دو میلیون "تبعه افغانستانی" آموزش پیشگیری از خطرات مین را در ایران فرا گرفتند

17:12 - 24 تير 1396
کد خبر: ۳۲۸۶۷۷
نماینده پروژه پیش آگاهی از خطرات مین در خراسان رضوی گفت: ۲ میلیون و 100 نفر از اتباع افغانستان تاکنون در این استان آموزش‌های پیشگیری از خطرات مین را فراگرفته‌اند.

به گزارش سرویس بین الملل غلامرضا فیاضی نماینده پروژه پیش آگاهی از خطرات مین در خراسان رضوی در حاشیه دومین کارگاه آموزشی مدرسان آگاهی از خطرات مین جمعیت هلال احمر ایران در مشهد، گفت: خراسان رضوی تنها استان در کشور است که این آموزش‌ها را به اتباع خارجی ارائه می‌دهد.

نماینده پروژه پیش آگاهی از خطرات مین در خراسان رضوی گفت: این آموزش‌ها در گذرگاه مرزی دوغارون شهرستان تایباد به افرادی که قصد خروج از ایران به افغانستان را دارند ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به سابقه جنگ در افغانستان و وجود خطرات مین، این آموزشها به اتباع افغان ارائه می‌شود تا این افراد در بازگشت به کشور خود بتوانند از هرگونه مشکل و آسیب در این زمینه برای خود و دیگر هموطنانشان جلوگیری کنند.

نماینده پروژه پیش آگاهی از خطرات مین در خراسان رضوی گفت: ارائه این آموزشها از سال 1382 آغاز شده است ارائه آموزش‌های پیشگیری از خطرات مین از سوی صلیب سرخ جهانی به کشورهای مختلف از جمله ایران داده می شود و در این راستا تربیت مدرسان ایرانی هم اکنون در دومین مرحله آن در حال انجام است.

آغاز دومین کارگاه آموزشی مدرسان آگاهی از خطرات مین جمعیت هلال احمر ایران در مشهد ویژه کارشناسان 6 استان درگیر با مین شامل استان‌های ایلام، آذربایجان غربی، کردستان، خوزستان، کرمانشاه و خراسان رضوی به مدت سه روز ادامه دارد.

پیش از این رئیس کمیته مبارزه با حوادث افغانستان گفته بود مین‌ها در این کشور هر ماه بطور متوسط 142 قربانی می‌گیرد.

تاکنون 2هزار و 90 کیلومترمربع از زمینه‌ای افغانستان از وجود مین پاکسازی شده و 727 هزار کیلومترمربع دیگر هنوز آلوده به مین‌های جاسازی شده است.

/ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *