رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

لزوم ایجاد تسهیلات جهت رونق اشتغال/ طرح حمایت از اشتغال در مسیر تایید

14:31 - 21 تير 1396
کد خبر: ۳۲۸۱۲۵
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به لزوم ایجاد تسهیلات و تمهیداتی برای مشوق‌های اشتغال گفت: طرح حمایت از اشتغال در مراحل تایید بوده و فعلا در حد پیشنهاد است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، علی فاضلی در خصوص میزان تعداد عرضه صنفی در کشور گفت: در حال حاضر حدود 35 بسته صنفی را در کشور داریم که این تعداد بسیاری کمی است.


وی در ادامه افزود: پرداخت حدود 30 درصد از حقوق کارکنان بنگاه‌های کوچک و متوسط برای بیمه در مباحث اشتغال تاثیرگذار خواهد بود و 23 درصد مابقی آن سهم کارفرما خواهد بود.


رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: در پی تقویت ایجاد اشتغال تقابل بین اتاق اصناف و وزارت کار تصمیم گرفته شده تا دامنه این اصناف را گسترده‌تر کرده و از 35 بسته به 60 بسته صنفی برسانیم.


فاضلی در توضیح نحوه گستردگی دامنه اصناف تصریح کرد: سهم حق بیمه کارفرمایان تا سقف 5 کارگر افزایش دهیم که این امر در ایجاد اشتغال پایدار نقش موثری را ایفا خواهد کرد.


وی اظهار کرد: در جایی موضوعی برای عدم پرداخت بیمه توسط کارگر و کارفرما مطرح نشده است و در سال جاری اتاق اصناف بسته‌های حمایتی را برای بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط تعریف کرده‌ایم.


رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به بسته حمایتی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط گفت: بسته حمایتی صنوف تولید و خدماتی است که نزدیک به 950 هزار واحد از واحدهای صنفی را به خود اختصاص داده‌اند که این بسته حمایتی در فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی تصویب شد که بالای سقف 10 هزار میلیارد به این بنگاه ها تسهیلات تعلق خواهد گرفت.


فاضلی بیان کرد: اتاق اصناف به دنبال تفاهم برای افزایش دامنه همکاری برای بیمه اصناف مختلف هستیم ممکن است بخشی از این تفاهم برای این 35 بسته صنفی به 60 بسته افزایش یابد که این امر تا دو هفته آینده محقق خواهد شد.


وی یاد آور شد: باید به سراغ ایجاد تسهیلات و تمهیداتی برای مشوق‌های اشتغال باشیم و در جهت تامل با دولت به دنبال ایجاد توسعه اشتغال پایدار در کشور هستیم که در این راستا دولت اقدامات موثری انجام داده که در دو هفته آینده آثار آن مشخص خواهد شد.


رئیس اتاق اصناف ایران در خصوص وضعیت کارگروه ها برای رونق اشتغال بیان کرد: کارگروهی از مجموعه وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی مشغول به کار هستیم و به زودی شرایط افزایش دامنه اصناف فراهم خواهد شد.


فاضلی در توضیح سهم بیمه کارفرما گفت: سهم بیمه کارفرما در حال حاضر 23 درصد از حقوق است که 7 درصد را کارگر پرداخت می‌کند، که اگر تفاهمات صورت گیرد سهم 23 درصدی بیمه کارفرما تقسیم خواهد شد.


وی تاکید کرد: عملیاتی شدن این طرح قطعا بخشی از مباحث اشتغال در کشور خود به خود مرتفع خواهد شدو کارفرمایان استقبال بیشتری از جذب نیرو خواهند کرد.


رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: دو بسته حمایتی در راستای حمایت از اشتغال مطرح شده که در بحث تولید و خدمات فنی این طرح در مراحل تایید و فعلا در حد پیشنهاد است.


فاضلی با اشاره به موانع این طرح گفت: اولین نگاه باید قوانین و دستورالعمل‌ها در جهت رونق فضای کسبو کار باید تسهیل شود که متاسفانه قوانین موجود بازدارنده بود که باید اصلاحاتی در این زمینه صورت گیرد.


وی در انتها خاطر نشان کرد: در حال حاضر اصناف نسبت به سال قبل و سال‌های گذشته با سازمان امور مالیاتی تعاملاتی برقرار کرده و مجموعا حدود 2 میلیون و 800 هزار اظهار نامه مالیاتی در مجموعه اصناف داده شده و یکی از اقدامات موثر در این راستا مفاسا حساب به طور کامل حذف شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *