تاکید رئیس سازمان حج و زیارت بر توجه و پای بندی کارگزاران حج به دستورالعمل ها

11:54 - 22 تير 1396
کد خبر: ۳۲۸۳۷۴
حميد محمدي: مدیران کاروان ها حجاج را نسبت به همه جوانب سفر معنوي حج کاملا آشنا سازند.

تاکید رئیس سازمان حج و زیارت بر توجه و پای بندی کارگزاران حج به دستورالعمل هابه گزارش گروه جامعه ، رئیس سازمان حج و زیارت گفت: موفقیت حج امسال در گرو آن است که بدنه اجرایی حج و مدیران کاروان ها دقیقا بر اساس وظایف تعریف شده و دستورالعمل ها عمل نمایند و هیچکس بر اساس سلیقه خود عمل نکند.

حمید محمدی  در نشست یکروزه مدیران ستادی و استانی سازمان حج، ضمن تشریح آخرین اقدامات و برنامه های حج تمتع سال جاری گفت: علی رغم آنکه سازمان حج و زیارت حداقل 4 ماه دیرتر از بقیه کشورها با عربستان مذاکره كرد و کارشناسان حوزه های مسکن, تغذیه و حمل و نقل دیرهنگام وارد بازار عربستان شدند و با وجود اینکه برخی از زیرساخت های خدماتی حج به دلیل عدم حضور در حج سال گذشته از دست رفته بود اما خوشبختانه امور حج بر اساس برنامه زمان بندی پیش می رود و خدمات خوبی خصوصا در حوزه مسکن تامین شده و تداوم این روند نیازمند کار مداوم و مستمر و برنامه ریزی دقیق مدیران و کارگزاران حج است.

وی با اشاره به اینکه مدیران کاروان ها حلقه وصل میان سازمان حج و حجاج هستند، تاکید کرد: موفقیت حج امسال در گرو آن است که بدنه اجرایی حج و مدیران کاروان ها بر اساس وظایف تعریف شده و دستورالعمل ها عمل نمایند و اینگونه نباشد که مدیری بر اساس سلیقه خود عمل کند یا نظر خودش را برتر از دستورالعمل ها بداند.

وی با بیان اینکه در هریک از مراحل حج در مدینه، مکه و مشاعر جمعیتی بالغ بر 4 میلیون نفر حضور دارند ، عنوان کرد: با توجه به جمعیت حاضر در حج از کشورهای مختلف اسلامی، برخی مشکلات در امور اجرایی برای همه کشورها محتمل است که زائران باید نسبت به این موضوع پیش از سفر آگاهی داشته و این موارد که بطور معمول در سالهای گذشته هم وجود داشته را با مسائل سیاسی دو کشور مرتبط ندانند.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور با اشاره به اینکه موسم حج امسال در گرم ترین شرایط آب و هوایی عربستان واقع شده است، به دست اندرکاران حج توصیه کرد که زائران را نسبت به این شرایط و راه های پیشگیری از گرمازدگی آگاه نمایند.

محمدی در خصوص اسکان زائران در مدینه منوره توضیح داد: در سال های اخیر با توجه به طرح توسعه مسجدالنبی(ص) بسیاری از ساختمان های منطقه مرکزی مدینه تخریب شده و ساختمان های جایگزین احداث نشده است. علی رغم این موضوع تیم مسکن سازمان حج و زیارت تمام تلاش خود را به کار بسته تا بهترین هتل های موجود را برای زائران تامین نماید و بر این اساس زائران ایرانی 5 شب و 6 روز در مدینه اقامت دارند این در حالی است که در برنامه سفر زائران برخی کشورها زائران بصورت عبوری و یا نهایتا یک یا دو روز در مدینه اقامت دارند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین از مدیران حج خواست که به زائران توصیه کنند اقلام و داروهای ممنوعه را در سفر همراه نداشته باشند بدلیل آنکه در فرودگاه ایران معطل شده و در فرودگاه مدینه یا جده مشکلات جدی از جمله دستگیری و یا محروم شدن از این سفر معنوی را بدنبال خواهد داشت.

وی در ادامه سخنانش تاكيد كرد: زائران در حج به غیر از موارد ضروری تبلت و لپ تاپ نیز به همراه نداشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت به مدیران توصیه کرد که پیش از سفر حج شرایط منا، عرفات و مزدلفه را برای حجاج تشریح نمایند بگونه ای که وقتی زائری در هر یک از مشاعر مقدس وارد شد، گویا قبلا آنجا را دیده است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *