تفاهم واشنگتن و دوحه، واکنش شدید کشورهای تحریم کننده قطر را به دنبال داشت!

0:40 - 21 تير 1396
کد خبر: ۳۲۷۹۰۶
کشورهای تحریم کننده، در بیانیه ای تاکید کردند که یادداشت تفاهم بین واشنگتن و دوحه نتیجه فشار سالیان درازی که این کشورها به قطر وارد کرده اند.

به گزارش گروه بین‌الملل ،کشورهای چهارگانه تحریم کننده قطر متشکل از عربستان، امارات، بحرین و مصر در بیانیه ای نسبت به سفر اخیر «رکس تیلرسون» وزیر امورخارجه آمریکا به قطر و یادداشت تفاهم ضد تروریسم بین دوحه با واشنگتن واکنش نشان دادند.

شبکه خبری الجزیره در این باره گزارش کرد: کشورهای تحریم کننده، در بیانیه ای تاکید کردند که یادداشت تفاهم بین واشنگتن و دوحه نتیجه فشار سالیان درازی که این کشورها به قطر وارد کرده اند.


در ادامه این بیانیه آمده است: همکاری آمریکا و قطر در امضای یادداشت تفاهم در مقابله با تروریسم ناکافی است و ما میزان جدیت قطر در مبارزه با تروریسم و حمایت از آن را به شدت زیر نظر داریم.


کشورهای چهارگانه در ادامه تاکید کردند: تحریم ها علیه قطر تا زمانی ادامه پیدا خواهد کرد که دوحه تمامی خواسته های ما را به صورت کامل اجرا کند.


«رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» همتای قطری خود گفت: طبق یادداشت تفاهمی که آمریکا و قطر برای مبازره با تروریسم امضا کردند، دو طرف مسئولیت همکاری با هم و توقف حمایت مالی از تروریسم را به عهده می گیرند.


وی از کشورهای تحریم کننده ( عربستان، مصر، بحرین و امارات) خواست که به توافق همکاری قطر و آمریکا در مورد مبارزه با تروریسم بپیوندند.


رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا که ساعاتی پیش در دوحه قطر به سر می برد، فردا «چهارشنبه» راهی جده عربستان خواهد شد.


سامح شکری وزیر امور خارجه مصر پیشتر اعلام کرده بود که قرار است امروز چهارشنبه نشست مشترک وزیران خارجه عربستان، مصر، بحرین و امارات چهار کشور عرب تحریم کننده قطر با وزیر امور خارجه آمریکا در جده برگزار شود.
چهار کشور تحریم کننده قطر پنجشنبه اول تیرماه فهرست شروط 13گانه خود جهت از سرگیری روابط با دوحه را از سوی کویت به قطر اعلام کرده بودند.


از جمله خواسته‌های کشورهای تحریم کننده، تعطیلی شبکه خبری الجزیره، بسته شدن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، توقف همکاری نظامی آنکارا با دوحه، کاهش روابط دیپلماتیک دوحه با تهران، قطع روابط با اخوان المسلمین، حزب الله لبنان و آنچه ارتباط با گروه‌های تروریستی القاعده و داعش عنوان شده است، به شمار می‌رود.


عربستان، امارات، بحرین و مصر 15 خردادماه 96 با متهم کردن دوحه به حمایت از تروریسم و افراط گرایی، روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به روی این کشور بستند.

 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *