رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تصاویری از طوفان‌ در «سیاره مشتری»

14:58 - 22 تير 1396
کد خبر: ۳۲۸۴۳۹
ناسا تصاویر ارسالی فضاپیمای جونو از محل بزرگترین طوفان‌های گازی سیاره مشتری را منتشر کرد.

به گزارش گروه فضای مجازی ،  به نقل از گیزمگ، کاوشگر "جونو"(Juno) طبق اعلام قبلی صبح سه‌شنبه بر فراز نقطه قرمز عظیم مشتری که دچار طوفان گازی بزرگی با 10 هزار مایل وسعت شده است، پرواز کرد.

این اولین باری است که انسان موفق به مشاهده نزدیک ویژگی‌های عظیم این طوفان که از سال 1830 کشف شده، گشت. این منطقه احتمالا از 350 سال پیش این چنین درگیر طوفان بوده است.

جونو در ارتفاع 9 هزار کیلومتری بر فراز طوفان نقطه قرمز عظیم مشتری به پرواز درآمد که تاکنون هیچ فضاپیمایی موفق نشده بود تا این مقدار به مشتری نزدیک شود.

تصاویری از طوفان‌ در «سیاره مشتری»

اسکات بولتن، محقق ارشد جونو از موسسه تحقیقاتی جنوب غربی در سن آنتونیو می‌گوید: نقطه قرمز عظیم اسرارآمیز مشتری احتمالا شناخته‌شده‌ترین ویژگی این سیاره به حساب می‌آید. این طوفان قرن‌هاست که روی بزرگترین سیاره منظومه شمسی می‌وزد.

قرار بود جونو به کمک تجهیزات علمی خود با شیرجه‌ای تاریخی به نقطه قرمز عظیم مشتری به مطالعه عمق و ریشه این طوفان بپردازد تا دانشمندان به درک درستی از نحوه عملکرد این طوفان دست یابند.

این ماموریت بخشی از ششمین پرواز علمی جونو بر فراز این ابر گازی عظیم اسرارآمیز بود.

ناسا قصد دارد با کاوش‌های پرواز اخیر جونو، پرده از راز عملکرد بزرگترین طوفان جهان هستی بردارد.

تصاویری از طوفان‌ در «سیاره مشتری»

این پرواز در حالی انجام شد که چند روز بیشتر از اولین سالگرد قرار گرفتن جونو در مدار مشتری نمی‌گذرد.

کاندایس هانسن، دانشمند ارشد موسسه علوم سیاره ای می‌گوید: نزدیک‌ترین و دقیق‌ترین تصویری که JunoCam از نقطه قرمز عظیم مشتری می‌فرستد، بیش از نیمی از وسعت طوفان را نشان خواهد داد.

تصاویری از طوفان‌ در «سیاره مشتری»

وی افزود: همانطور که جونو از سطح مشتری فاصله می‌گیرد، تصاویر دورتر آن باید کل طوفان را نشان دهند، گرچه جزئیات در این تصاویر دقیق نخواهد بود. هنگامی که تمام داده‌های خام جونو پردازش و تایید شود، به عنوان یک تصویر موزاییکی غول پیکر به هم متصل خواهند شد که تصویری دقیق از نقطه قرمز عظیم مشتری خواهد بود.

تصاویری از طوفان‌ در «سیاره مشتری»

تصاویری که فضاپیمای جونو گرفته است با فیلترهای سه رنگ اصلی(قرمز، سبز و آبی) و استفاده از امواج مادون قرمز گرفته شده و سپس با هم ترکیب شده تا تصویر نهایی به دست بیاید.

"سازمان فضایی آمریکا"(ناسا) از کاربران درخواست کرده که افکت‌های تصویری خود را برای زیباتر شدن این تصاویر بر روی آنها اعمال کنند.

تصاویری از طوفان‌ در «سیاره مشتری»

این پروژه عمومی و همگانی می‌تواند به تولید زیباترین تصاویر از بزرگترین سیاره منظومه شمسی منجر شود.

منبع: گیزمگ

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *