شبکه بانکی به کمک تولید و اشتغال می شتابد

۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹:۰۱
کد خبر: ۲۹۶۹۷۶
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، شبکه بانکی کشور در سال جاری بیش از پیش بر بهبود روند اشتغال و افزایش تولید کشور تمرکز و مطابق سال های گذشته برای بهبود شاخص های اقتصاد و تولید داخلی در کشور تلاش می کند.
سیفبه گزارش گروه اقتصاد به نقل از بانک مرکزی، ولی اله سیف در دیدار نوروزی مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره بانک ها و موسسات اعتباری با اشاره به نام گذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال» ابراز امیدواری کرد در سال جاری با همكاری و مشاركت شبكه بانكی بتوانیم اهداف مدنظر نظام را عملیاتی كنیم و با تلاش هرچه بیشتر در راستای ارایه خدمت به مردم شریف ایران اسلامی گام برداریم.

رییس کل بانک مرکزی اظهار کرد: امیدواریم با توجه به رهنمودهای اشاره شده در بیانات مقام معظم رهبری با تخصیص بهینه منابع محدود نظام بانكی بتوانیم در نیل به این اهداف توفیق حاصل كنیم.

سیف، عملکرد نظام بانکی را در اعطای تسهیلات به بنگاه های كوچك و متوسط، مثبت عنوان كرد و گفت: در ابتدای سال گذشته تصمیم بر آن شد كه با هدف رونق اقتصادی، تسهیلاتی به بنگاه های كوچك و متوسط اعطا شود و در این زمینه، نظام بانكی تمام تلاش خود را برای تحقق این امر به كار گرفت. 

در همین راستا كارگروه های استانی تسهیل و رفع موانع تولید تشکیل و سفرهای استانی انجام شد که در پایان سال بیش از 17 هزار میلیارد تومان تسهیلات به حدود 24 هزار بنگاه کوچک و متوسط اعطا شد. با این حال نظام بانکی باید رویکرد حمایتی خود را نسبت به بنگاه های کوچك و متوسط حفظ كند و در عین حال باید در فعالیت های روزمره خود به دنبال خلق ارزش باشد.

رییس کل بانک مرکزی درخصوص برخی سوء برداشت ها در مورد میزان تسهیلات اعطایی توسط شبکه بانکی به بخش تولید در سال گذشته عنوان کرد: برخی به اشتباه، مبلغ 16 هزار میلیارد تومان اعطا شده به واحدهای کوچک و متوسط را به عنوان تنها تسهیلات اختصاص یافته توسط شبکه بانکی به بخش تولید مطرح می کنند این در حالی است که علاوه بر این مبلغ، شبکه بانکی طی 11 ماهه سال 1395 بیش از 477 هزار میلیارد تومان به بخش‌های اقتصادی تسهیلات پرداخت کرده که از این میان حدود 64 درصد آن به تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اختصاص پیدا کرده است.

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به برخی كاستی ها و مشكلات پیش روی نظام بانكی، اظهار كرد: نظام بانكی با مشكلاتی روبروست که در صورت های مالی این بنگاه ها نیز مشهود است. در این میان یكی از مهم‌ترین اصلاحاتی كه باید مدنظر نظام بانكی قرار گیرد، اصلاح عدم تعادل ها در «درآمد ـ هزینه» و «دارایی ـ بدهی» است. تحقق این دو نیازمند انضباط و انسجام لازم و نیز برنامه ریزی مناسب است. همچنین این قبیل اصلاحات همراهی مدیران عامل، هیات مدیره و سهامداران بانک ها را می طلبد. بر این اساس امیدوارم که سال جاری، سال اصلاح نظام بانکی با همراهی و همکاری مسئولان نظام بانکی و سایر دستگاه ها باشد.

رییس کل بانک مرکزی سال 1396 را سالی حساس و ویژه خواند و خاطرنشان کرد: باتوجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در سال جاری، امسال سال حساسی برای نظام بانکی و آینده اقتصاد کشور است.

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه در سال جاری جلسات با تک تک بانک ها و موسسات اعتباری کشور با انسجام بیشتری انجام خواهد شد گفت: در سال جاری تلاش می کنیم جلسات با هر یک از بانک ها با نظم و فشردگی بیشتری انجام شود و بر این اساس با تعیین زمان بندی لازم برای هر یک از بانک ها اقدام جداگانه ای برای هر یک از بانک ها انجام شود.

سیف با بیان اینکه نظام نوین نظارت آماده بهره برداری است، تصریح کرد: باتوجه به برنامه ریزی های انجام شده، هم اکنون امکان جدیدی برای نظارت اثربخش و کم هزینه فراهم شده است که البته باید بخش عمده این امر با همکاری بانک ها عملیاتی شود. در مدل نوین نظارتی، بانک ها به بانک های کم ریسک و پرریسک تقسیم بندی می شوند و بر این اساس نظارت و کنترل مورد نیاز بر آنها اعمال می شود.

سیف در ادامه از رونمایی وب سایت جدید بانک مرکزی در روز دوشنبه هفته جاری خبر داد و گفت: یکی از الزامات روز دنیا، روزآمدی و افشای حداقلی اطلاعات بر روی وب سایت هاست. در حال حاضر وب سایت بانک مرکزی بازآرایی شده و بر این اساس نظام بانکی نیز باید تلاش کند حداقلی از اطلاعات را به ویژه در بخش نظارت بر روی وب سایت خود قرار دهد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نظام بانکی نیاز به بازدهی معقول دارد عنوان کرد: استمرار زیان دهی در فعالیت ها معقول به نظر نمی رسد و نباید زیان فعالیت ها از طریق فروش دارایی ها جبران شود.

وی با اشاره به تجربیات صنعت بانکداری در جهان عنوان کرد: برای رفع این موارد و سوددهی در فعالیت های روزمره بانک ها می توان از تجربیات باثبات و قابل قبول بین المللی استفاده کرد. یکی از بهترین راهکارها در  این زمینه تأمین هزینه های جاری از طریق کارمزد خدمات است. در حال حاضر حجم عظیمی از فعالیت بانکداری الکترونیک در کشور ما رایگان است و باید به دنبال حفظ و نگهداری این نظام از طریق دریافت کارمزد باشیم. علاوه بر این استفاده افراطی از این خدمات بدون کارمزد منجر به استهلاک می شود اما با دریافت کارمزد می توان «هزینه – درآمد» را متعادل کرد. با این حال این قبیل خدمات باید با نرخی معقول به شهروندان ارایه شود.

رییس كل بانك مركزی با اشاره به انتساب اظهار نظری از سوی وی درباره رابطه بین پرداخت نرخ سود بالا و ورشكستگی بانك، گفت: جای تعجب است كه بخش كوچكی از متن مصاحبه تبیینی و تحلیلی با یك نشریه در زمان قبل، بدون حفظ امانت و دقت لازم و با حذف قیود، به خبری تبدیل می شود كه می‌تواند در فضای جامعه التهاب ایجاد كند. سیف توضیح داد: در آن گفت وگوی پایان سال بیان شد كه «ممكن است» یكی از دلایل پرداخت نرخ سود بالا توسط بانك ها، زمان خریدن برای جلوگیری از ورشكستگی باشد. طبیعتا دلایل و عوامل دیگری نیز در این مسیر، وجود دارد. حال بخش خبر تلویزیون به عنوان نتیجه قطعی اعلام کرده است كه هر كس سود بالا پرداخت می كند، در حال ورشكستگی است.

وی افزود: بانك مركزی با اعمال نظارت موثرتر بر صورت های مالی بانك ها و موسسات اعتباری مجاز، سلامت و پایداری مالی آنها را كنترل می كند و از این بابت جای نگرانی نیست.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *