296,000,000,000 تومان سرمایه در آشیانه!

۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹:۲۲
کد خبر: ۳۱۶۵۱۹
دسته بندی‌: اقتصاد ، انرژی
صبح امروز بالاخره نخستین پرواز یک فروند از هواپیماهای ATR72 ایران ایر از تهران به مشهد انجام شد.
پرواز هواپیمای ATR هما پس تاخیر طولانی / 296,000,000,000 تومان سرمایه در آشیانه!به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، بیست و چهارم فروردین ماه امسال پس از 15 ماه مذاکره بالاخره قرارداد میان هواپیمایی ایران ایر و شرکت ATR برای خرید 20 فروند هواپیمای کوتاه برد ATR72-600 به ارزش 400 میلیون دلار به امضا رسید.

روز بیست و ششم اردیبهشت چهار فروند هواپیمای ATR72-600 در فرانسه به هواپیمایی ایران ایر تحویل داده شد و صبح روز بعد یعنی بیست و هفتم اردیبهشت هر 4 فروند هواپیما در فرودگاه مهرآباد به زمین نشستند.

در حاشیه مراسم ورود این هواپیماها فرهاد پرورش مدیر عامل ایران ایر هدف از خرید هواپیماهای ATR72-600 را استفاده از آن ها در مناطق محروم عنوان کرد و بلافاصله پس از ورود این هواپیماها، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی طی گفتگویی اظهار داشت که هواپیماهای ATR72-600 برای بکارگیری در مناطق دورافتاده کشور به ناوگان هوایی ایران اضافه شدند.

اما هواپیماهای ATR72-600 هما از بیست و هفتم اردیبهشت تا امروز صبح هیچ پروازی انجام ندادند، هواپیماهایی که قیمت هر کدامشان بر اساس قرارداد 400 میلیون دلاری هما و ATR معادل 20 میلیون دلار است و در مجموع با احتساب هر دلار 3 هزار و هفتصد تومان ، می توان گفت که عدم پرواز این 4 فروند هواپیما همانند نگهداری سرمایه ای معادل  296,000,000,000 تومان در آشیانه بوده است.

نکته مهم اینجاست که مدیر عامل هواپیمایی ایران ایر در گفتگویی اعلام کرده بود که پرداخت هر هفت فروند هواپیمای خریداری شده در قالب قرارداد هما با ایرباس و ATR همه نقدی و از محل مصوبه قبلی 330 میلیون دلاری صندوق توسعه ملی انجام شده است و حالا مشخص نیست چرا هواپیماهایی که میلیاردها تومان سرمایه برای خرید آن از کشور خارج شده ، در تمام این مدت پروازی انجام نداده است؟

آیا مشکلی بر سر راه پرواز این هواپیماها بوده که همانند جزئیات قراردادها محرمانه مانده است؟
 
در هر حال صبح امروز و پس از سه هفته ، فقط یک فروند از هواپیماهای ATR72-600 هما نخستین پرواز خود را در مسیر تهران به مشهد انجام داد و هنوز سه فروند دیگر دربند آشیانه هستند، حالا باید منتظر بود و دید وعده مسئولان برای بکارگیری این هواپیماها در مناطق محروم تا چه اندازه عملی خواهد شد.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *