ادامه نقض حقوق کودکان بومی توسط دولت کانادا

۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳:۰۶
کد خبر: ۳۱۳۹۷۴
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
محکمه حقوق بشر کانادا، با صدور حکمی دولت این کشور را به دلیل اجرای غیرقانونی و تبعیض آمیز برخی از قوانین مربوط به "اصول جردان" که مربوط به حقوق کودکان است، محکوم کرد.
حقوق بشر اسلامیبه گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از مرکز پایش ستاد حقوق بشر، محکمه حقوق بشر کانادا، با صدور حکمی، دولت این کشور را به دلیل اجرای غیرقانونی و تبعیض آمیز برخی از قوانین مربوط به "اصول جردان" که مربوط به حقوق کودکان است، محکوم نمود. 

بر اساس حکم صادره، دولت کانادا اقدام به تبعیض نژادی علیه ۱۶۵ هزار کودک بومی به دلیل اجرای ناصحیح قانون مذکور نموده است.

رویکردی که دولت کانادا درخصوص کودکان بومی در چارچوب قانون مذکور اتخاذ نموده، سبب تاخیرهای بروکراتیک، ایجاد شکاف و محرومیت از دسترسی به سرویس‌های اجتماعی ضروری برای کودکان بومی شده است.

محکمه حقوق بشر کانادا عنوان داشته که علیرغم صدور بیانیه‌های متعدد از سوی وزیر بهداشت و امور بومیان کانادا درخصوص اصلاح و بازتعریف قوانین مذکور، با این حال هیچ تغییر عملی در رویکرد دولت این کشور جهت بهبود وضعیت کودکان بومی مشاهده نشده است. 

دولت کانادا قانون مذکور را به جای اینکه بر اساس نیاز‌ها و منافع کودکان بومی تعریف نماید، بر اساس محدودیت‌های بودجه‌ای خود تنظیم نموده است. 

در بخشی از بیانیه صادر شده آمده است که علیرغم هشدارهای فراوان درخصوص معضل خودکشی میان کودکان بومی، بی توجهی دولت سبب رخ دادن دو مورد خودکشی دیگر از ژانویه ۲۰۱۷ تاکنون در میان کودکان جوامع بومی شده است.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *