برای دیدن خرس قطبی به کجا برویم؟

17:02 - 25 تير 1396
کد خبر: ۳۲۹۳۸۵
آب شدن یخ های قطبی که یکی از آثار تغییرات آب و هوا می باشد خرس های قطبی را به یکی از گونه های حیوانی در معرض خطر تبدیل کرده است.

برای دیدن خرس قطبی به کجا برویم؟به گزارش گروه فضای مجازی ، هنوز با وجود هزینه های بالا و سختی های نسبی که برای مشاهده این پادشاهان قطب در زیستگاه طبیعیشان وجود دارد اما روز به روز تعداد سفر های مردم برای دیدن آن ها بیشتر و بیشتر می شود.

به عنوان یکی از گونه های آسیب پذیر، خرس های قطبی با آینده ای غیر مطمئن و متزلزل رو به رو هستند اما جای امیدواری وجود دارد چون در سپتامبر ۲۰۱۵پنج منطقه که در برگیرنده این دامنه از حیوانات بودند یعنی کانادا، دانمارک، نروژ، روسیه و آمریکا برنامه ی عملی تعبیه شده برای این موضوع را امضا کردند. یک استراتژی گفت و گوی جهانی ۱۰ ساله برای امنیت طولانی مدت بقاء خرس های قطبی که شمار آنان از ۲۲۰۰۰ تا ۳۱۰۰۰ خرس در حیات وحش توسط سازمان جهانی (WWF) تخمین زده شده است.

اکثر انسان های خوش شانسی که موفق به دیدن خرس های قطبی شده اند موافق این جمله هستند که یکی از هیجان انگیز ترین مناظر و جاذبه های حیات وحش در سراسر کره زمین،تجربه ی دیدن خرس های قطبی است. صنعت توریسم خرس های قطبی که هنوز یک صنعت نسبتا نوپا به شمار می رودنمی تواند خالی از چالش باشد.افزایش ارتباط انسان_خرس قطبی در نروژ،برای مثال،منتج به شکار شدن تعداد بیشتری از خرس های قطبی شد.

این نکته هم می توان استدلال کرد که انشار کربن تولید شده توسط توریست ها و جهانگردانی که به قطب مسافرت می کنند با بقاء پستانداران دریایی در تضاد است.از طرفی دیگر،صنعت توریسم مدیریت شده خرس قطبی،با الهام بخش بودن به بازدیدکنندگان از جهت ضرورت محافظت در محیط یخ زده و شکننده آنجا اعتبار یافته است.اگر این سفر،سفری است که رویای آن را در سر دارید برای رفتن به بهترین منطقه مطالعه کنید تا بتوانید این پستانداران با شکوه را دلی سیر نگاه کنید.

 

کانادا: چرچیل،مانیتوبا

آنها بی دلیل به «پایتخت خرس های قطبی در زمان» چرچیل نمی گویند.هر سال، هنگام پاییز، صد ها خرس قطبی در سواحل خلیج هادسون که نزدیک شهر چرچیل است جمع می شوند و منتظر می شوند تا یخ های دریایی دوباره شکل بگیرند و بعد از آن برای شکار ماهی بر میگردند.

قابل دسترس ترین و البته ارزان ترین مقصد برای تماشای خرس های قطبی یعنی “چرچیل” صنعت توریست بسیار خوب و پابر جایی دارد.تور ها معمولا دو پکیج مناطق «مشاهده از داخل» و نقاط «مشاهده از بیرون» را در قالب پکیج هایی به مشتریان خود ارائه می دهند.وسیله نقلیه مورد استفاده در این تور «توندرا» است که می توان با آن به خرس ها نزدیک شد بدون ایجاد خطر برای انسان ها و هم چنین با حفظ امنیت خرس ها.اگرچه  ارتفاع سکو ها می تواند مشکلاتی را برای عکاس ها به وجود بیاورد.

 

ایالات متحده: کاکتویک،آلاسکا

در حالیکه تصور می شد که جمعیت خرس های قطبی در دریای بیرینگ رو به کاهش باشد خرس ها در فصل تابستان در سواحل قطب آلاسکا به یک سکنی مشترک رسیده بودند و به خاطر همین صنعت توریست در مناطقی که خرس ها حضور داشتند توسعه یافته بود.در دو دهکده اسکیمویی: بارو و کاکتویک.واقع در جزیره  بارتر درست انتهای ساحل. کاکتویک بهترین مکان برای دیدن خرس هاست.هم چنین جذاب به دلیل فرصت جشن گرفتن مردم محلی آنجا بالای سر لاشه ی نهنگ بزرگ که در آنجا قانونی است. خرس های قطبی هم دسته دسته کنار ساحل دیده می شوند.

 

نروژ: اسپیتزبرگن،اسوال بارد

میانه ی راه بین سرزمین اصلی نروژ و قطب شمال، اسوال بارد آرچیپلاگو هاربرز یک منطقه کامل از حیات وحش دارای منظره ای خیره کننده است. تور های دید و بازدید دو نوع سرویس ارائه می دهند: در زمستان تمام روز ماشین های برفی تور از پایتخت «لانگییر بین»حرکت می کنند به سمت جزیره اصلی اسپیت برگن برای دیدن زیستگاه خرس قطبی در شرق جزیره که گاهی اوقات می توان خرس را از فاصله نزدیک دید. در این سفر شما یک روز سرد طولانی را تجربه می کنید اما قیمت این تور از سفر های تابستانی ارزان تر است و این سفر شامل سواحل غرب و شمال اسپیتز برگن می شود.

 

گرین لند: انتهای ساحل

دهکده ی گرین لند شمالی نانورتالیک یا همان «مکان خرس های قطبی»…اما در واقع خرس های قطبی گرین لند در قلمرو های شمالی بیابان های یخی طبیعت زندگی و تولید مثل می کنند.خرس ها بسیار به ندرت در این منطقه دیده می شوند با این حال بیشترین شانس مشاهده ی یکی از آن ها در یک سفر به ساحل است. در ماه جولای و سپتامبر اپراتور های تور های مسافرتی مسافران خود را به گرین لند هدایت می کنند.

 

روسیه: جزیره رنگل

یکی از کم بازدید ترین مناطق طبیعی بکر و محدود  دنیا جزیره رنگل است که از سواحل سیبری ۱۴۰ کیلومتر فاصله دارد. این آهنربای حیاط وحش قطب، به عنوان بخش زایمان دنیای خرس های قطبی شناخته می شود که صد ها خرس ماده در این مکان اطراق کرده و پس از زایمان بچه ی خود را بزرگ می کنند.

 


: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *