"دولت وحدت ملی افغانستان" برای رهایی از وابستگی به غرب تلاش می‌کند

۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۰:۰۱
کد خبر: ۲۸۶۹۳۷
دسته بندی‌: بین‌الملل- جهان ، عمومی
واشنگتن فری بیکن نوشت: افغانستان برای تامین امنیت خود هنوز به آمریکا و متحدان غربی وابسته است، اما دولت این کشور تلاش دارد تا از وابستگی به کشورهای غربی نجات یافته و بطور مستقل امنیت و توسعه خود را به پیش برد.
به گزارش سرویس بین الملل واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: دولت افغانستان تلاش دارد تا از وابستگی به قدرتهای خارجی خود را برهاند.
 
در این گزارش آمده است: افغانستان در نظر دارد تا با سرمایه گذاری در بخش اقتصاد، وابستگی خود به کمک‌های خارجی را کاهش دهد.
 
تان در این رابطه گفت: هیچ کشوری وجود ندارد که با کمک کشورهای خارجی توسعه پیدا کرده باشد. این جذب سرمایه است که می‌تواند سرنوشت یک کشور را به طور کاملا بنیادی تغییر دهد. 
 
قیومی افزود: دولت افغانستان بر توسعه زیرساخت‌های کشور تاکید دارد تا این کار جوامع محلی را قادر سازد تا با ایجاد شغل و در نتیجه امنیت مبادر ورزند. همچنین این زیرساختها کابل را به جوامع محلی مرتبط می‌سازد.
 
وی گفت: زمانی که افراد محلی آینده خود را به تکمیل چنین پروژه وابسته بدانند، این موضوع باعث می‌شود که امنیت تقویت شود.
 
مشاور اشرف غنی از پروژه آبیاری هلمند بعنوان نمونه‌ای از رابطه اقتصاد و امنیت نام برد و گفت: قول احداث این پروژه و همچنین تولید برق سد «کجکی» 70 سال پیش به مردم محلی داده شده بود.
 
قیومی گفت: این مردمان محلی اعلام کردند که آینده آنها به این پروژه‌ها گره خورده و این جا مکانی است که ما مشاهده کنیم که فرصتهای اقتصادی،‌ امنیت را تقویت می‌کند.
 
در سال 2016 بعد از شکل‌گیری دولت وحدت ملی، اشرف غنی طرح توسعه زیرساختها با هدف رشد اقتصادی در بخشهای کشاورزی،‌معدن، تجارت و بخش صنعتی را اعلام کرد.
 
این طرح باعث احداث 29 سد در مناطق مختلف در سال گذشته شده است. این سدها با توجه به محیط کم باران افغانستان، نقش عمده‌ای در توسعه بخش کشاورزی این کشور می‌تواند ایفا کند.  
 
همچنین افغانستان در حال توسعه شبکه ملی برق‌رسانی است. در حال حاضر 77 درصد برق افغانستان از خارج وارد می‌شود.
 
مقامات کابل پیش‌بینی کردند که در 5 سال آینده نه تنها در تولید برق خودکفا می‌شود بلکه ظرفیت لازم را برای صادرات این محصول خواهد داشت.  
 
در نیمه دوم 2016 افغانستان توانسته است در بخش انرژی بیش از 800 میلیون دلار سرمایه خارجی و داخلی را جذب کند.  
 
با سرمایه گذاری در بخش اقتصاد،‌افغانستان به دنبال کاهش وابستگی است
 
قیومی در این رابطه گفت: این مقدار سرمایه در بخشهای تولید برق،‌ انرژی خورشیدی و گاز مورد استفاده خواهد گرفت.
 
مشاور رئیس‌جمهور تصریح کرد: در قالب طرح توسعه زیرساختها،‌ تعداد سدهای که ساخته شده بسیار بیشتر از آنچه بوده که در دویست سال گذشته ساخته شده است.
 
قیومی افزود: اگر به ژنراتورهای برق توجه کنید، تعداد آنها فقط در سال گذشته از تمامی آنچه ما در 60 سال گذشته داشتیم، بیشتر بوده است.
 
افغانستان برای تامین امنیت خود هنوز به آمریکا و متحدان غربی وابسته است، اما دولت این کشور تلاش دارد تا از وابستگی به کشورهای غربی نجات یافته و بطور مستقل امنیت و توسعه خود را به پیش برد.
 
/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *