گزینه غزل سبک عراقی در قیمت عشق

13:30 - 20 تير 1396
کد خبر: ۳۲۷۶۸۶
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
مرتضی نوربخش در اثری پژوهشی با عنوان «قیمت عشق» این‌بار گزینه غزلیات سبک عراقی را گردآوری کرده است.

به گزارش گروه فرهنگی به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، عطار نیشابوری، مولوی، فخرالدین عراقی، سعدی شیرازی، خواجوی کرمانی، حافظ شیرازی، عبدالرحمان جامی از جمله شاعرانی هستند که نوربخش در این اثر ضمن آوردن زندگی‌نامه‌ایی مختصر از شاعر گزینه‌ای از شعر آنها را در کتاب آورده است.

نوربخش درباره این اثر گفت: در گزینش سرایندگان سبک عراقی، آن دسته از شاعرانی که تاثیر پذیری بیشتری براین سبک داشتند، در کنار قوت آثارشان ملاک‌های بنده برای انتخاب شاعران بوده است، که بدون شک از سعدی و حافظ شعرهای بیشتری در کتاب آورده شده است.

وی ادامه داد: برای انتخاب اشعار نیز هم سلیقه شخصی و هم شعرهایی که به سلامت زبانی و کلامی معروف و با مفاهیم جدید زبان امروز همخوانی بیشتری داشتند انتخاب شده اند.

این پژوهشگر ادبیات همچنین افزود: در شعر فارسی بعلت تکثر نام‌ها و آثار شاید یک فرد علاقه‌مندِ جویای شعر برایش سخت باشد که تمام ادبیات را زیر و رو کند؛ این گزینه‌ها کمک می‌کند تا فرد علاقه‌مند بتواننند از ادبیات غنی ما بهره ببرد، خصوصا نسل جوان که می‌توانند از طریق گزینه‌ها به سبک و آثار شاعران آشنا شود.

نوربخش همچنین درباره تفاوت سبک عراقی با دیگر سبک‌های رایج شعر فارسی اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های در سبک عراقی این است که اشعار با زبان سهل و ممتنع سروده شده‌اند بر عکس سبک خراسانی که زبان آثار آن ثقیل و دشوار است. همچنین در قیاس سبک عراقی با با سبک هندی باید گفت که سبک عراقی، سبک دورن‌گراست اما سبک هندی بعنوان سبک بیرون‌گرا مطرح است.

مرتضی نوربخش همچنین در مقدمه کتاب اینگونه نوشته است: «اما غزل سبک عراقی، که موضوع این گفتار است، ویژگی‎هایی دارد که از آن جمله است:پیراستگی، لطافت، و صمیمیت زبان؛ کم شدن الفاظ مهجور نسبت به سبک خراسانی و، در مقابل، ورود بیشتر واژه‎های عربی؛ گرایش به عرفان؛ آسمانی بودن معشوق در کنار چیستیِ حیات؛ رشد نمادین زبان (اصطلاحات عرفانی)؛ ملاحت همراه با فصاحت و بلاغت و ... که تتبع در دیوان شاعران سبک عراقی مؤید این مطلب خواهد بود».

گفتنی است مرتضی نوربخش در کتاب «خواب غزالان» به بررسی و گزینه سبک هندی، در اثر جدیدش تحت عنوان «قیمت عشق» نیز به بررسی و گزینه سبک عراقی پرداخته است. همچنین در کتاب دیگر تحت عنوان «در کوچه‌های غزل» سبک خراسانی را مورد پژوهش و کنکاش قرار داده است که این اثر نیز بزودی توسط سوره مهر منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *