع دادند سریع و بی پرده به دولت، مردم و مسئولان بگوید که ما مسئولیتی داریم که باید در 4 سال آینده فلان کارها را انجام دهیم و در این یک سال هم باید قسمتی از این کارها را بکنیم و این یک سال گذشته است.

وی افزود: این یک وضعیت جدید و بدهی است که سعی می‌کند خود را به سیستم اجرایی کشور تحمیل کند و به نظر من مثبت و سازنده است ضمن اینکه در کار اجرایی الزاما نمی‌شود بر اساس زمان تقسیم مساوی کرد. به عنوان مثال بگوییم اگر کسی پروژه‌ای دارد در یک چهارم زمان حتما باید یک چهارم پروژه انجام شود چرا که ممکن است در یک سال اول مقدمات اجرایی آن پروژه فراهم و در یک چهارم، سوم، دوم 80 درصد کار جلو برود.

دبیرکل حزب کارگزاران با تاکید بر اینکه آقای روحانی در بدترین شرایط بعد از انقلاب اداره دولت را به دست گرفته است، جامعه را از لحاظ اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، اجتماعی واخلاقی در شرایط بسیار بدی ارزیابی و تصریح کرد:‌دراین 8 سال بحث کشور ما فقط سقوط اقتصادی و سیاست خارجی و لبه پرتگاه جنگ نبوده است بلکه در این 8 سال فاجعه سقوط اخلاقی در جامعه شکل گرفته بود.

به اعتقاد کرباسچی در 8 سال دولت محمود احمدی‌نژاد ساختار اجرایی کشور ضربه خورد و مستهلک شد و مراکز تصمیم‌گیری ما از بین رفت. به گونه‌ای که خود برخورد آقای روحانی یک تعالی فرهنگی را در جامعه ما نوید می‌دهد که قرار است وارد دستگاه دولت هم بشود و مدیران ما از حالت آمار دهی و گزارش‌دهی خلاف و تاکید بر حرف‌های ناشدنی دست بردارند و منطقی صحبت کنند و تا امکان ایجاد اعتماد بین آنها و مردم به وجود آید و رابطه دولت ملت یا رابطه حکومت و شهروند در راستای اعتماد سازی تامین شود.

وی با بیان اینکه معتقدم آقای روحانی تلاش دارد سیاست و کار دولت را از آسمان به زمین بیاورد، گفت: رئیس‌جمهور می‌خواهد حالت قدسی را از کار دولت دور کند و به دولت معنایی زمینی بدهد. یعنی تصویری از دولت ایجاد کند که همجنس مردم است و مسئولیت پذیر باشد. چرا که احتمال دارد اشتباه کند و چون مسئولیت‌پذیر است اشتباه خود را می‌پذیرد و عذرخواهی می‌کند.

دبیرکل حزب کارگزاران در پاسخ به این پرسش که آیا اظهارات اخیر رئیس‌جمهور دارای یک پیام نهفته سیاسی نیست، خاطرنشان کرد: آقای روحانی چه انگیزه‌ای در ذهن داشته باشد و چه نداشته باشد نتیجه طبیعی این برخورد و موضع‌گیری حتما همان چیزی است که شما می‌گویید ولی من نمی‌خواهم و نمی‌توانم چنین برداشتی داشته باشم. که آقای روحانی با هدف ایجاد وجه تمایز با آقای احمدی‌نژاد اینگونه موضع‌گیری می‌کند.

کرباسچی اضافه کرد: به نظر من لحن سخن و بیان آقای روحانی به گونه‌ای صادقانه بود که من احساس نکردم ایشان همزمان به یک برداشت سیاسی هم فکر می‌کند. البته این برخورد صادقانه وقتی در جامعه مطرح می‌شود باعث ایجاد همین تحلیل در میان اقشار مختلف خواهد شد.

وی در مورد دو ویژگی رئیس‌جمهور مبنی بر زبانی برنده و تیز در قبال منتقدان رقبای سیاسی و دیگری تاکید بر مسولیت پذیری نیز اظهار داشت: اگر جایی زبان تندی به کار می‌رود در راستای همان مسئولیت پذیری و به یاد داشتن وعده‌های انتخاباتی و اهمیت دادن به مطالبات عمومی است. به هر حال ارزیابی رئیس‌جمهوری این است که باید در جاهایی ایستادگی نشان دهد و مسئولیت خود را در قبال حفاظت از منافع و مطالبات عمومی به انجام برساند.

شهردار اسبق تهران ادامه داد: آقای روحانی مشخصا در جاهایی که از سوی برخی جریانات تندرو مورد انتقاد قرار می‌گیرد می‌خواهد بگوید که نه‌تنها انتقاد را قبول ندارد بلکه آن را در راستای خواسته‌های عمومی هم نمی‌بیند پس ترجیح می‌دهد بایستد و به وظیفه‌اش عمل کند.

به گفته کرباسچی این زبان تند و صریح رئیس‌جمهور نه‌تنها در مغایرت با مسئولیت‌پذیری نیست بلکه درست در همان راستا قرار دارد و بسیار خوب است که آقای روحانی تا جایی که می‌تواند، نمی‌گذارد نظر عمومی توسط عده‌ای از مخالفان سیاسی او مصادره شود به هر حال پذیرش مسئولیت نیاز به سختی و پایداری خاص خود هم دارد.

وی مجددا به اظهارات رئیس‌جمهور در افطاری هیات دولت اشاره و اظهار کرد: صحبت آقای روحانی در این مراسم افطاری ناظر به موفقیت دولت یا عدم موفقیت آن نبوده است. اینکه بخواهیم موفقیت دولت را ارزیابی کنیم باید بگوییم این دولت در مورد مجموعه آن چیزی که وعده داده یا در دوره انتخابات مطرح کرده، خوب جلو رفته است.

دبیرکل حزب کارگزاران با بیان اینکه دولت سعی کرده از رویاپردازی فرار کند گفت: حتی در کارهای اجرایی و سفرها هم ادعای آقای روحانی این است که هر آنچه را که می‌گویند چیزهایی است که حداقل در مدت مسئولیت من این کارها شدنی است.

کرباسچی اضافه کرد: در یک بن بست سیاست خارجی کسی فکر نمی‌کرد که دولت بتواند به این زودی و راحتی روابط خود را با دنیا تلطیف کند و حداقل در همین مدت و به سرعت گفت‌وگوی خود را با دنیا شروع کند و آثار اولیه‌اش را در زندگی مردم، روابط خارجی و آرامش روانی جامعه می‌بینیم.

به اعتقاد وی بحث سیاست خارجی یکی از اصلی‌ترین بن‌بست‌های ایجاد شده در کشور بود و که اتفاقا بر بستر یک سیاست غیرواقع‌نگرانه و خیال‌پردازانه جلو می‌رفت به گونه‌ای که در طول دوران آقای احمدی‌نژاد سعی شد به مذاکرات وجهی کاملا قدسی بخشیده شود و حتی دولت قبل مسائلی همچون مسکن مهر و یارانه‌ها را به موضوعات قدسی پیوند داد.

دبیرکل حزب کارگزاران با بیان اینکه دولت توانسته در داخل رابطه خود با مردم را تنظیم کند، اظهار داشت: من فکر می‌کنم که مردم هم قسمتی از مشکلات دولت را پذیرفته‌اند و آن را درک می‌کنند. من قبلا هم گفته‌ام که اگر امروز صحنه انتخابات سال قبل تکرار شود و همان نامزدها باشند آقای روحانی رای بسیار بالاتری می‌آورد. چون به هر حال منطق و صحبت او برای مردم قابل فهم است.

کرباسچی مخالفان سیاسی آقای روحانی را بیشتر طرفداران آقای احمدی‌نژاد و دولت او می‌داند و به گفته وی متاسفانه در کشور ما وضعیت به گونه‌ای است که وقتی یک گروه سیاسی می‌آید و فاجعه اینچنین به بار می‌اید احساس مسئولیت ندارد.

وی افزود: متاسفانه آن گروه برای جبران شکست خود و پنهان ماندن آمار و ارقامی که تازه دولت هنوز قسمت‌های عمده آن را منتشر نکرده است، دارند مسائل جدیدی برای این دولت ایجاد و حرف‌های شعاری را تکرار می‌کنند و طلبکار هم هستند. همه این مسائل به عهده خود آنان است.

شهردار اسبق تهران در پایان اظهار داشت: معتقدم که دولت آقای روحانی با مخالفان خارجی خیلی راحت و سریع‌تر توانسته زمینه گفت‌وگو را فراهم کند تا مخالفان داخلی چرا که برخی طیف‌های داخلی اصلا نمی‌خواهند تن به گفت‌وگو بدهند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *