جزئیات پرواز های حجاج/ اولین اعزام حج از 8 مرداد ماه

14:24 - 20 تير 1396
کد خبر: ۳۲۷۷۶۰
پروازهای کاروانهای حجاج مدینه قبل نیز از روز هشتم مرداد شروع و تا 30 مرداد ، مدینه بعد نیز از 20 مرداد آغاز و تا سوم شهریور ادامه خواهد داشت.

جزئیات پرواز های حجاج/ اولین اعزام حج از 8 مرداد ماهبه گزارش گروه جامعه ، حمید محمدی معاون وزیر و رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص زمان آغاز پروازهای حج و طول دوره اعزام حجاج گفت: با برنامه ریزی های انجام شده بخشی از عوامل ستادی و همچنینی مجموعه هایی که هتل های نخستین کاروانها را اداره می کنند در روز 2 مرداد ماه اعزام خواهند شد.

وی افزود: پروازهای کاروانهای حجاج مدینه قبل نیز از روز هشتم مرداد شروع می شود و تا 30 مرداد ادامه خواهد داشت. پروازهای کاروانهای مدینه بعد نیز از 20 مرداد آغاز می شود و تا سوم شهریور آخرین پرواز انشاالله وارد جده خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان اعلام کرد: کاروانهای «مدینه بعد» پس از ورود به جده با اتوبوس به میقات جحفه منتقل می شوند تا پس از محرم شدن در جحفه انشالله راهی مکه مکرمه شوند. حجاج به این نکته توجه داشته باشند که علیرغم آنکه فاصله جده تا مکه حدود 75 کیلومتر است ولی به دلیل ضرورت رفتن به حجفه سفر آنها تا 3 ساعت و بعضا ممکن است اندکی بیشتر به طول انجامد و مسیر اعزام برای زایران طولانی به نظر برسد.

 پروازهای مدینه قبل و مدینه بعد

آقای محمدی در پاسخ به این سوال که آیا اعزام همه حجاج به صورت مستقیم به مدینه است یا نه، تصریح کرد: طبق برنامه همه حجاج که مدینه قبل هستند به صورت مستقیم به مدینه می روند. البته باید توجه داشت که سازماندهی و مدیریت نزدیک به 2 میلیون حاجی خارجی که عمده آنها از طریق هوایی وارد عربستان می شوند باید بسیار دقیق باشد و علیرغم احداث ترمینال جدید در فرودگاه مدینه منوره، بازهم ممکن است تغییر برنامه از جانب سعودی ها صورت گیرد که البته تمامی تغییرات از قبل به اطلاع حجاج خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه تمامی پروازها از طریق هواپیمایی ایران و عربستان سعودی صورت خواهد پذیرفت، تصریح کرد: از حدود 15 سال قبل بر اساس تصمیمی که در کمیسیون مشترک اقتصادی اتخاذ شده است، 50 درصد پروازها با شرکتهای هواپیمایی ایرانی منتقل می شوند و 50 درصد هم توسط هواپیمایی سعودی.

 فرودگاه ها و مقدمات پرواز

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در سراسر کشور 20 ایستگاه پروازی برای اعزام حجاج وجود دارد که فرودگاه امام خمینی(ره) از مهمترین آنها به شمار می رود و 8 استان همجوار خود را پوشش می دهد. شرکت های خدمات فرودگاهی کشور که مسئولیت فرودگاه ها را بر عهده دارد امکانات لازم و کافی را برای حجاج در نظر گرفته اند که پرواز آنها به سهولت انجام شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: بنابراین بهتر است که مدیران کاروان ها به ویژه در تهران ترتیبی اتخاذ کنند که مراسم بدرقه و خداحافظی بصورت خیلی خوب در نقطه ای خارج از فرودگاه و ترمینال ها صورت پذیرد تا مشکلات کمتری هم برای حجاج و مسوولان پیش بیاید.

رییس سازمان حج و زیارت به تدابیر اندیشیده شده در خصوص مدت اقامت زائران اشاره کرد و بیان داشت: با توجه به محدودیت امکانات فرودگاهی در جده و مدینه و تراکم جمعیت، بگونه ای که امکان پاسخگویی همزمان به تعداد زیادی پرواز وجود ندارد، سبب شده تا مدت زمان اقامت طولانی شود و کشورهای اعزام کننده را ملزم می کنند تا از اول ذی القعده پروازهای خود را شروع کنند. سازمان حج و زیارت تلاش می کند تا شروع پروازهای خود را از 9 ذی القعده برگزار کند و مدت اقامت تقریبا حدود 30 روز باشد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *