آمادگی فرانسه برای مشارکت در نوسازی ناوگان ریلی ایران

۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰:۰۲
کد خبر: ۲۸۶۶۵۲
دسته بندی‌: اقتصاد ، انرژی
دیدار میشل‌سپن، وزیر اقتصاد فرانسه عصر روز گذشته در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی حضور یافت تا با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دیدار و در خصوص مسائل فی‌مابین گفت‌وگو و تبادل نظر کنند.
به گزارش گروه اقتصاد   به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در این دیدار، عباس آخوندی با اشاره به سابقهٔ مذاکرات ایران و فرانسه از به ثمر رسیدن گفت وگوهای دو کشور در حوزه هوایی ابراز خشنودی کرد و گفت: در پی رابطهٔ دراز مدت با اتحادیه اروپا هستیم و می‌دانیم که طرفین آگاهانه این سیاست را انتخاب کرده‌اند.
 
وی ادامه داد: قراردادی که برای خرید ایرباس‌ها امضا کرده‌ایم قرارداد درازمدتی است و پروسه تحویل هواپیما با بحث فاینانس آن ۲۰ سال ادامه خواهد داشت. هم چنین قراردادی که برای فرودگاه مشهد منعقد شده است ۱۲ ساله است و بر همین اساس انتظار ما این است که دو کشور خود را برای رابطه درازمدت آماده کنند.
 
آخوندی با بیان اینکه ما به رابطه ایران و فرانسه فقط از منظر خرید و فروش برخی کالاها نگاه نمی‌کنیم، گفت: ایران به دنبال رفع موانع و ایجاد رابطهٔ درازمدت در همه حوزه‌ها با فرانسه است.
 
وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به نهایی شدن قرارداد ایرباس، سرمایه گذاری فرانسوی‌ها در فرودگاه مشهد و هم‌چنین خرید سه رادار از شرکت فرانسوی تالس، گفت: مذاکره برای ارتقای سطح ۱۰ رادار فعلی با تالس در دست پیگیری است.
 
آخوندی به موضوع تأمین مالی پروژه‌ها اشاره کرد و گفت: برای حل این مشکل نیاز به یک تصمیم سیاسی فراتر هم داریم. طرفین باید به شرکت‌های خود نشان بدهند لازم است با روحیه بهتری شروع به مذاکره با یکدیگر کنند. ایران مذاکرات خود را با ایرباس خیلی زودتر از بوئینگ شروع کرد با این حال قرارداد ما با بوئینگ قبل از ایرباس بسته شد. بر همین اساس نیاز داریم که با انعطاف و درک بهتری از یکدیگر به گفت وگو بنشینیم.
 
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بوئینگ در قرارداد خود با ایران خدمات پشتیبانی را به طورکامل پذیرفته است و رابط ایران با شرکت‌های فروش قطعات و خدمات‌دهی است، گفت: نمایندگان ایران برای مذاکره با ایرباس هفتهٔ آینده به فرانسه سفر می‌کنند.
 
آخوندی با بیان اینکه مذاکرات با ایرباس و ای.تی.آر بسیار موفقیت‌آمیز بوده است، در عین حال تاکید کرد برای ادامه مذاکرات و سرعت‌بخشی به آن به نگاهی درازمدت برای تسهیل تجارت بین ایران و اروپا نیازمند هستیم.
 
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دو کشور می‌توانند درحوزه حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و دریا نیز گفت و گو کنند، تصریح کرد: هم چنین می‌توانیم در خصوص لجستیک بین ایران و اروپا و آسیای میانه با یکدیگر گفت و گوی جدی داشته باشیم. از فرانسه انتظار داریم در خصوص لیزینگ و نحوه تأمین مالی نوسازی ناوگان ریلی نیز پاسخ روشنی به ایران بدهند.
 
آخوندی هم چنین به بحث نوسازی ناوگان جاده‌ای اشاره کرد و با اعلام برنامهٔ ایران برای نوسازی ۶۵ هزار کامیون کهنه و قدیمی خواستار حضور شرکت‌های فرانسوی برای مشارکت در این پروژه شد.
 
فرانسه به قراردادهای پایدار و همکاری‌های طولانی با ایران می‌اندیشد
 
در ادامه میشل سپن، وزیر اقتصاد فرانسه در این دیدار اظهار داشت: فرانسه در اجرایی شدن تمام نکات مثبت توافقی که بسیار به سختی نهایی و منعقد شد، متعهد است. مقامات دولتی و شرکت‌های فرانسوی خواستار اجرای توافقات هستند و تصمیم بر مشارکت فعال در پروژه‌های ایران دارند.
 
وی با بیان اینکه دو کشور تاکنون درخصوص بهبود روابط و کانال‌های بانکی مذاکراتی با یکدیگر داشته‌اند، گفت: لازم است دو کشور تصمیماتی اتخاذ و اقداماتی را در راستای بهبود کانال‌های بانکی انجام دهند.
 
میشل سپن به مذاکرات موفقیت‌آمیز هوایی بین دو کشور اشاره کرد و گفت: فرانسه خواهان این است که در سایر حوزه‌های حمل و نقلی با ایران همکاری داشته باشد. حضور ما در ایران فقط برای انعقاد قراردادهای کوتاه مدت نیست بلکه فرانسه هم به قراردادهای پایدار و همکاری‌های طولانی با ایران می‌اندیشد.
 
وزیر اقتصاد فرانسه با اعلام حمایت دوباره خود از قرارداد خرید هواپیما، گفت: ما از انعقاد قرارداد مربوط به خرید ۱۰۰ فروند ایرباس کاملاً راضی هستیم و باید همین دورنما را در سایر قراردادها داشته باشیم.
 
وی با اعلام اینکه قرارداد با ای.تی.آر نهایی و هواپیماهای ساخته شده برای ایران آماده تحویل هستند، به موضوع خدمات پشتیبانی ایرباس و ای.تی.آر اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان خوبی در خصوص موتور در فرانسه وجود دارند که مایل به همکاری با ایران هستند. ضمن اینکه دراین باره حتماً مذاکراتی با ایرباس خواهیم داشت و پاسخ آن را به شما خواهیم داد.
 
وزیر اقتصاد فرانسه با بیان اینکه دورنمای خوبی برای همکاری ایران و فرانسه در حوزه ریلی وجود دارد نسبت به مشارکت فرانسه برای نوسازی ناوگان ریلی ایران ابراز آمادگی کرد و گفت: دولت فرانسه خواهان عمیق کردن روابط خود با تهران است و برای برطرف شدن موانع مالی در خصوص پروژه‌ها حتماً تلاش خواهد کرد و فراتر از این پرونده‌ها اراده‌ای بین دو کشور برای تعمیق روابط وجود دارد.
 
انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *