بهترین خودروهای دو دیفرانسیل کدامند؟

17:58 - 17 خرداد 1396
کد خبر: ۳۱۶۷۹۵
در این مطلب به بررسی محبوب‌ترین خودروهای دو دیفرانسیل بازار اروپا، از نظر توانایی حرکت در مسیرهای سخت خارج جاده می‌پردازیم که شامل لندکروزر، لندروور، جیپ، وانت ایسوزو، مرسدس کلاس G و رنو داستر می‌شود.
به گزارش گروه فضای مجازی ، پیش از هر چیز، به این نکته اشاره می‌کنیم که خبرگزاری مشهور اتوکار در انگلستان قرار دارد و انتخاب خودروهای این مطلب، با توجه به فروش بالای آن‌ها در بازار اروپا و خصوصا کشور انگلستان بوده است. با این هدف، خودروهای لندروور دیسکاوری، جیپ رانگلر، مرسدس کلاس G، وانت ایسوزو و رنو (داچیا) داستر انتخاب شده‌اند.

لندروور دیسکاوری

شکی نیست که برای بسیاری از مردم جهان و خصوصا اهالی بریتانیا، شرکت لندروور به عنوان بهترین سازنده‌ی سنتی خودروهای شاسی‌بلند شناخته می‌شود. آنچه مسلم است، برند لندروور با ساخت مدل رنجروور در سال ۱۹۶۹، اولین تولیدکننده‌ی خودروهای دو دیفرانسیل دنیا همراه با آپشن‌های رفاهی کارآمد و لوکس محسوب می‌شود. این حقیقت، انتظارها را از این برند اصیل انگلیسی افزایش می‌دهد.

مدل دیسکاوری در دو نسخه‌ی استاندارد و اسپرت عرضه می‌شود که نمونه‌ی استاندارد، گران‌تر و قدرتمندتر است. این خودرو در کلاس شاسی‌بلندهای لوکس با توانایی حمل ۵ یا ۷ سرنشین، مورد توجه بسیاری از کارشناسان صنعت خودروی جهان قرار دارد؛ چرا که علاوه بر راحتی قابل قبول و آپشن‌های رفاهی نسبتا کامل، توانایی‌های آف‌رود بسیار خوبی ارائه می‌کند. سیستم دو دیفرانسیل پیشرفته‌ی لندروور به‌صورت استاندارد روی این خودرو وجود دارد و در تیپ‌های فنی مختلف، با قیمت ۵۱ تا ۷۵ هزار دلار فروخته می‌شود.

پیشرانه‌ی دیزلی دیسکاوری مجهز به توربوشارژ و اینترکولر است. ۳ لیتر حجم دارد و در دو نسخه‌ با قدرت‌های ۲۵۵ و ۳۴۰ اسب بخار، همراه با گشتاورهای ۶۰۰ و ۴۵۰ نیوتن‌متر ارائه می‌شود که نمونه‌ی قدرتمندتر، گشتاور پایین‌تری دارد. دیسکاوری با پیشرانه‌ی ۲۵۵ اسب بخار، ظرف ۶ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و برای ثبت سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت، تنها ۱۵.۵ ثانیه زمان می‌برد. نهایت سرعت این خودرو به ۲۵۵ کیلومتر بر ساعت محدود خواهد بود و با میانگین مصرف سوخت ۱۱ لیتر در ۱۰۰ کیلوتر ارائه می‌شود.

بهترین خودروهای دو دیفرانسیل کدامند؟ 

تویوتا لندکروزر

از نظر ابعاد و فضای سرنشینان، برتری تویوتا لندکروزر نسبت به دیگر خودروهای این گروه، محرز است. در کلاس شاسی‌بلندهای فول‌سایز، هیچ خودروی در جهان، محبوبیت لندکروزر را ندارد و البته از دید کارشناسان هم جزو بهترین خودروهای دنیا در کلاس خود طی ۲۰ سال گذشته بوده است.

لندکروزر با توانایی حمل ۸ سرنشین ارائه می‌شود. این خودرو در مدل پایه، با سیستم دو دیفرانسیل و جعبه‌دنده‌ی خودکار ۸ سرعته‌ که امکان تعویض دستی نیز دارد، به قیمت ۸۴ هزار دلار فروخته می‌شود.

پیشرانه‌ی لندکروزر ۲۰۱۷، با حجم ۵.۷ لیتر و به صورت تنفس طبیعی است. این مدل، با قدرت ۳۸۰ اسب بخار و گشتاور ۵۵۰ نیوتن‌متر ارائه می‌شود که رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در زمان ۶.۷ ثانیه و سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت در ۱۷.۵ ثانیه را ممکن می‌کند. نهایت سرعت لندکروزر به ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است و میانگین مصرف سوخت ۱۴.۵ لیتر بنزین در ۱۰۰ کیلومتر به همراه دارد.

بهترین خودروهای دو دیفرانسیل کدامند؟ 

جیپ رانگلر

اگر لندروور سازنده‌ی اولین شاسی‌بلند لوکس دنیا محسوب می‌شود و لندکروزر پرفروش‌ترین دو دیفرانسیل فول سایز دنیا در ۲۰ سال گذشته را ارائه می‌کند، جیپ مخترع خودروهای شاسی بلند جهان به حساب می‌آید. شکی نیست که حضور خودروهای جیپ در جنگ جهانی دوم، اهمیت مدل‌هایی را که توانایی حرکت در مسیرهای سخت داشته باشند، به جهانیان ثابت کرد و زمینه‌ساز شاسی‌بلندهای امروز دنیا شد.

مدل رانگلر، قدیمی‌ترین نام در تاریخ جیپ است و حالا در تیپ‌های مختلف عرضه می‌شود. تا همین چند سال پیش، رانگلر صرفا یک خودروی جوان‌پسند و نسبتا کوچک بود که علاقه‌مندان طبیعت‌گردی خریدار آن بودند؛ اما امروزه با افزایش ابعاد، خصوصا از نظر طول بدنه، فضای مناسبی برای ۵ سرنشین به همراه دارد و با آستانه‌ی قیمت ۴۰ هزار دلار، برای استفاده‌ی روزانه هم مناسب است.

پیشرانه‌ی مدل ۲۰۱۷ از این شاسی‌بلند محبوب آمریکایی، ۳.۶ لیتری ۶ سیلندر و تنفس طبیعی است. این مدل، قدرت ۲۸۵ اسب بخار و گشتاور ۳۵۰ نیوتن‌متر فراهم می‌کند که برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، ظرف ۸.۵ ثانیه کافی خواهد بود. جیپ رانگلر، حدود ۲۷ ثانیه پس از شروع حرکت به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و نهایت سرعت آن، ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت است. میانگین مصرف سوخت این خودرو، ۱۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر برآورد می‌شود.

بهترین خودروهای دو دیفرانسیل کدامند؟ 

مرسدس کلاس G

در میان خودروهای حاضر در این بررسی، ظاهر سنتی کلاس G و جذابیت‌های خاص برند مرسدس بنز، غیر قابل انکار است. این سبک طراحی بیش از ۴۰ سال قدمت دارد و همچنان مورد توجه قرار می‌گیرد. در سال‌های گذشته شرکت‌های مختلفی در سراسر جهان، به تیونینگ این خودرو پرداخته‌اند و امروزه، حتی نمونه‌های ۶ چرخ و سوپرلوکس کلاس G با قیمت‌های چند صد هزار دلاری قابل خرید است.

این خودرو حتی در نمونه‌ی پایه، یکی از گران‌ترین شاسی‌بلندهای دنیا محسوب می‌شود و با تجهیزات مختلف، قیمت متفاوتی به همراه دارد. فضای داخلی کلاس G، برای ۵ نفر مناسب است و با جعبه‌دنده‌ی ۷ سرعته‌ی اتوماتیک، سیستم دو دیفرانسیل استاندارد مرسدس بنز و آستانه‌ی قیمت ۱۲۰ هزار دلار عرضه می‌شود. نمونه‌ی ساخت AMG از خودرو با کد G63 و G65 ارائه می‌شود که همراه با پیشرانه‌ی ۶۲۰ اسب بخار و فناوری دو دیفرانسیل هوشمند 4Matic، بیش از ۲۲۰ هزار دلار قیمت دارد.

نمونه‌ی استاندارد مرسدس کلاس G، با پیشرانه‌ی ۴ لیتری مجهز به ‌توربوی دوگانه و اینترکولر ارائه می‌شود که قدرت ۴۱۶ اسب بخار و گشتاور ۶۱۰ نیوتن‌متر ارائه می‌کند. این مدل، ظرف ۵.۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و برای ثبت سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت به زمان ۱۵.۳ ثانیه احتیاج خواهد داشت. نهایت سرعت نسخه‌ی استاندارد مرسدس کلاس G، به ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت محدود شده است و میانگین مصرف سوخت ۱۵.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر به همراه دارد.

بهترین خودروهای دو دیفرانسیل کدامند؟ 

داچیا داستر

این خودرو که تحت نام رنو در ایران عرضه می‌شود، به جهت قیمت مناسب، فروش بسیار خوبی در بازار جهانی دارد. نسل جدید داچیا داستر به‌زودی عرضه خواهد شد، اما نمونه‌ی مورد آزمایش در این بررسی، مشابه نسخه‌ی فول‌آپشن مدلی فعلی در ایران است.

آنچه مسلم به نظر می‌رسد، از دیدگاه توانایی‌های فنی، داستر بازنده‌ی بی‌چون و چرای مقایسه با بزرگانی همچون لندکروزر، لندروور و مرسدس بنز خواهد بود؛ اما اهمیت این خودرو، با سیستم دو دیفرانسیل و قیمت جذاب ۱۶ هزار دلار در بازار جهانی، ثابت می‌شود.

داستر در اروپا، پیشرانه‌های متنوع بنزینی و دیزل را شامل می‌شود. نمونه‌ی بنزینی این خودرو با حجم ۲ لیتر و به صورت تنفس طبیعی است که قدرت ۱۳۵ اسب بخار و گشتارو ۲۰۰ نیوتن‌متر فراهم می‌کند. این مدل از داستر، ظرف ۱۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و نهایت سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت در اختیار می‌گذارد. میانگین مصرف سوخت این خودرو، ۷.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود.

بهترین خودروهای دو دیفرانسیل کدامند؟ 

وانت ایسوزو D مکس

آنچه باعث جذابیت برند ایسوزو در بازار اروپا شده، آپشن‌های جالب مدل D مکس برای انجام کارهای صنعتی و کشاورزی است. برند ایسوزو، هرچند محصولات متنوعی دارد؛ با وانت‌های تجاری و خوش‌ساخت شناخته می‌شود با آستانه‌ی قیمت ۲۲ هزار دلار، قابل خرید خواهد بود.

تمامی نسخه‌های ۲۰۱۷ از وانت D مکس ایسوزو، با پیشرانه‌ی توربو دیزل ۱.۹ لیتری عرضه می‌شود که قدرت ۱۶۵ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتن‌متر به همراه دارند. این خودرو ظرف ۱۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و نهایت سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت در اختیار می‌گذارد. میانگین مصرف سوخت ایسوزو D مکس، کمتر از ۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.

بهترین خودروهای دو دیفرانسیل کدامند؟ 

جمع‌بندی و مقایسه‌ی فنی

آزمون مدل‌های حاضر در این گروه که از نظر کلاس بدنه، کاملا مستقل از یکدیگر هستند، با نکات جالبی همراه است. این تست در سه مرحله انجام شد که شامل تپه‌نوردی، عبور از صخره‌های ناهموار و تست زمان‌گیری در یک مسیر خارج جاده با عوارض متنوع طبیعی بود. در قسمت بالا رفتن از تپه، ابتدا امکان دورخیز یا اصطلاحا دور گرفتن برای خودروها فراهم بود؛ اما در ادامه‌ی آزمایش، عبور از تپه بدون دورخیز انجام شد که همه‌ی شرکت‌کنندگان (حتی داچیا داستر) موفق به اتمام موفقیت آمیز آن شدند.

در آزمون عبور از سنگ‌های ناهموار، وانت ایسوزو، مرسدس کلاس G و جیپ رانگلر تا حدودی بهتر از لندکروزر و لندروور عمل کردند؛ ضمن اینکه داستر به جهت قدرت نسبتا کم پیشرانه، چرخ‌های کوچک و ارتفاع پایین در مقایسه با دیگران، مشکلات فراوانی تجربه کرد. چرخ‌های بزرگ و پهن وانت D مکس، همراه با ارتفاع خوب بدنه نسبت به سطح، نشان داد که برای طبیعت‌گردی و حضور در مسیرهای خارج جاده، آپشن‌های ارزشمندی به همراه دارد.

در آزمایش نهایی که مربوط به زمان‌گیری در یک مسیر صعب‌العبور با عوارض متنوع بود، تنها داچیا داستر ناتوان از اتمام مسیر نشان داد و در میان گل و لای متوقف شد. در پایان این آزمون، اختلاف زمانی فاحش جیپ رانگلر با دیگر خودورهای حاضر در این گروه، ثابت کرد که همچنان می‌توان به این مدل، عنوان بهترین وسیله‌ی خارج جاده‌ی جهان را داد. پس از رانگلر، باز هم وانت ایسوزو بهترین زمان را به‌دست آورد و توانایی‌های خود را به رخ رقبا کشید.

در پایان این مقایسه‌ی هیجان‌انگیز که فیلم ۲۰ دقیقه‌ای آن، در انتهای مطلب قابل مشاهده است، جیپ رانگلر برتر از دیگران معرفی شد. به اطلاع علاقه‌مندان زومیت می‌رساند که خودروی تویوتا لندکروزر در این مقایسه، بدنه‌ی نسخه‌ی مخصوص اروپا را به همراه داشت و از نظر تجهیزات فنی، متفاوت از نمونه‌ی اصلی این مدل نبود.

منبع: زومیت


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *