ادامه افزایش قیمت نفت

15:16 - 20 تير 1396
کد خبر: ۳۲۷۷۰۴
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر دورنمای تقاضای قوی در هفته‌های آینده افزایش خواهد یافت، با این‌همه وضعیت بازارها به دلیل عرضه گسترده و دورنمای نه چندان مطلوب برای تقاضای بلند مدت، ضعیف مانده است.

 به گزارش گروه اقتصاد به نقل از رویترز، نفت برنت با ۲۵ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش، ۴۷.۱۳ دلار در هر بشکه معامله شد. بهای برنت روز گذشته با ۱۷ سنت یا ۰.۴ درصد افزایش، در ۴۶.۸۸ دلار بسته شده بود.

نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۴ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش، به ۴۴.۶۴ دلار در هر بشکه رسید. بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت روز دوشنبه با ۱۷ سنت یا ۰.۴درصد افزایش، در ۴۴.۴۰ دلار در هر بشکه بسته شده بود.

به گفته معامله‌گران، افزایش قیمت‌های نفت تا حدودی تحت تاثیر انتظارات برای تقاضای بالاتر در هفته‌های آتی بوده است.

قیمت‌های نفت با وجود توافق کشورهای عضو اوپک برای کاهش تولید، حدود ۱۷ درصد از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون کاهش نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، اوپک به همراه سایر تولیدکنندگان شامل روسیه در راستای توافقی که از ژانویه سال میلادی جاری آغاز شده و تا مارس ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت، موافقت کرده‌اند تولیدشان را حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. با این‌همه رشد بیش از ۱۰ درصدی تولید آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ و همچنین افزایش تولید نیجریه و لیبی، تلاش‌های مذکور برای حذف مازاد عرضه به بازار را تضعیف کرده است.

به رغم تعهد اوپک برای کاهش تولید از ژانویه تا مارس سال ۲۰۱۸، عرضه از سوی این گروه بالا مانده است. اوپک در ژوئن ۲۵.۹۲ میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد که ۴۵۰ هزار بشکه در روز بیشتر از ماه مه و ۱.۹ میلیون بشکه در روز بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود.

بانک فرانسوی "بی ان پی پاریبا" در گزارشی اعلام کرد: حقیقت این است که اوپک و روسیه باید با این واقعیت روبه‌رو شوند که رشد تولید در نقاط دیگر به تلاش‌های آنها برای محدود کردن عرضه لطمه زده است، بنابراین این بانک قیمت‌های مورد پیش بینی برای نفت خام را کاهش داده و اکنون انتظار دارند متوسط قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت به ۴۹ دلار و نفت برنت به ۵۱ دلار در سال ۲۰۱۷ برسد که به ترتیب ۸ دلار و ۹ دلار نسبت به پیش بینی قبلی کمتر است.

همچنین قیمت‌های مورد پیش بینی برای سال ۲۰۱۸ نیز مورد بازبینی نزولی قرار گرفته و اکنون انتظار می‌رود نفت وست تگزاس اینترمدیت به ۴۵ دلار و نفت برنت به ۴۸ دلار در هر بشکه بالغ شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *