معاملات اختیار فروش سکه طلا تا پایان هفته جاری راه اندازی می شود

۰۶ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۰:۰۱
کد خبر: ۲۶۰۲۵۹
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
مدیرعامل بورس کالای ایران از گسترش معاملات اختیار (آپشن) و راه اندازی «معاملات اختیار» فروش سکه طلا در بورس کالا تا پایان هفته جاری خبر داد.
 به گزارش گروه اقتصاد ،حامد سلطانی نژاد با تشریح جزییات راه اندازی ابزار جدید معاملاتی در بورس کالا، گفت: بورس کالای ایران در 24 آذر ماه امسال، برای نخستین بار در بازار سرمایه اقدام به راه اندازی معاملات قراردادهای اختیار معامله (options) بر روی سکه طلا کرد که بر اساس آن، تنها قراردادهای اختیار خرید (call option) سکه طلا راه اندازی شد.

مدیر عامل بورس کالای ایران اضافه کرد: با وجود آنکه قرارداد اختیار خرید سکه تنها بر روی یک سررسید (دی ماه) و چهار نماد معاملاتی فعال است، اما با استقبال فعالان بازار، در 9 روز اول معاملاتی حدود 9 هزار قرارداد اختیار خرید سکه به ارزش بیش از 102 میلیارد ریال در بورس کالا منعقد شده است.

سلطانی نژاد افزود: اما با توجه به درخواست فعالان بازار جهت راه اندازی معاملات اختیار فروش سکه طلا، بورس کالای ایران از روز چهارشنبه (8 دی) معاملات اختیار خرید و فروش سکه طلا را برای سررسید اسفند ماه امسال راه اندازی می کند.

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، راه اندازی اختیار فروش سکه طلا منجر به تکمیل زنجیره‌ ابزارهای مالی موجود بر پایه سکه طلا و تنوع بخشیدن به سبد ابزارهای مالی در دسترس سرمایه گذاران و پرتفوی سرمایه گذاری صندوق‌های کالایی می شود.

سلطانی نژاد در پایان با بیان اینکه قرارداد اختیار فروش سکه نیز همانند قرارداد اختیار خرید با سبک اعمال اروپایی راه اندازی می شود، اضافه کرد: برنامه بعدی بورس کالای ایران در راستای توسعه بازار قرادادهای اختیار معامله، فراهم کردن امکان استفاده از سامانه برخط (آنلاین) برای انجام این معاملات است.

براساس این گزارش معاملات آپشن (اختیار معامله) از ابزارهای جدید بازار سرمایه است که با هدف تنوع بخشیدن به ابزارهای مالی بازار سرمایه، کاهش ریسک معاملات و کاهش نوسانات بازار انجام می شود.

همچنین از هفته گذشته، معاملات اختیار خرید برای معامله سهام شرکت ها نیز آغاز شد که بر اساس آن، معاملات آپشن، روی سهام پایه شرکت های ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان و ایران خودرو انجام می شود.

تسویه در قراردادهای اختیار معامله سهام به سه صورت فقط نقدی، اول نقدی بعد فیزیکی و صرف فیزیکی امکانپذیر است.

در دوره سه ماهه نخست آغاز معاملات قراردادهای اختیار معامله و در راستای کمک به توسعه بازار قراردادهای اختیار معامله سهام، کارمزد همه ارکان به جز کارگزار، صفر درنظر گرفته شده است.
 
انتهای پیام /


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *