"روسیه" از حمایت داعش توسط بالگردهای ناشناس در افغانستان نگران است

10:12 - 25 تير 1396
کد خبر: ۳۲۸۸۵۸
نماینده پوتین در امور افغانستان گفت: نمایندگان پارلمان افغانستان بالگردهای ناشناس حامی داعش در این کشور را متعلق به آمریکا می‌دانند و روسیه نسبت به این موضوع نگران است.

به گزارش سرویس بین الملل ضمیرکابلوف نماینده رئیس‌جمهور روسیه در گفت‌وگوی اختصاصی به افغانستان.رو گفته که روسیه منتظر واکنش آمریکا و کشورهای غربی درباره گزارش‌های منتشر شده مبنی بر حمایت از بالگردهای ناشناس از گروه تروریستی داعش در افغانستان است.

این مقام ارشد روسی با اشاره به اظهارات ظاهرقدیر نماینده ننگرهار در پارلمان افغانستان اظهار کرد: نمایندگان افغان نیز از این موضوع نگران هستند و در صحن عمومی پارلمان این کشور با صراحت گفته‌اند که این بالگردها آمریکایی بوده‌اند.

وی افزود که مسکو از موضع «ظاهر قدیر» نماینده ننگرهار در پارلمان حمایت می‌کند زیرا نگرانی‌های نمایندگان افغان در این مورد را حق آنها می‌داند.

کابلوف تصریح کرد: دیپلمات‌های روسی این موضوع را در نشست شورای امنیت سازمان ملل مطرح کرده‌اند و از دفتر نمایندگی این سازمان در افغانستان نیز انتظار دارند تا در این مورد گزارشی را تهیه کنند.

به گفته نماینده پوتین، شاهدان عینی پرواز بالگردهای نظامی در حمایت از گروه تروریستی داعش، تهدید شده‌اند تا برای شهادت در این مورد حاضر نشوند.

پیش از این ، ظاهر قدیر نماینده ننگرهار در پارلمان افغانستان اعلام کرده بود: در جریان درگیری طالبان و داعش هواپیماهای آمریکایی با حمله به گروه طالبان جنگجویان داعش را از محاصره این گروه نجات دادند.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز چند ماه قبل در نشست خبری گفته بود: بالگردها و هواپیماهای ناشناس در شرق و شمال افغانستان از گروه تروریستی داعش حمایت تسلیحاتی می‌کنند که این اظهارات وی واکنش وزارت دفاع افغانستان را در پی داشت.

رادمنش معاون سخنگوی وزیر دفاع افغانستان قبل از این گزارش‌های رسانه‌های افغانستان از حمایت بالگردهای ناشناس از گروه داعش را در حد شایعه و به دور از واقعیت خوانده بود و از دولت روسیه خواسته بود تا شواهد و مدرک ارائه دهد.

با این حال آمریکا به حمایت از گروه تروریستی داعش در افغانستان و تلاش برای صدور آنها به کشورهای منطقه و بویژه روسیه متهم است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *