عملیات‌هایی علیه مزدوران / تروریست‌ها ساعت‌ها پس از دستگیری گیج بودند

9:39 - 20 تير 1396
کد خبر: ۳۲۷۵۶۴
دسته بندی: سیاست ، دفاعی و مقاومت
اشراف و اقتدار اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با گروه‌ها و گروهک‌های تروریستی و عناصر و مزدوران وابسته به آنها، نه در سطح منطقه که در سطح جهان زبانزد است؛ در روزها و هفته‌های اخیر بویژه پس از حادثه تروریستی روز چهارشنبه 17 خرداد در تهران، رصد و انهدام گروهک‌های تروریستی و دستگیری عناصر مرتبط با گروه تروریستی تکفیری داعش در کشور شدت گرفته است.

تعداد تروریست‌های دستگیر شده در ایران پس از حادثه تروریستی تهرانبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی ، اشراف و اقتدار اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با گروه‌ها و گروهک‌های تروریستی و عناصر و مزدوران وابسته به آنها، نه در سطح منطقه که در سطح جهان زبانزد است؛ در روزها و هفته‌های اخیر بویژه پس از حادثه تروریستی روز چهارشنبه 17 خرداد در تهران، رصد و انهدام گروهک‌های تروریستی و دستگیری عناصر مرتبط با گروه تروریستی تکفیری داعش در کشور شدت گرفته است.

در ادامه به بخشی از عملیات نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و نظامی، جمهوری اسلامی در کشف و دستگیری و انهدام تروریست‌ها در روزها و هفته‌های اخیر اشاره می‌کنیم:

دستگیری 27 عنصر داعشی در خراسان رضوی

روز یکشنبه قاضی حسن حیدری معاون دادستان مشهد طی مصاحبه‌ای با بیان اینکه تعداد اعضای دستگیر شده مرتبط با داعش در خراسان رضوی به 27 نفر رسیده است، گفت: با پیگیری سربازان گمنام امام زمان(عج) و ردزنی‌های انجام شده سرنخ‌های جدیدی از افراد وابسته به این گروهک در شهرهای خراسان رضوی کشف شد و با صدور نیابت قضایی این افراد نیز دستگیر و تعداد کل دستگیرشدگان به 27 نفر رسید.

معاون دادستان مشهد سه روز پیش نیز با اشاره به عملیات مقتدرانه سربازان گمنام امام زمان (عج) در خراسان رضوی برای دستگیری عوامل داعش، گفته بود: «در این عملیات که از حدود یک ماه قبل وارد مرحله جدیدی شده بود، به منظور اقدامات پیشگیرانه و پیش دستانه ، تعدادی از عناصر داعشی زیر چتر اطلاعاتی قرار گرفتند که مشخص شد برخی از عوامل داعش پس از فراگیری آموزش‌های جنگی و انتحاری و یا بیعت با سرکردگان داعش با شناسنامه های جعلی وارد کشور شده اند به طوری که بعضی از آنان اقدامات و عملیاتی را به نفع داعش در خارج از کشور نیز انجام داده‌اند. با اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات خراسان رضوی، همه این عوامل لحظه به لحظه تحت تعقیب قرار گرفتند تا این که دستور دستگیری آنان صادر شد و21 نفر از عوامل داعش در چند عملیات هماهنگ و گسترده، طوری در چنگال اقتدار سربازان امام زمان (عج) گرفتار شدند که با گذشت ساعت ها از این عملیات هنوز گیج بودند».

سرپرست حوزه قضایی انقلاب اسلامی مشهد در همان مصاحبه خاطرنشان کرد که «بلافاصله تحقیقات از آنان آغاز شد و برای تخلیه اطلاعاتی در اختیار نیروهای اداره کل اطلاعات خراسان رضوی قرار گرفتند؛ تحقیقات مشخص کرد که داعشی های مذکور قصد انجام عملیات های مختلفی مانند عملیات انغماسی و یا انتحاری و غیره را داشتند که قبل از هرگونه اقدامی در عملیات پیش دستانه و اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) گرفتار شدند و زیر ضربه قرار گرفتند؛ برخی از داعشی‌های دستگیر شده از کسانی هستند که با فرد داعشی که مدتی قبل در یک عملیات انتحاری تعدادی از مسلمانان را در عراق به شهادت رساند و خود نیز به ملاقات شیطان رفت در ارتباط بودند».

به دام افتادن یک داعشی در کرمان

در دهم تیرماه سردار «رضا بنی‌اسدی‌فر» فرمانده انتظامی استان کرمان در جریان نشست خبری خود پیرامون حضور عناصر وابسته به داعش در استان کرمان، گفت: یک فرد وابسته به گروهک تکفیری داعش که مدت‌ها قبل از شهرستان کرمان در حال عبور بود، توسط اداره اطلاعات دستگیر شد و باید به جرات گفت که هیچ موردی از حضور داعش در استان کرمان نداشته‌ایم و متأسفانه شایعات زیادی در فضاهای مجازی منتشر شد که اصلاً چنین مواردی در استان وجود نداشته است.

محاکمه 6 تروریست در فارس

در آخرین روز از خردادماه سال جاری نیز «علی القاصی مهر» رئیس کل دادگستری استان فارس، طی مصاحبه ای با بیان اینکه ‌6 عامل داعش که محرم پارسال قصد خرابکاری در استان را داشتند محاکمه و به زندان محکوم شدند، گفت: با بررسی پرونده قضایی و محاکمه این 6 نفر از عوامل گروه تروریستی داعش، 2 نفر از این افراد هر کدام به 15 سال و چهار نفر دیگر هر کدام به 10 سال زندان محکوم شدند. اتهام این افراد اقدام علیه امنیت ملی و عضوت در گروه تروریستی است که از نظر قضایی «بغی» هم نامیده می شود. ‌از آنجاییکه اقدام این افراد در نطفه خفه شد و آنها نتوانستند کار عملیاتی انجام دهند دستگاه قضایی این افراد را محارب نشناخت.

دستگیری تیم تروریستی داعش در قم

در روز 30 خرداد، احد جمالی معاون سیاسی امنیتی استانداری قم، در سومین نشست شورای اداری استان قم اظهار داشت که «در زمان عملیات تروریستی تهران تیم تروریستی داعش در قم توسط نیروهای امنیتی و انتظامی دستگیر شدند»؛ چند ساعت پس از این اظهارات، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی طی مصاحبه‌ای، درباره جزئیات خبر دستگیری تیم تروریستی داعش در قم ،گفت:«این تیم پیش از حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی در قم شناسایی شدند. این تیم تروریستی که تحت تعقیب بودند پس از خروج از قم در یکی از مجتمع‌های بین‌راهی میان تهران و قم توقف می‌کنند و زمانی که مشخص می‌شود مقصد آن‌ها تهران است، در نهایت در عوارضی تهران بازداشت می‌شوند».

محاصره و هلاکت تروریست ها در ارتفاعات قصرقند

در روز پنجشنبه 25 خردادماه در یک عملیات ضدتروریستی در ارتفاعات قصرقند سیستان و بلوچستان تیمی از گروهک تروریستی انصارالفرقان توسط سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی محاصره شد.

سردار محمد پاکپور  فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، در تشریح این عملیات ضدتروریستی که با محوریت قرارگاه قدس در منطقه قصرقند سیستان و بلوچستان، انجام گرفت، گفت:یک تیم تروریستی تحت حمایت سازمان‌های جاسوسی آل‌سعود در پنج‌شنبه (25 خرداد) قصد رخنه به عمق جغرافیای کشور برای ایجاد ناامنی و اقدامات تروریستی را داشتند که با دریافت اطلاعات و انجام عملیات شناسایی و اقدام بموقع رزمندگان قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در ارتفاعات منطقه قصر قند سیستان و بلوچستان زمین گیر شدند.رزمندگان شجاع اسلام پس از محاصره ارتفاعات و در گیری با تروریست‌ها تعدادی از آنها را به هلاکت رسانده و مقادیر قابل توجهی سلاح و مهمات از آنان را به غنیمت گرفتند.در این عملیات تعدادی دیگر از تروریست‌های مزدور و اجاره‌ای زخمی و تعدادی نیز متواری شده‌اند که هم‌اکنون تحت تعقیب رزمندگان اسلام و نیروهای بومی منطقه هستند.تجهیزات همراه این تیم تروریستی قابل توجه بود. علاوه بر انهدام یک دستگاه خودروی بمب‌گذاری شده حاوی ۶۰۰ کیلوگرم مواد انفجاری، تعداد ۱۵ بمب آماده اقدامات انتحاری و بیش از ۷۰۰ کیلوگرم انواع مواد منفجره و ده‌ها هزار فشنگ و تعدادی سلاح و مهمات نیز در این عملیات ضد تروریستی به دست رزمندگان اسلام افتاد.

سرکرده تروریست‌ها به هلاکت رسید

در عملیات سپاه در ارتفاعات قصرقند، «جليل قنبرزهی» سرکرده گروهک انصار الفرقان به هلاکت رسيد.جسد این تروریست به همراه ۴ نفر از معاونان و عواملش در اختیار نیروی زمینی سپاه قرار گرفت.او ۲۵ سال سوژه تعقیبی نیروهای امنیتی ایران بود. انفجار در مراسم تاسوعای حسینی چابهار، اعزام عوامل انتحاری برای مساجد، شهادت جمعی از کارکنان ناجا در سال ۷۷، حمله به پست انتظامی در میدان تامین اجتماعی زاهدان و ده‌ها جنایت دیگر از جمله جرم‌های وی بوده است.

تور اطلاعاتی برای تروریست‌ها در چابهار

در همان روز 25 خرداد، علی اصغر میرشکاری سخنگوی شورای تامین سیستان و بلوچستان،گفت: با اشراف اطلاعاتی و رصدهای به موقع سربازان گمنام امام زمان(عج) یک تیم تروریستی از گروهک تکفیری، افراطی انصارالفرقان در شهر چابهار در تور اطلاعاتی قرار گرفت که 5 نفر از آنها دستگیر و دو نفر به هلاکت رسیدند.در پاکسازی محل درگیری مقادیری سلاح سبک، فشنگ جنگی، جلیقه انفجاری و مواد منفجره از این تیم تروریستی کشف و ضبط شد.

نخستین شهید وزارت اطلاعات

در روز چهارشنبه 24 خرداد نیز، حجت الاسلام والمسلمین محمود علوی وزیر اطلاعات طی مصاحبه ای با اشاره به عملیات ضدتروریستی در چابهار، گفت: در این عملیات هفت نفر دستگیر شدند که پنج نفر ایرانی و دو نفر از کشورهای همسایه بودند. میدانستیم این گروه برنامه ای دارند. این هفت نفر را در بیرون از منزل گرفتیم. دو نفر هم در خانه کشته شدند. امروز اولین شهید وزارت اطلاعات به درجه شهادت نائل شد؛ از سرزمین گیلان و در جوار خلیج فارس.

این شهید سرافراز وزارت اطلاعات که مورد اشاره علوی قرار گرفت، شهید حسن عشوری نام دارد. همچنین وزیر اطلاعات در همان مصاحبه از شناسایی و زیرضربه بردن یک تیم تروریستی نیز در کردستان خبر داد.

به دام افتادن تروریست‌ها در لارستان

در 23 خردادماه، صالحی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس با اعلام اینکه تحقیقات و بازجویی از مرتبطین با عوامل داعش که در لارستان دستگیر شده‌اند همچنان ادامه دارد، گفت: با تلاش و هوشیاری عوامل اطلاعاتی و انتظامی در سطح استان فارس در زمینه امنیتی مشکلی وجود ندارد و افراد دستگیر شده مرتبط با عوامل داعش در لارستان در پی اقدامات اطلاعاتی و انتظامی موثر دستگیر شده‌اند و بازجویی از آنها ادامه دارد.

دستگیری 5 داعشی در بندر جاسک

یک روز پیش از آن یعنی در 22 خردادماه نیز حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق اکبری رییس کل دادگستری هرمزگان عنوان کرد: در روزهای گذشته تعداد 5 نفر از عواملی که مرتبط با گروه تروریستی داعش بودند در بندر جاسک دستگیر و با قرار بازداشت موقت روانه زندان شدند. پرونده این افراد در جریان رسیدگی است و در آینده نزدیک حکم قطعی در مورد آنان صادر می‌شود.

دستگیری 7 تروریست در فردیس کرج

در روز 20 خرداد نیز احمد فاضلیان، رئیس کل دادگستری البرز با اعلام خبر دستگیری 7 نفر در فردیس کرج، گفت که آنها «پشتیبان تیم تروریستی در حوادث تهران» بوده‌اند. در همان روز نیروی انتظامی از دستگیری دو تن از عوامل مرتبط با حادثه تروریستی تهران توسط عوامل پلیس امنیت کرمانشاه خبر داد.

دستگیری مرتبطین حادثه تروریستی تهران در ماهشهر

در روز 19 خرداد نیز یک مقام آگاه امنیتی طی مصاحبه‌ای، اظهار کرد: با تلاش شبانه‌روزی سربازان گمنام امام زمان یک متهم مرتبط با حوادث تروریستی روز چهارشنبه 17 خرداد تهران، در بندر ماهشهر دستگیر شد. این متهم دارای تابعیت غیر ایرانی است و در راستای تأمین تجهیزات و مایحتاج تروریست‌ها فعالیت می‌کرد که در یک عملیات پیچیده و حساب شده توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شد.

در همان روز 19 خرداد نیز وزارت اطلاعات در اطلاعيه‌ای از دستگيری ۴۱ نفر از عناصر گروهک تروریستی تکفیری داعش در کشور خبر داد. در اطلاعيه وزارت اطلاعات درخصوص اقدامات مرتبط با حوادث تروريستی داعش در تهران آمده بود: «در پی سلسله‌عمليات پيچيده اطلاعاتی و با همکاری خانواده برخی تروريست‌ها در استان‌های کرمانشاه، کردستان، آذربايجان‌غربی و تهران ٤١ نفر از عناصر گروهک وهابی داعش متشکل از تيم‌هايی عملياتی و همچنين سرپل‌های ارتباطی و تدارکاتی به‌ همراه مقاديری اسناد و مدارک و تجهيزات عمليات تروريستی قبل از هرگونه اقدام شناسایی و دستگير شدند».ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *