آیا سپاه رقیب مردم و بخش خصوصی است؟

۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴:۲۲
کد خبر: ۳۲۲۲۵۵
دسته بندی‌: سیاست ، دفاعی و مقاومت
من آن شایعاتی که راجع به سپاه مطرح می‌شود را اصلا قبول ندارم، که می‌خواهند سپاه را رقیب مردم قرار دهند؛ سپاه رقیب مردم نیست؛ سپاه رقیب بخش خصوصی هم نیست.
آیا سپاه رقیب مردم و  بخش خصوصی است؟
به گزارش خبرنگار گروه سیاسی ، ورود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عرصه سازندگی و کارهای عمرانی به دلیل ظرفیت بالا و تجربه‌های خوبی که در مهندسی جنگ داشت و علی رغم تصریح  اصل 147 قانون اساسی، همواره مورد طعنه و کنایه کسانی قرار دارد که هر از چندگاه به این موضوع دامن می زنند و این نهاد انقلابی را رقیب مردم و بخش خصوصی معرفی می کنند. آیا واقعا اینگونه است؟
 
پاسخ قاطع آقای معاون اول
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، 17 اردیبهشت 96 در یکی از مستندهای انتخاباتی‌اش با نام «همه برای ایران» که از شبکه اول سیما پخش شد، در پاسخ به سوال یکی از کارشناسان که تلاش داشت القاء کند سپاه رقیب اقتصادی دولت است، صریحا اعلام کرد که «در خیلی از پروژه‌ها انصافا سپاه از بخش‌های دیگر بهتر عمل کرده است».     
 
 سپاه و خلق حماسه اقتصادی
حسن روحانی رئیس جمهور نیز در 25 شهریور 1392 در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی سخنانی با اشاره به اینکه امروز باید با خلق حماسه اقتصادی در کشور توطئه دشمنان را برای تحت فشار قرار دادن معیشت مردم خنثی کنیم، گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که حافظ و در خط مقدم دفاع از انقلاب قرار دارد، امروز وظیفه بزرگی در این زمینه بر دوش دارد و با ظرفیت‌های فراوانی که در اختیار دارد، در شرایط مختلف می‌تواند، وارد عمل شود.
 
 استمداد رئیس جمهور از سپاه
روحانی شهریور 94 نیز طی سخنانی در جریان بیست و یکمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه پاسداران تصریح کرد: سپاه، بسیج، ارتش و نیروهای انتظامی به عنوان فرزندان ملت باید به دولت و مردم در تولید و سازندگی و رشد اقتصادی کمک کنند و اساساً ستاد اقتصاد مقاومتی برای آن تشکیل شده است که بتواند کمک همه نهادها و نیروهای نظام را در مسیر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بکار بگیرد و دولت از همه نهادها و از جمله نیروهای مسلح و بویژه سپاه و بسیج می‌خواهد که به ما در ایجاد یک نشاط بزرگ اقتصادی در کشور کمک کنند.
 
سپاه رقیب بخش خصوصی نیست
رئیس جمهور در همان نشست گفت: «من آن شایعاتی که راجع به سپاه مطرح می‌شود را اصلا قبول ندارم، که می‌خواهند سپاه را رقیب مردم قرار دهند؛ سپاه رقیب مردم نیست؛ سپاه رقیب بخش خصوصی هم نیست».
 
 اقرار سخنگو
قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه پاسداران یکی از همان کانون‌های مدیریت نبرد اقتصادی با دشمن قدار است؛ قرارگاهی که محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت 26 آذر 93 در یازدهمین همایش سراسری فرماندهان و مدیران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با اشاره به ایفای نقش این قرارگاه  در عرصه سازندگی کشور گفت: کسانی که ندانند و یا مغرض باشند و تصور کنند پتانسیل بزرگ قرارگاه که بعد از دوران دفاع مقدس در خدمت توسعه کشور قرار گرفت رقیب بخش خصوصی است، یا ناآگاهند یا مغرض و می خواهند تحریک کنند. بنده به عنوان مسئول برنامه ریزی کشور با آگاهی عرض می کنم به هیچ وجه قرارگاه رقیب بخش خصوصی نیست.
 
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز 2 دی 95 در جریان بازدید از نمایشگاه اقتدار سپاه در عرصه سازندگی با بیان اینکه قرارگاه خاتم الانبیا(ص) در زمان های مختلف اقدامات بسیار خوبی انجام داده است، گفت: این قرارگاه همیشه تلاش کرده که از امکانات موجود در کشور حداکثر استفاده را بکند و این بدان معناست که قرارگاه خاتم الانبیا(ص) رقیب شرکت های خصوصی نبوده و از آنها در اجرای پروژه‌ها استفاده می‌کند. 
 
 وقتی همه به فکر انتخابات بودند
بی‌تردید هیچ فرد و گروه و دسته‌ای فراموش نکرده‌اند در اردیبهشت ماه سال جاری - که همه اذهان و افکار درگیر فعالیت‌های انتخاباتی بود - جشن خودکفایی بنزین به همت جهادی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) با ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس محقق شد. پالایشگاهی که ساخت آن از بهمن ماه سال 1389 و در اوج تحریم‌های ظالمانه توسط پیمانکاران و مشاورین داخلی و متخصصین و جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) آغاز شد و قادر به تولید روزانه 37 میلیون لیتر بنزین است.
 
قدردانی رئیس جمهور
حسن روحانی 10 اردیبهشت در مراسم بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس ضمن قدردانی از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه، تصریح کرد: طبق اصل 47 قانون اساسی باید از ظرفیت های نیروهای مسلح برای تولید، آموزش و جهاد سازندگی استفاده شود و امروز دولت و نیروهای مسلح در کنار هم هستند و افتخار ما این است که خادم مردم هستیم. امروز روز مبارکی برای ملت بزرگ ایران است و امیدواریم همه فازهای این طرح بزرگ به بهره برداری برسد و تولید بنزین از 12 میلیون به 36 میلیون لیتر برسد و آن روز دور نیست.
 
سپاه رقیب نیست
سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) سپاه 29 شهریور 92 در یک برنامه تلوزیونی که به بررسی عملکرد 34 ساله سپاه پاسداران در فعالیت‌های نظامی و امنیتی تا اقتصادی اختصاص داشتگفت: سپاه هیچ‌وقت رقیب نیست و هیچ‌وقت عرصه را بر بخش خصوص تنگ نمی‌کند و فقط بر اساس رسالت خود انجام وظیفه می‌کند؛ همانگونه که در جنگ با بسیج مردم موفق بودیم در کار سازندگی هم بر اساس اقتضای زمان، جایی که بدانیم باری از کشور روی زمین مانده، ما ورود پیدا می کنیم. برخی بحث‌ها بی‌انصافی است و اجحاف به مجموعه سپاه است، ما بر اساس تکلیف وارد عرصه سازندگی می‌شویم و هیچ وقت رقیب بخش خصوصی نبوده‌ایم؛ سپاه و قرارگاه خاتم یک چتر امنیتی است برای دفاع از بخش خصوصی؛ نیروهایی که در مجموعه قرارگاه کار می‌کنند از بین جوانان کشور هستند و بخش اندکی از آنها جزو کادر سپاه هستند.
 
کارنامه درخشان
رهبر انقلاب 26 شهریور 92 در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره این نهاد انقلابی می گوید: «کارنامه‌ سپاه در این سی و چند سال، یک کارنامه‌ی درخشان است؛ این کلمه را به عنوان یک کلمه‌ متعارف و معمول و جاری شونده‌ بر زبان در خیلی جاها عرض نمی کنم، واقع قضیّه این است. کارنامه‌ سپاه در این مدّت در واقع نمایشگر تجربه‌ یک ملّت است؛ یعنی اعماق شخصیّت و هویّت ملّت ایران را می‌توان در این کارنامه مشاهده کرد؛ چون سپاه با ایمان و عقیده وارد میدان شد. میدانِ چه؟ میدان «مجاهدت و مقاومت».
 
مایه مباهات
تخریب گاه و بیگاه نهادهای انقلابی کشور از جمله سپاه پاسداران امری عادی شده است و گویا عده ای از این گذر امرار معاش می کنند، که می کنند.  آنچه مهم است اینکه چه یگان موشکی سپاه که سیلی محکم به تکفیری ها می زند و انتقام 18 هموطن بی گناه را می گیرد و چه قرارگاه‌های سازندگی و محرومیت‌زدایش همه و همه افتخار و مایه مباهات مردم ایران اسلامی است.
 
انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *