جشن سینما مانند جشنواره فجر غیرقابل‌کنترل نمی‌شود!

11:43 - 16 تير 1393
کد خبر: ۳۲۶
خبرگزاری میزان: مراسم آغاز داوری شانزدهمین جشن سینمای ایران ضمن تقدیر از کیومرث پوراحمد به عنوان دبیر دوره گذشته، با اشاره به مسائل و مشکلات داوری و با قول صیانت و حفاظت از آرای داوران برگزار شد.

: مراسم آغاز داوری شانزدهمین جشن سینمای ایران ضمن تقدیر از کیومرث پوراحمد به عنوان دبیر دوره گذشته، با اشاره به مسائل و مشکلات داوری و با قول صیانت و حفاظت از آرای داوران برگزار شد.

 

به گزارش ، دراین مراسم که عصر روز گذشته با حضور داوران و هنرمندان برگزار شده بود ضمن تقدیر از کیومرث پوراحمد به عنوان دبیر پانزدهمین جشن خانه سینما با اشاره به مسائل و مشکلات داوری و جشنواره فیلم فجر، با قول صیانت و حفاظت از آرای داوران آغاز به کار کرد.

مراسم رونمایی از داوری شانزدهمین «جشن خانه سینما» شب گذشته با حضور داوران، مهمانان و با تقدیر از کیومرث پوراحمد برگزار شد. در این مراسم هنرمندانی همچون رویا تیموریان‌، مسعود رایگان‌، فرهاد توحیدی‌، محمود کلاری‌، ناصر چشم‌آذر‌، امین تارخ، همایون ارشادی‌، سیامک شایقی‌، روح‌الله حجازی ،‌ حمید نعمت‌الله ‌، کاوه سجادی‌حسینی‌، محسن امیریوسفی،‌ مازیار میری‌، آریا عظیمی‌نژاد‌، کمال تبریزی‌، محمدعلی باشه آهنگر‌، سروش صحت‌، سیمون سیمونیان و... حضور داشتند.

این مراسم که با تقدیر کیومرث پوراحمد که دبیری پانزدهمین جشن خانه سینما را برعهده داشت، آغاز شد وی با اشاره به اینکه در هنگام برگزاری جشن پانزدهم تمرین تئاتر داشت و تلاش کرد با همکاری مازیار میری نقش خود را به خوبی اجرا کند، گفت: آن موقع به آن آقا (رئیس سابق سازمان سینمایی)،‌ می‌گفتیم‌، تو پشت میز نشینی‌، میروی و ما می‌مانیم اما او یک آیه خواند که «همه ما می‌رویم،» من هم می‌دانم همه ما می‌رویم اما ما هم که برویم باز با فیلم‌هایمان هستیم اما تو چی؟ این همه خرابی‌، ویرانی و سرقت ...» اگر چند نفر کارنامه او را بررسی کنند، یک کیفرخواست پرپیمان می‌شود که امیدوارم بشود.

وی با اشاره به اینکه قطعا این دوره از جشن خانه سینما خوب خواهد بود یادآور شد: ما در دوره گذشته کم عذاب نکشیدیم و من شخصا شش سال در آن دوره منحوس کار نکردم.
به گزارش میزان، در بخش دیگری از این مراسم محمدمهدی عسگرپور یادآوری کرد: سال گذشته در همین ایام بود که بخش عمده‌ای از اهالی خانه سینما در ماه مبارک رمضان برای باز شدن در‌، جلوی در همین ساختمان ایستادند و ایستادگی‌شان ثمراتی داشت که یکی از آن‌ها برگزاری همین جشن امسال است.
مدیرعامل خانه سینما با اشاره به اینکه درباره چند سالی که گذشت به اندازه کافی صحبت شده است‌، گفت: در این چند سال همه‌، وضعیت تولید‌، اکران‌ و فعالیت‌ نهادهای صنفی را دیده و شنیده‌ایم و جشن امسال باید محل وفاق مجدد باشد. باید یک بار دیگر به این خانواده که در جریان یک طوفان سهمگین قرار گرفت و «طوفان شن» باعث شد بخشی از این خانواده از آن جدا شوند و دچار آسیب شوند کمک کنیم تا وفاق دوباره ایجاد شود، البته رسیدن خانه سینما به نقطه ایده‌آل به تلاش زیادی نیاز دارد.

عسگرپور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه فراموش نکنیم پیش از این دوره هم این‌طور نبوده که مشکلات کمی داشته باشیم، افزود: ما اساسا در کشورمان جشن و جشنواره را بد برگزار می‌کنیم، مخصوصا در حوزه داوری که البته اصلا ربطی به کیفیت داوری ندارد. چرا که در جشنواره فجر هم دیده‌ایم که ممکن است بهترین ترکیب وجود داشته باشد اما خروجی آن باعث انتقاد شود. در این راستا به ویژه پس از سفر برخی از اعضای آکادمی اسکار به ایران، تلاش شد آیین نامه‌های بهتری تدوین شود. آیین‌نامه جشن امسال هم در همان جهت حرکت کرده و از نظر داوری وضعیت بهتری را تجربه می‌کنیم.
او ابراز امیدواری کرد که این فرهنگ در میان همکاران سینمایی ایجاد شود که امسال سال وفاق است تا در روز ملی سینما که ان‌شاء الله به تقویم باز خواهد گشت، شاهد وفاق اهالی سینما باشیم.
مدیرعامل خانه سینما همچنین در ادامه درباره ارتباط جشن خانه سینما با جشنواره فیلم فجر و نیز با اشاره به جلسه‌ای که با حضور رئیس سازمان سینمایی برای سی و سومین جشنواره فیلم فجر برگزار شد بیان کرد: آنچه اعلام شده این است که شاید جشنواره فجر به سمت جراحی پیش رود، چیزی که پیش از این در 11 سال قبل هم اتفاق افتاده بود. واقعیت این است که جشنواره فجر دارد غیرقابل اداره می‌شود و این موضوع ارتباطی به دبیر جشنواره و ... ندارد به طور مثال درباره فلسفه وجودی بازار فیلم و بخش بین‌الملل بسیار می‌توان صحبت کرد که بودجه زیادی را می‌بلعند اما ماهیت خروجی آن‌ها قابل بحث است. ضمن اینکه این جشنواره در شهرستان‌ها نیز با اکران فیلم‌ها دنبال می‌شود که پدیده‌‌ای منحصر به فرد است و مسابقه سینمای ایران هم معمولا محل دعوا است. بنابراین این‌ها مسائلی است که در جلسات مربوط به جشنواره فیلم فجر بحث می‌شوند.

عسگرپور در ادامه به برخی از همکاران سینمایی خود که چند سال قبل اطلاعات غلطی را به مدیران جدید سینمایی آن زمان داده بودند اشاره و اظهار کرد: برخی از همکاران مصاحبه‌هایی انجام دادند که باعث شد تفاوت جشن خانواده و جشنواره فیلم فجر فقط در یک پراید عنوان شود! اما بیایید این بار کمک کنیم مدیران تصمیم درست بگیرند و آدرس غلط به آن‌ها ندهیم.
وی در پایان به کیومرث پوراحمد اشاره و بیان کرد: این مرد بزرگ سینمای ایران چند سال قبل پذیرفت که دبیر جشنواره پانزدهم خانه سینما باشد و وجودش کمک کرد، جشن محترم و آبرومندی را برگزار کنیم که جزو بهترین جشن‌های خانه سینما بوده است.
بنا به این گزارش در بخش پایانی این مراسم محمد بزرگ‌نیا –دبیر شانزهمین جشن خانه سینما- هم با تاکید بر اینکه تصور می‌کند، نتایج داوری‌های امسال بدون حاشیه‌های قبلی باشد، گفت: همیشه نتایج داوری با حرف و حدیث‌هایی همراه است و من به عنوان دبیر این جشن فکر می‌کنم وظیفه دبیر بیشتر شکل و شمایل مدیریتی دارد، چرا که او داوران را انتخاب نمی‌کند و در کمیته انتخاب فیلم‌های بلند نیز نقش ندارد بلکه مهم‌ترین وظیفه دبیر جشن خانه سینما حفظ و صیانت از آرای داوران است.
دبیر جشن خانه سینما خطاب به داورانی که در سالن‌ حضور داشتند‌، بیان کرد: به همین دلیل در همین‌جا از طرف خودم و مازیار میری به عنوان مدیر اجرایی جشن و نیز بقیه همکارانم این قول را می‌دهم که با تمام توان از آرای شما به خوبی و نیکی حفاظت کنم و نگذارم شائبه‌ای در مورد آن‌ها به وجود آید. البته یکی از مشکلات داوری جشن خانه سینما این است که برخی از داوران خودشان فیلم دارند اما در جریان هستند،‌ از آن‌جا که در جشن امسال فیلم‌های سه سال گذشته بررسی می‌شوند بسیار سخت می‌شد کسی را پیدا کرد که فیلمی در این مدت نداشته باشد.

در پایان آیین گشایش داوری شانزدهمین جشن خانه سینما که با صرف افطاری همراه بود، داوران به تماشای فیلم «پنجاه قدم آخر» به کارگردانی کیومرث پوراحمد نشستند و بدین شکل داوری شانزدهمین جشن خانه سینما رسما آغاز شد.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *