رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

"مقام سابق روسی": برجام بهانه مناقشه آفرینی را از آمریکا گرفت

11:20 - 25 تير 1396
کد خبر: ۳۲۸۹۰۹
لئونید ایواشف رئیس مرکز مطالعات ژئوپلیتیک روسیه گفت: عقد برجام گامی راهبردی برای تحکیم امنیت بین المللی بود که جامعه جهانی به حفظ و تامین شرایط اجرای کامل آن متعهد است و همزمان دیپلماسی تهران بهانه مناقشه آفرینی را از واشنگتن گرفت.

به گزارش سرویس بین الملل ایواشف ژنرال بازنشسته و رئیس پیشین اداره امور همکاری‌های بین المللی وزارت دفاع روسیه  افزود: برجام در دو سال اجرا، وضعیت امنیت و ثبات بین المللی را بهتر کرد و بر خاورمیانه نیز تاثیر مثبت گذاشت.

وی افزود: این توافق نامه بین المللی فقط به نفع ایران نبود و دیگر کشور‌های حاضر در مذاکرات هم توانستند یکی از مهم‌ترین مسائل بین المللی را که پدیدآورنده تنش‌ها و اختلافات شدید بود، حل و فصل کنند.

ایواشف گفت: امروز همه کشور‌های طرف مساله هسته‌ای ایران جز آمریکا صددرصد از برجام حمایت می‌کنند و علت مخالفت واشنگتن نیز کاملا آشکار و قابل درک است.

کارشناس روس ادامه داد: آمریکا خواهان حفظ کانون‌های مناقشه در مناطق مختلف جهان است و فروش ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی نمونه بارز اجرای سیاست‌های جنگ افروزانه واشنگتن و نشانه علاقه مندی به وجود اختلاف‌ها بین کشور‌ها است.

رئیس مرکز مطالعات ژئوپلیتیک روسیه خاطرنشان کرد: هر قدر اختلاف‌ها و مناقشه‌ها بیشتر باشد، جنگ افزار‌های زیادتری به فروش می‌رسد و بودجه آمریکا تامین می‌شود و صاحبان صنایع نظامی این کشور هم بیشتر نفع و سود می‌برند.

وی افزود: این واقعیت‌ها دلایل مخالفت آمریکا با برجام و تلاش برای بازبینی آن را روشن‌تر و قابل فهم‌تر می‌کند، زیرا برجام را به نفع خود نمی‌داند و مانعی در اجرای نقشه‌های جنگ افروزانه واشنگتن در منطقه خاورمیانه است.

ایواشف همچنین ادامه داد: در دو سال از زمان اجرای برجام، ایران نقش موثر و مثبتی در حل مسائل خاورمیانه به ویژه تثبیت اوضاع سوریه و عراق ایفا کرده و با افغانستان و کشور‌های دیگر منطقه نیز روابط بسیار خوبی دارد.

استاد علوم ژئوپلیتیک در ادامه به تلاش‌های ایران برای برقراری صلح، آرامش و تامین امنیت منطقه اشاره و تاکید کرد: تهران توانمندی‌های دیپلماتیک خود را در چارچوب ثبات آفرینی متمرکز کرده است و با روسیه هم در موضوعات مهمی مانند مبارزه با تروریسم همکاری و مشارکت نزدیک و کارآمدی دارد.

کارشناس ارشد روس همچنین گفت: اگر برجام عقد نمی‌شد، چنین مشارکتی نیز از طرف ایران ناممکن بود و مسائل منطقه به این سرعت حل نمی‌شد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *