داورزنی: هنوز با سطح اول والیبال جهان فاصله داریم

11:54 - 22 تير 1396
کد خبر: ۳۲۸۳۸۲
دسته بندی: ورزشی ، توپ و تور
سرپرست فدراسیون والیبال گفت: در حوزه‌های مختلف والیبال اقدامات زیادی انجام دادیم، اما هنوز با سطح اول جهان فاصله داریم.

به گزارش گروه ورزشی و به نقل از روابط عمومی فدراسیون والیبال، محمدرضا داورزنی در مراسم افتتاحیه دوره یکسان‌سازی روش تدریس در دوره‌های مربیگری افزود: والیبال ایران به سطحی از والیبال جهان رسیده که توقعات مردم روز به روز افزایش پیدا کرده و انتظار دارند که این رشته ورزشی ایران در بالاترین سطح ممکن قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه رشد و توسعه اگر پایدار و همه جانبه نباشد، در مسیر موفقیت قرار نمی‌گیرد و به اهداف خود نمی‌رسد، گفت: در حوزه‌های مختلف والیبال اقدامات زیادی انجام دادیم، اما هنوز با سطح اول جهان فاصله داریم.

سرپرست فدراسیون والیبال با یادآوری اینکه زیربنای رسیدن به اهداف مهم آموزش است، گفت: آموزش باید به گونه‌ای باشد که تغییر رفتار و دیدگاه ایجاد کند، اگر تنها به تعداد مربیان تربیت شده و به مدرک گرایی صرف توجه داشته باشیم، مشکلی از والیبال حل نمی‌شود. باید آموزش و تلاش مدرسان والیبال بتواند تغییر رفتار ایجاد کند. تغییر رفتار نیز باید در همه رده‌های سنی و در زمینه‌های مختلف والیبال مانند باشگاهی، پایه، عوامل اجرایی و.. باشد.

وی تاکید کرد: یکسان سازی اگر انجام نشود، همیشه یک جای کار لنگ می‌زند، نه تنها در والیبال بلکه در همه عرصه‌ها باید اینگونه کار‌ها انجام شود.

داورزنی اصول مربیگری در همه جای دنیا را یکی و بر اساس آخرین دستاورد‌ها دانست و این سئوال را مطرح کرد که آیا این کفایت می‌کند؟ یا نیازمند مربیانی هستیم که نوع نگاه، آموزش و روش رفتاری نزدیک به هم باشند؟

وی انتقال دانش را بحث جدی دانست که باید به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد و افزود: آموزش باید در زمینه‌های مختلف باشد. بازیکنان را نباید صرفا از نظر تکنیکی آموزش دهیم. آنچیزی که برای والیبال خیلی اهمیت دارد، تغییر و تاثیر بر روی رفتار و تفکر بازیکنان است. رفتار و دیدگاه‌ها را باید تغییر دهیم و هر موقع در این حوزه خوب کار کنیم، موفق می‌شویم.

سرپرست فدارسیون والیبال گفت: والیبالیست‌های زیادی تربیت می‌کنیم، اما اگر این هدف مد نظر نباشد، امکان حضور در عرصه نخست والیبال جهان وجود ندارد. در سراسر کشور زحماتی در این زمینه کشیده می‌شود و شکی در این زحمات نیست و فدراسیون والیبال نیز از زحمات کشیده شده، قدردانی می‌کند، اما کافی نیست.

وی یکسان سازی آموزش را تنها در زمینه سبک آموزش ندانست و گفت: باید مدرسان علاقمند به یادگیری باشند، جستجو کنند و تحقیق کنند، دسترسی به دستاورد‌های روز جهان هم اکنون در کوتاه‌ترین زمان ممکن است و هیچ بهانه‌ای در این زمینه مورد قبول نیست.

داورزنی تاکید کرد: حفظ جایگاه تیم ملی و پرچم برای همه کشور‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، والیبال ایران نیز نیازمند کار خاص در این زمینه است که باید توجه به آموزش در سنین ۸ تا ۱۰ سال اولویت کاری در این زمنیه باشد. اگر بخواهیم در زمره بهترین‌های دنیا بمانیم و ارتقا یابیم، باید تلاش کنیم که تغییر نگرش ایجاد کنیم. طبیعی است که کار سختی است، اما همه باید تلاش کنیم که رفتار‌ها تغییر یابد و یکی از اصول این کار آموزش است.

وی به اهداف والیبال ایران که قرار گرفتن در زمره چهار تیم برتر جهان و المپیک است، اشاره کرد و تصریح کرد: برای رسیدن به این افق چاره‌ای جز این نداریم که آموزش دهیم و تنها آموزش والیبال نیست، بلکه باید به بازیکنان و مربیان علاوه بر آموزش علمی، آموزش رفتاری هم بدهیم. رشد باید همه جانبه باشد و با استفاده از اینگونه همایش‌ها می‌تواند به اشتراکات در برنامه ریزی و نگاه‌های مشترک برسیم. علت نوسانات که در رفتار‌ها والیبالیست‌ها و برنامه‌ها وجود دارد، نیز به تفاوت‌ها در آموزش بر می‌گردد. انتظارم از آموزش والیبال بسیار بالاست و نقش کلیدی در تربیت بازیکنان و شخصیت آنان دارد.

سرپرست فدارسیون والیبال گفت: به هر میزان آموزش‌ها در سراسر کشور به هم نزدیک باشد، بازیکنانی که به تیم‌های ملی بزرگسالان و رده‌های سنی مختلف می‌رسند، رفتارهایشان نیز به هم نزدیک‌تر است. آموزش باید در این زمینه کار‌های جدی زیادی انجام دهد و اگر احساس کنیم که بی نیاز از آموزش و اصلاح هستیم، سقوط خواهیم کرد. هر چی در این زمینه هزینه کنیم، سرمایه‌گذاری کردیم و دور نریخته ایم.

داورزنی در پایان خاطرنشان کرد: با کمک همدیگر باید انتظاراتی که مردم و خودمان از والیبال داریم، ایجاد کنیم در جهت رشد و توسعه گام برداریم و به عنوان ایرانی که تمدن چند هزار ساله دارد، رفتارمان نیز بیانگر این ملت با تمدن کهن باشد و باعث عزت افتخار برای همه ایرانیان شویم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *