داستان تلخ نژادپرستی علیه کودکان فلسطینی

۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵:۳۶
کد خبر: ۲۹۶۸۷۱
با نگاهی به روند و شرایط بازداشت و حبس کودکان فلسطینی به‌خوبی می‌توان نژادپرستی را در نحوه تعامل رژیم صهیونیستی با کودکان فلسطینی دید.
به نقل از تسنیم، داستان تلخ نژادپرستی علیه کودکان فلسطینی از همان بدو تولد آغاز می‌شود به‌گونه‌ای که در اراضی 48 مادران فلسطینی در بیمارستان‌ها هنگام زایمان از مادران یهودی جدا می‌شوند.

روند بازداشت کودکان فلسطینی زیر 18 سال بعد از جنایت شهرک نشینان صهیونیست در حق شهید «محمد ابوخضیر» افزایش یافت. به‌دنبال این جنایت اعتراض‌ نوجوانان و جوانان فلسطینی در قدس اشغالی و کرانه باختری بالا گرفت.
 
داستان تلخ نژادپرستی علیه کودکان فلسطینی 

محمد ابوخضیر نوجوان 16ساله فلسطینی در سال 2014 قصد داشت برای ادای نماز صبح به مسجد برود. به‌شهادت اهالی فلسطینی 5 شهرک‌نشین صهیونیست قبل از رسیدن محمد به مسجد او را ربودند. چند ساعت بعد جسد سوخته‌اش در حالی که با چاقو مثله شده بود در قدس غربی پیدا شد.

انتفاضه اول و دوم و شروع بازداشت‌های اداری

بازداشت کودکان فلسطینی از سال 1967 که رژیم صهیونیستی کرانه باختری و نوار غزه را اشغال کرد آغاز شد. با شروع اولین انتفاضه در سال 1987 این بازداشت‌ها شدت بیشتری پیدا کرد. در این سال‌ها اتهام بیشتر کودکان بازداشت‌شده «پرتاب سنگ به‌سمت نظامیان اسرائیلی و خودروی نظامی» آنها بود.

بعد از شروع موج انتفاضه دوم در سال 2000 رژیم اشغالگر قدس بازداشت کودکان را شدت بیشتری بخشید. «بازداشت اداری» در این سال‌ها شدت گرفت و کودکانی با سن زیر 14 سال بازداشت شدند.

بازداشت اداری شیوه‌ای است که اسرائیل از آن برای بازداشت شهروندان فلسطینی استفاده می‌کند. در این نوع از بازداشت، اتهام واضح نیست. فرد متهم و وکیلش حق اطلاع از دلیل بازداشت را ندارند که مانع از دفاعیه فعال و مؤثر در جریان محاکمه می‌شود. مدت بازداشت اداری یک تا 6 ماه است و غالباً بارها و بارها تمدید می‌شود.

آمارها و ارقام مربوط به بازداشت کودکان

بر اساس آمارهای رسمی که مؤسسه حقوقی «الضمیر» آن را منتشر کرده است اکنون در سال 2017 بیش از 300 کودک فلسطینی در زندان‌های اسرائیلی در بازداشت به‌سر می‌برند.

نمودار روند بازداشت کودکان فلسطینی در سال 2016 و 2017 (مؤسسه ضمیر)

داستان تلخ نژادپرستی علیه کودکان فلسطینی
 
این آمار در سال 2016 و 2015 به‌ترتیب 400 و 470 کودک بوده است.

در سال 2014 بیش از 1266 کودک فلسطینی زیر 18 سال بازدشت شدند که نسبت به سال گذشته افزایش زیادی داشته است. در سال 2013 شمار کودکان بازداشت شده فلسطینی 931 تن بود.

از سال 2000 تاکنون بیش از 12 هزار کودک فلسطینی بازداشت شده‌اند.

به‌رغم اینکه در بیش از 27 معاهده بین المللی حقوق کودکان تضمین شده است ولی رژیم صهیونیستی حقوق کودکان را در جریان بازداشت و محاکمه و حبس به‌صورت آشکار نقض می‌کند.

نیروهای رژیم صهیونیستی کودکان فلسطینی را به‌صورت کاملاً هدفمند و به‌شکل دسته‌جمعی بازداشت می‌کنند. کودکان بازداشت‌شده بدون در نظر گرفتن حقوق کودکان در معرض انواع شکنجه‌های جسمی و روحی قرار می‌گیرند.

نیروهای اشغالگر قدس بعد از بازداشت کودکان فلسطینی از آنها در جهت منافع دستگاه‌های امنیتی خود استفاده می‌کنند.

رژیم اشغالگر قدس همچنین خانواده‌های کودکان فلسطینی را مجبور می‌کند تا برای آزادی کودکان خود مبالغ مالی سنگینی پرداخت کنند. بازداشت کودکان فلسطینی تأثیرات مخربی بر سلامت روانی آنها به جا می‌گذارد و باعث می‌شود تا در اغلب موارد مدرسه را ترک کنند.

نیروهای رژیم اشغالگر قدس در جریان بازداشت کودکان فلسطینی قوانین بین المللی در مورد حقوق کودکان را نقض می‌کنند که می‌توان این موارد را در بندهای زیر خلاصه کرد:

1 ــ نیروهای رژیم صهیونیستی بعد از نیمه‌شب و ساعت‌های اولیه صبح برای بازداشت کودکان به خانه‌های فلسطینی یورش می‌برند

2 ــ به خانواده‌های کودکان اجازه حضور در جریان بازجویی داده نمی‌شود

3 ــ به متهم اجازه مشورت با وکیل داده نمی‌شود

4 ــ کودکان فلسطینی مجبور می‌شوند تا برگه‌هایی را امضا کنند که به‌زبان عبری نوشته شده است در حالی که کودکان فلسطینی به زبان عبری تسلطی ندارند

5 ــ بهره کشی و چانه‌زنی: دستگاه اطلاعاتی و پلیس اسرائیل کودکان را فریب می‌دهند. آنها به کودکان فلسطینی می‌گویند اگر اتهامات را قبول کنند آزاد می‌شوند و یا اگر اتهامات را نپذیرند والدین آنها بازداشت می‌شوند

6 ــ کودکان در حین بازداشت و یا بازجویی مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند

7 ــ بستن کودکان با دستبندهای پلاستیکی

8 ــ استفاده از الفاظ زشت و فحش علیه کودکان و تحقیر آنها

9 ــ تهدید به قتل و خشونت جنسی.
 
داستان تلخ نژادپرستی علیه کودکان فلسطینی 

شرایط زندان و بازداشتگاه‌ها

بر اساس اعلام «مرکزملی اطلاعات فلسطین» کودکان فلسطینی در مراکز بازداشت خود در شرایط بدی به سر می‌برند که موارد زیر از جمله این شرایط است:

1 ــ کمبود غذا و کیفیت پایین آن رنج می‌برند

2 ــ نظافت پایین و وجود حشرات

3 ــ بازداشت در اتاق‌هایی با نور کم و نبود تهویه مناسب

4 ــ بی‌توجهی و نبود مراقبت پزشکی

5 ــ کمبود پوشاک و نبود وسایل بازی و تفریح و سرگرمی

6 ــ قطع ارتباط با دنیای بیرون و محرومیت از دیدار خانواده

7 ــ نبود مشاور و متخصصان روانشناس

8 ــ بازداشت کنار افراد بالغ.

شرایط بازداشت و زندان‌های اسرائیلی به‌روایت اسیران فلسطینی

بر اساس شهادت کودکانی که تاکنون بازداشت شده‌اند موارد زیر از جمله شرایط زندان‌ها و شرایط کودکان فلسطینی در زندان‌های اسرائیلی است:

1 ــ ضرب و شتم شدید در لحظه بازداشت به‌وسیله تفنگ و پا و لگد کردن به‌وسیله سربازان

2 ــ آزاد کردن سگ‌های وحشی به‌سمت کودکان بازداشت‌شده

3 ــ استفاده از آنها به‌عنوان سپر انسانی در هنگام هجوم برای بازداشت فلسطینیان

4 ــ رها کردن کودکان زخمی به حال خود تا برای مدت‌های طولانی خونریزی کنند

5 ــ انتقال مجروحان به مراکز بازجویی با وجود بدی اوضاع جسمی.

 

با نگاهی به شرایط بازداشت کودکان فلسطینی و همچنین محاکمه و شرایط نگهداری کودکان فلسطینی در زندان‌های اسرائیلی به‌خوبی مشخص می‌شود که رژیم صهیونیستی با نقض حقوق کودکان که در توافق‌نامه‌های بین المللی بر آن تأکید شده است به‌صورت روزانه این قوانین را نقض می‌کند.

همچنین گرایش نژادپرستی در نحوه تعامل نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی و دستگاه قضایی آن با کودکان فلسطینی در مقایسه با کودکان یهودی به‌وضوح قابل مشاهده است، که این مسئله یکی از محکمترین دلایل وجود نژادپرستی در این رژیم و اندیشه صهیونیستی است.

/

: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *