رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تقابل آمریکا و اروپا بر سر روابط با ایران

9:59 - 24 تير 1396
کد خبر: ۳۲۸۷۵۷
پایگاه خبری «واشنگتن پست» با اشاره به توافق شرکت نفتی «توتال» با ایران نوشت: این توافق علاوه بر آشکار کردن تمایل اروپا برای گسترش روابط تجاری با ایران، تقابل میان اروپا و آمریکا بر سر مراودات تجاری با ایران را نیز آشکار می‌سازد.

تقابل آمریکا و اروپا بر سر روابط با ایرانبه گزارش گروه بین‌الملل ، پایگاه خبری «واشنگتن پست» با اشاره به توافق شرکت نفتی «توتال» با ایران نوشت: این توافق علاوه بر آشکار کردن تمایل اروپا برای گسترش روابط تجاری با ایران، تقابل میان اروپا و آمریکا بر سر مراودات تجاری با ایران را نیز آشکار می‌سازد.

واشنگتن‌پست نوشت: زمانی که شرکت توتال توافق نفتی با ایران را امضا کرد مدیر عامل این شرکت قرارداد با ایران را به عنوان یک اقدام ابتکاری در راستای صلح مورد ستایش قرار داد؛ «پاتریک پویان» در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: ما برای ساخت پل‌ها اینجا هستیم نه برای کشیدن دیوار.

این پایگاه آمریکایی در ادامه می‌نویسد: سخنان پاتریک پویان گویای دیدگاه گسترده‌تر مقاامات اروپایی مبنی بر بهبود روابط تجاری با ایران است؛  دست‌کم با تشویق شرکت‌هایی مانند توتال برای سرمایه‌گذاری در ایران اکنون که تحریم‌های بزرگ علیه ایران از بین رفته‌اند. اما این سخنان اختلاف رو به افزایش آمریکا و اروپا بر سر چگونگی تعامل با ایران را نیز آشکار می‌کند؛ ترامپ ایران را عنوان تهدیدی برای منطقه عنوان کرده و سخن از تحریم و انزوای ایران می‌زند.

در ادامه این گزارش آمده است: در پی روی کار آمدن دونالد ترامپ، آمریکا و اروپا روز به روز مسیر متفاوت‌تری در قبال ایران را پیموده‌اند؛ برای اروپا توافق هسته‌ای روابط تجاری با ایران را که بازاری از مشتریان و انرژی برای شرکت‌های اروپایی است را ممکن ساخته است اما در واشنگتن توافق هسته‌ای مانند به منزله فرصتی برای ایران است و بسیاری در کاخ سفید برای اعمال فشار علیه این کشور پافشاری می‌کنند.

در این گزارش به نقل از یک مقام شورای روابط خارجه اتحادیه اروپا آمده است: شکاف آشکاری میان مسیری که آمریکا و اروپا در قبال ایران طی می‌کنند وجود دارد، اروپایی‌ها راه رو به رشدی را آغاز کرده‌اند در حالی که آمریکا به دنبال انزواطلبی و مهار است.

 

 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *